Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akut Bronşit Nedir? Sebep Olan Faktörler Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akut bronşit büyük solunum yollarına virüs ve bakterinin yerleşmesiyle meydana gelen iltihabi bir hastalıktır. Medikal ve bitkisel yollarla tedavi edilmesi mümkündür

Akut Bronşit Nedir?

Akut bronşit soğuk algınlığından sonra bronş adı verilen büyük solunum yollarının üst kısmına virüs ve bakterinin yerleşmesiyle meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Bronşların şişmesine ve balgam artmasına neden olan bu hastalık çocuklarda sıklıkla görülse de özellikle astım hastalarında aniden ortaya çıkabilen bir durumdur. Söz konusu olan bu hastalığın çeşitli şekillerde tedavisi vardır. Bu tedavilerin uygulanmasıyla beraber hastalığı durdurmak ve geriletmek mümkündür.

Akut bronşit bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı kendimize ve çevremizdeki insanlara zarar vermemek adına tedaviyi elden bırakmamak önemli ve kaçınılmaması gereken bir husustur. Kişi aile üyelerini ve arkadaşlarını bu hastalıktan korumak için öncelikle kendisine çok iyi bakmalı ve bu hastalıktan korunmaya özen göstermelidir. Bunun için de gerekeni yapmaktan kaçınmamalıdır. Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde bu hastalığın tedavisi mümkündür. 

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen bu hastalık kişinin solunum yollarında çeşitli hasarlar bırakabilir dolayısıyla bu hastalığa maruz kalan kişiler hastalıklarını ciddiye alıp gerekeni yapmalıdırlar. Tedavi yapılmadığı veya tedavi özensiz şekilde yapıldığı takdirde kronik bronşite çevirebilir. Bu durumla karşılaşmamak ve daha iyi sonuçlar elde edebilmek için kesinlikle doktora başvurulmalı ve tedaviye geç kalmadan başlanmalıdır.

Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Akut bronşite neden olan faktörlerin başında virüsler yer alır. Virüsler yerleştiği solunum yolunda iltihaba sebep olurlar. Bu iltihap bronşun şişmesine ve balgam artışına sebep olur. Bir diğer faktör ise bakterilerdir. Bakteriler virüsler kadar etkili olmasa da bu hastalığa yol açan bir etkendir. Son olarak mantarlar da bu hastalığa neden olurlar. Mantarlar ve bakteriler de virüsler gibi üst solunum yollarına yapışarak iltihaba neden olmakla beraber bu hastalığı ortaya çıkaran faktörlerdir. bütün bu faktörler kişiyi söz konusu hastalığa iter ve sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Bronşit Kanalları

Bu faktörler gerçekleştiğinde ve kişi bu hastalığa yakalandığında belli başlı belirtiler meydana gelir. Bu belirtiler öksürük ve göğüs kemiğinde yanma hissi gibi belirtilerdir. Bunun dışında nefes alıp vermede zorlanma ve normal soluk sesi dışında ses çıkarmak da bu belirtiler arasına girer. Bu belirti de kişiyi sürekli olarak öksürmeye iten veya mecbur bırakan bir belirtidir.

Özen gösterilmediği ve kişinin kendisini bu virüs ve bakterilerden korumadığı takdirde çevre şartlarının ve hava kirliliğinin de etkisiyle akut bronşit hastalığına yakalanmak oldukça kolaydır. 

Hangi Yollarla Tedavi Edilir?

Öncelikle belirtileri normale indirgemek için gereken yapılmalıdır. Ateş düşürücüler, öksürük şurupları ve  aspirin kullanımı bunun için yaralıdır. hastayı istirahat ettirmek, bol bol sıvı tüketmesini sağlamak ve sıcak ve nemli odada kalmasına dikkat etmek de hasta için oldukça yararlıdır. tedavinin fayda sağlaması için kişi eğer sigara kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır.

akut bronşit tedavisi

Hastalığı ilerleyen hastalara antibiyotik tedavisi uygulanmaya başlanır. Antibiyotik virüslere etki etmediğinden dolayı antibiyotik kullanımı uygulamayan ve uygulanmasını tavsiye etmeyen doktorlar da vardır fakat bakteri boğazda hastalığa neden olduğundan antibiyotik tedavisi kullanımı iyi bir sonuç verir. Sonuç olarak aspirin öksürük şurubu ve ateş düşürücüler ile beraber antibiyotik de akut bronşit tedavisi sırasında kullanılması gereken bir tedavi yöntemidir.

Akut bronşit tedavisi için beslenme konusu da bu hastalıkta oldukça ciddi ve dikkate alınması gereken bir konudur. kişi havuç, domates ve kuru kayısı gibi sarı ve turuncu renkli A vitamini açısından oldukça zengin meyve ve sebzeleri tüketmeye özen göstermelidir. Bunun dışında bal, limon, zencefil, ıspanak ve C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmelidir.Sonuç olarak akut bronşit tedavisinde bitkisel ürünler ilaçlar kadar iyi bir etkiye sahip olmakla beraber güzel sonuçlar elde etmeye yarar.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,50 puan
Loading...