Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Alerjik Bronşit Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Alerjik bronşit; akciğere giden hava kanallarının aşırı duyarlı olması durumudur. Belirtileri ile karşılaşılması durumunda kullanılan ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel çözümler de vardır.

Alerjik bronşit, alerjik astım olarakta adlandırılan hastalıklardan biridir. Astım türü olarak bilinen alerjik bronşit her yaşta ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Hastalığın nedenleri daha çok genetik yatkınlık ve çevresel koşullardan dolayı meydana gelir. Bronşit; solunan havanın akciğerlere ulaşmasını sağlayan bronş adı verilen hava kanallarının; maruz kaldığı mikroplara aşırı duyarlılık göstermesi durumudur.

Dünyada 300 milyondan fazla kişiyi etkileyen alerjik bronşitin ülkemizde görülme sıklığı; yetişkinlerde %7, çocuklarda %15’dir.

Alerjik Bronşit Belirtileri Nelerdir?

  • ÖksürükUzun süre devam eden kuru öksürük
  • Sık bir şekilde yaşanan nefes darlığı
  • Göğüste daralma hissi
  • Hırıltılı nefes alışverişi
  • Burun akıntısı
  • Öksürüklerin bazı dönemlerde çok şiddetli bir hal alması
  • Uykuların öksürük yüzünden kesilmesi
  • Sigara ve çeşitli kimyasal maddelere karşı duyulan olağandışı hassasiyet
  • Çok sık bir şekilde hasta olma

Alerjik Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik bronşit tedavisi genellikle ilaç kullanımıyla kontrol altına alınır. Bu dönemde alerji önleyici ilaçların kullanılması söz konusudur. Doktor tavsiyesine bağlı olarak düzenli olarak alınması gereken bu ilaçlar alınmadığı takdirde, alerjik etkenler tekrar edebilir. Alerjik reaksiyonların etkilerini azaltmak açısından antihistamin türü ilaçlar kullanılır. Bunun yanında dönem içinde bronşları açmak üzere ilaçlar da kullanılması gerekecektir. Bu durumu çözen bronkodilatör tarzı ilaçlar, hastalığın belirtilerinin ortadan kaldırılmasına olanak sağlar. Bu ilaç türü sprey olarak alınabildiği gibi, tablet ve şurup tarzında da alınabilir. En doğru tedavi yönteme; alerjik astım bronşit belirtileri ile karşılaşmanız durumunda başvuracağınız uzman doktor karar verecektir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayrıca hastalığın tedavisinde sonuç alabilmek için, bitkilerin şifalı gücünden de yararlanılabilir. Bunun için kullanılan pek çok bitki, uzun zaman boyunca hastaların kendilerini daha iyi şekilde hissetmesine olanak sağlamaktadır. Tabi etkilerinin görülür şekilde olması için, düzenli olarak kullanmaya özen göstermek gerekir. Prof.Dr İbrahim Saraçoğlu; yaptığı çalışmalar sonucunda keçiboynuzu bitkisinin bronşit ve diğer akciğer hastalıklarının en büyük belirtilerinden olan nefes darlığına çok iyi geldiğini açıklamıştır.

Keçiboynuzu Kürü – İbrahim Saraçoğlu Tavsiyesi

7-8 adet orta boy keçiboynuzunu soğuk su ile yıkayıp kuruttuktan sonra küçük parçalara ayırın. Saraçoğlu; daha koyu renkli keçiboynuzlarının etkisinin daha fazla olduğunu özellikle belirtir. Ocağa bıraktığımız yarım litre su kaynamaya başlayınca doğradığınız keçiboynuzlarını içine atın ve 7-8 dakika kısık ateşte kaynatın. Hazırladığınız bu kürü soğuduktan sonra bir cam şişeye alarak 2-3 gün içinde tüketmeniz gerekir. Yetişkinlerin günde iki kere yemeklerde önce 1 çay bardağı, küçük çocukların ise sadece kahvaltıdan önce 1 çay bardağı bu kürden içmesi tavsiye edilir. Saraçoğlu ayrıca bu kürün etkisini gösterebilmesi için aralıksız olarak 20 gün boyunca tüketilmesi gerektiğini belirtir.

Zerdeçal ve Süt Karışımı

Zerdeçalın pek çok tehlikeli hastalığa iyi çözümler verdiği biliniyor. Özellikle alerjik bronşitten yana bir şikayetiniz varsa, bu mucizevi bitkiyi günlük olarak kullanarak hastalığın belirtilerini kolay bir şekilde silebilirsiniz. Yarım çay kaşığı boyutundaki zerdeçalı bir bardak ölçüdeki sütün içine karıştırın. Yapmış olduğunuz bu karışımı, belirlediğiniz zamanlarda günde üç kez tüketmeye özen gösterin. Özellikle aç karnına bu karışımı içtiğinizde, etkilerinin biraz daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Ispanak ve Bal

Ispanağı ıslatarak üstüne biraz amonyum klorür ve bal ekleyin. İyi bir kıvama getirerek her gün boyunca bu şekilde tüketin. Bu özel karışım hastaların en çok yakındığı konulardan biri olan balgamın sökülmesi açısından iyi olacaktır. Aynı zamanda hastalığın belirtileri arasında can sıkan bir durum olan, göğüs ağrılarını da tamamen dindirir.

Zencefil Yöntemi

Zencefil, pek çok hastalık için en iyi sonuçları ortaya çıkaran bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle bağışıklık sistemini kısa sürede güçlendirecek etkili bir yöntem arıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden gündelik hayatta bu bitkiyi kullanmaya başlamalısınız. Bu bitkiyi demleyerek içmeniz oldukça iyi etkiler almanızı sağlayacaktır. Eğer daha güçlü bir etki yaratmak isterseniz, karabiberi de zencefilin içine eklemeniz iyi olur. Bu sayede öksürük gibi sıkıntılı durumlara da çözüm bulmuş olursunuz.

Diğer Bitkisel Yöntemler

Bunlara ek olarak alerjik bronşitte bitkisel tedavi olarak bu yöntemlerden de yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Badem kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlarken, bunu portakal suyuyla bir karışım haline getirerek daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda karanfil bu dönemlerde en çok ihtiyaç olunan bağışıklığı sistemini güçlendirmek için, doğru bir tercih olacaktır. Öte yandan bol miktarda c vitamini de kendinizi bu zor dönemlerde daha rahat hissetmenize olanak sağlar. Günlük olarak mutlaka C vitamini almaya özen göstermelisiniz.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...