Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğerlerdeki Balgamın Ortadan Kalkması Adına Uygulanacak Karışımlar

Akciğerlerde bulunan balgamın atılması adına evde bitkiler ile yapılacak karışımlar kısa sürede ve hızlı şekilde sorunlardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Akciğerden Balgam Atma Uygulamaları

Ham Bal

Ham ve doğal bal mucivezi bir besindir ve evde kullanılacak bir ilaçtır.  Doğal balın enzimlerinden, vitaminlerinden ve içindeki minerallerden yararlanmak gerekir. Özellikle akciğerlerde bulunan balgam sorunların atılması için her gün düzenli şekilde kullanılmalıdır. Özellikle akciğerlerde bulunan iltihabın atılması için fayda sağlayacak olan bu ürün öksürüğün de ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Balgam ile alakalı sorun yaşayan kişiler karışımı hazırlamak adına;

  • 3 ile 4 kaşık çiğ bal
  • Yarım çay kaşığı tarçın

Bütün malzemeler cam bir kabın içinde karıştırır. Bu karışım anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için sabahları tüketilmelidir.

Kekik yağı

Akciğerlerde balgam birikmesi sorunlarından kurtulmak isteyen kişiler için oldukça etkili bir karışımdır. En kuvvetli antibiyotikler kadar fayda sağlar. Özellikle akciğerde meydana gelen bronşit tedavisi gören kişiler tarafından kullanılmalıdır. Kekik yağı içindeki bulunan carvacrol maddesi göğüs tıkanıklıklarını ve iltihabı tedavi edecektir. Kekik yağı eski dönemlerde şifacılar tarafından bronşit, öksürük, boğaz ağrısı için kullanılmıştır. Hem anti bakteriyel hem de antiviral özelliklere sahip olan kekik yağı virüsler ile bakterilerin neden olduğu çeşitli solunum hastalıklarının tedavisi konusunda yardımcı olur. Kekik yağını kullanmak için gerekli olan malzemeler;

  • Bir damla zeytinyağı
  • Birkaç damla kekik yağı

Bu iki yağ birbirine karıştırılarak seyreltilir. Damlalık içine dökülen yağ hasta kişinin dilinin altına uygulanmalıdır. Bu şekilde dilaltına bekletildikten sonra ağız içi su ile durulanır. Kekik yapı buhar inhilasyonu içinde kullanılabilir. Bunun için tencere içinde su kaynatılır ve birkaç damla kekik yağı içine aktarılır. Ardından baş üzeri örtüldükten sonra buhar burundan derin derin içe doğru çekilmelidir. Balgamın sıvılaşmasını sağlayarak kolayca vücuttan dışarıya atılmasına olanak sağlayacaktır.

Sarımsak

Sarımsak özellikle akciğerlerde bulunan balgam sorunların ortadan kalkması için kullanılır. Sarımsak ile alakalı yapılan araştırmalarda inhibitör etkilerinin olduğunu ortaya çıkartmıştır. Enfeksiyonla savaşan ve inflamasyonu azaltan alicin adlı bir madde de içermektedir. Ayrıca tüketilecek olan her sarımsak kalsiyum, demir ve bakır özellikleri ile vücuda fayda sağlayacaktır. Çiğ sarımsak tüketmek özellikle balgamların atılması için faydalıdır. Bunun dışında salatalarda ve yemeklerde her daim kullanılmalıdır.

Zerdeçal Çayı ve Kürü

Zerdeçal hastalıklar konusunda çok yönlü bir bitkidir. İnsan yaşamlarını pozitif anlamda etki altına alır. Astımdan bronşite kadar birçok hastalık konusunda yararları bulunur. Zerdeçala altın sarısı rengini veren altın bileşenler akciğerlerdeki balgamı temizler ve söktürücü özelliklere sahiptir. Zerdeçal kullanan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda anti- inflamatuvar özelliklerini ortaya çıkartmıştır. Zerdeçal hem bal ile hem de çay olarak tüketilebilir. Bunun için gerekli malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı zerdeçal

Zerdeçal ile bal cam bir kabın içinde iyice karıştırılır. Bu karışım her sabah ve her akşam düzenli bir şekilde yutulur. Boğazlardan, ciğerlerden balgam temizlenir. Söktürücü özelliklerinin aktif hale gelmesi adına mutlaka düzenli kullanılmalıdır. Çay olarak kullanılması için gerekli malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı zerdeçal
  • 1 su bardağı su

1 su bardağı suyun içine zerdeçal eklenir ve ocak üzerinde 10 dakika boyunca kaynatılır. Ardından hemen süzülerek ılık bir şekilde içilmesi gerekir. Bu çayı yetişkin kişiler gün içinde 3 kez içerken 9 yaş üzerinde olan çocukların ise gün içinde 1 su bardağı içilmesi gerekir.

Farklı Birkaç Uygulama

Zencefil Çayı

Zencefil yüzyıllardır halk tarafından kullanılan bağışıklığı destekleyen bir bitkidir. Anti-inflamatuar ve bağışıklık kazandırma özelliklerine dayanarak, bronşiyal tahrişin doğal tedavisini desteklediği gösterilmiştir. Zencefilin kullanılması için gerekli malzemeler;

  • 1 kök zencefil
  • 1 su bardağı su

1 kök zencefil iyice ezilir ve kaynayan suyun içine atılır. Bu şekilde 10 dakika boyunca kaynatılır. Hazırlanan bu karışım gün içinde 4 kez içilmesi gerekir.

Tuzlu Su

Özellikle akciğerlerde ve boğazda bulunan balgamların kısa süre içinde atılması için gerekli bir uygulamadır. Ayriyeten öksürüklerden kurtulmak içinde kullanılabilir. 1 su bardağı ılık suyun içine 2 yemek kaşığı masa tuzu eklemesi yapılır. Bu karışım içinde tuzun erimesi çok önemlidir. Aktif bir şekilde gün içinde boğaz bölgesinde gargara yapılması gerekir. Boğazda bulunan enfeksiyonların, tahrişlerin ve enfeksiyonların ortadan kalkmasını sağlar.

Balgam sorunu evde yapılan uygulamalardan sonra ortadan kalkmadıysa ve uzun süredir devam ediyorsa kesinlikle uzman hekime başvurmak gerekir. Bazı ciddi hastalıklar balgam tarzında belirtileri ortaya çıkarttığı için uzmana başvurulmalıdır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...