Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgamın Sökülmesi İçin Yapılması Gereken Uygulamalar

Balgamın sökülmesi adına yapılacak olan doğal uygulamalar hepsi konusunda evde düzenli ve aksatılmadan işlem yapılması gerekmektedir.

En İyi Balgam Söktürücü Kürleri

Balgam şiddetli soğuk algınlığı ve bazı enfeksiyonlarla savaşmanın bir yolu olarak solunum yolunun mukoza zarı tarafından salgılanan kalın bir maddedir. Boğazda, göğüste ve akciğerde birikmesi çeşitli hastalıklarının oluşmasına neden olabilir. Özellikle bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı kesinlikle kişilerin dikkatli olması gerekir. Akciğerlerde aşırı düzeyde balgam nefes sorunları, inatçı öksürük, ateş, halsizlik, burun akıntısı tarzında sorunlara neden olabilir. Zamanında ortadan kaldırılmazsa daha büyük sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Balgama ne iyi gelir kapsamında evde kullanılacak bazı karışımlar kısa sürede tedavi olanağı sunacaktır.

Zencefil

Güçlü balgam söktürücü ve anti-bakteriyel özelliklere sahip bir bitkidir. Doğal, güçlü bir dekonjestan ve antihistamindir. Balgam sorunlarına, boğaz ağrılarına ve göğüs tıkanıklıklarına faydalıdır. Zencefil ile yapılacak olan karışım için gerekli malzemeler;

 • 6-7 dilim zencefil
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı ve Kullanımı

Bir tencere içinde 2 su bardağı su kaynatılır. Kaynamaya başlatıldıktan sonra karabiber ve zencefil tencere içine eklenir. Kapağı kapatılarak 7 dakika boyunca kaynatılır. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra ılıması için kenara bırakılan karışım süzülür. Ilıyan karışımın içine bal katıldıktan sonra içilmelidir. Bu karışım her gün yeniden hazırlanarak balgam ortadan kalkıncaya kadar devam edilir.

Bal ve Limon

Limonda bağışıklık sistemini güçlendiren ve tıkanıklığı iyileştiren C vitamini bulunur. Bal ise güçlü anti bakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bundan dolayı bu kombinasyon tahriş olmuş hava yollarını yatıştırır ve rahatlatır. Ayriyeten bal vücuttan ve boğazdaki balgamın atılması için söktürücü özellikleri bulunur. Hazırlamak için;

Malzemeler

 • Organik bal 1 çorba kaşığı
 • 2 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve Kullanımı

Tüm malzemeler bir kabın içinde karıştırılır ve gün içinde balgam sorunu olan kişi tarafından 3 kez tüketilir. Balgam söktürücü şurup özelliği bulunan bir karışım olduğu için düzenli şekilde kullanılmalıdır. Düzensiz kullanım yapılması balgamın ortadan kalkması konusunda kesinlikle fayda sağlamaz.

Zerdeçal

Zerdeçalın aktif bileşenleri özellikle enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkan balgamın hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca zerdeçal anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Zerdeçal ile kürü hazırlamak için;

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • ½ çay kaşığı tuz
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı ve Kullanımı

Kaynar suyun içine tüm malzemeler tencere içine atılır ve 10 dakika boyunca kaynatılır. Bakterilerin öldürülmesi, solunum yolu enfeksiyonlarından kurtulmak ve göğüste bulunan balgam miktarını azaltmak için bu solüsyon günde 3 ile 4 kez içilir.

Hızlı Balgam Kürleri

Elma Sirkesi

Ph dengesini düzenleyen ve aşırı derecede balgam oluşumunu önleyen en güçlü doğal anti bakteriyel ajanlardan bir tanesidir. Sadece bir çorba kaşığı sirkeyi 1 su bardağı suyun içine eklemek yeterli olacaktır. Bu karışım gün içinde 1 kez tüketilir.

Papatya Çayı

Eczanelerden ya da aktarlardan alınacak olan papatya kurusu ile çay hazırlamak gerekir. 1 tutam papatya çayının üzerine 1 su bardağı kaynar su dökülür. Ortaya çıkan bu solüsyon ile boğaz bölgesinde günde 3 kez gargara yapılması gerekir.

Aynısafa Otu

1 tutam aynısafa otunun üzerine 1 su bardağı sıcak su eklenir ve 10 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde bekletilir. Bu bekleme süresi içinde çay demlenecektir. Ardından süzülerek 1 kere içilir. Balgamın tamamen ortadan kalkması süresi zarfında içilmelidir. Düzensiz şekilde kullanımlarda sorun ortadan kalkmaz. Bundan dolayı düzenli kullanım şarttır.

Karbonat

Karbonat ile tedavi eski dönemlerden bu yana kullanılır. Yarım litre suyun içine 1 yemek kaşığı karbonat eklenir. Boğaz bölgesi her yarım saatte bir kez bu karışım ile gargara yapılmalıdır. Balgamın ortadan kalkması için her gün düzenli şekilde yapılmalıdır.

Ek İpuçları 

 • Vücutta bulunan balgamın üretimini kontrol etmek için evde nemlendirici kullanmak gerekir.
 • Sigara kullanımından kaçmak balgamın en önemli tetikleyicisidir. Kısa süre içinde bırakılması genel sağlık açısından da gerekir.
 • Baharatlı yiyecekler, sarımsak ve soğan tüketmekte hızlı şekilde vücuttan atılım sağlar.
 • Toksinleri atmak için günde 1,5 ile 2,5 litre sıvı tüketmek gerekir.
 • Soğuktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Boğazda bulunan balgam tedavisinin çok önemli bir parçası tedavi edilmesidir. Normal vücut ağırlığı, beslenme alışkanlıkları, zararlı alışkanlıklar konusunda dikkatli olunmalıdır. Özellikle gün içinde düzenli egzersiz yapmak sağlıklı yaşamak için gerekir. Tüm bunlar balgamın dışarı atılmasına ve görünüşünün önlenmesine yardımcı olacaktır. Uyku esnasında yükseltilen yastık ve baş duruşu düzenli ve rahat uyumaya olanak sağlar. Boğazda balgama karşı alerjik bir reaksiyon olduğu zaman, bir kişinin acil balgam sıvılaşmasını sağlayacak şuruplar, antihistaminler kullanması gerekir. Bu ilaçların düzenli şekilde kullanması sayesinde sorun ortadan kalkacaktır. İlaçlar düzenli kullanılmazsa kesinlikle sorun ortadan kalkmaz. Ayrıca evde yapılan uygulamalar ile balgamlar ortadan kalkmazsa hasta kişi kesinlikle uzman hekime başvurarak gerekli tedaviye başlamalıdır. tedavi kapsamında uzman hekimlerin verdikleri tedavilerin hepsi düzenli şekilde uygulanmalıdır. Bu sayede sağlıklı şekilde yaşamak mümkündür.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...