Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgamın Kolay Şekilde Çıkarılması İçin Kullanılan Yöntemler

Balgamın vücuttan atılması için insanların yaşam tarzlarından değişikliklere gitmesi gerekir. Uygulamalar düzenli ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Balgam Çıkarmak İçin Kullanılan Yöntemler

Balgam nasıl çıkarılır kapsamında kişilerin kendileri fiziksel anlamda yapacakları hareketler ile sorunu ortadan kaldırabilir. Tabii ki bunların hepsinin düzenli şekilde yapılması gerekmektedir. Uygulanacaklar arasında;

Derin Öksürme

Derin şekilde nefes alarak uygulamaya başlanmalıdır. Nefes 2 ile 3 saniye boyunca tutulur. Havanın zorlu bir şekilde atılması adına mide kaslarının kullanılması gerekir. Öksürmeden kaçınarak boğaz temizlemelidir. Bu uygulama gün içinde birkaç kez yapılması gerekir.

Huff Öksürme

Huff şekilde öksürme balgamın temizlenmesi konusunda sorun yaşayan kişilere derin öksürme konusunda alternatiftir. Havayolu açık vaziyetteyken “h, ha, ha” ses çıkararak karın kaslarının kullanılması gerekir. Kontrollü diyaframlı solunum ile bunu takip etmek gerekir ve balgam hareketi varsa öksürük ile dışarıya atılmalıdır. Bu uygulama gün içinde birkaç kez yapıldığında faydalı olacaktır.

Diğer Teknikler

Aşırı düzeyde balgam mevcutsa uzman hekim balgamın temizlenmesi konusunda farklı cihazlar verebilir. Bu cihazlar;

  • Acapella ya da Aerobika tarzındaki cihazlar küçük olsa da balgamın atılmasını sağlayacaktır.
  • Postural drenaj, akciğerlerde bulunan balgamın drenajını arttırmak adına yerçekimi kullanan bir tekniktir.

Kullanılacak olan her teknik ve cihaz için uzman hekim belirleme yapacaktır.

Balgam Atmak Adına Diğer Yöntemler

Limonlu ve Ballı Kür

Öksürme eylemi boğazda bulunan tahriş kaynaklarını ortadan kaldırmak adına kullanılan bir reflekstir. Çoğu zaman balgam meydana geldiği zaman ortaya çıkar. Balgamın boğazdan zor şekilde atılmasını uzmanlarda tavsiye etmez. Çünkü zorlamak tahrişin artmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için bal, limon ve sıcak su ile yapılacak karışım rahatlama konusunda destek sağlayacaktır. 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı bal ve yarım limon suyu eklenerek 3 defa içilir. Boğazda bulunan tahrişin hafifletilmesi adına terapötik özelliklere sahiptir. Anti bakteriyel özellikleri bulunan bu içecek balgamın kısa süre içinde atılmasını ve hasar gören sorunların ortadan kalkmasını sağlar.

Her Daim Sulu Kalın

Soğuk algınlı ve grip boğazlarda tahrişlerin yanında balgama da neden olur. Vücuttan bu sorunların atılması 7 ile 10 gün sürer. Dehidrasyon grip ve soğuk algınlığı virüslerinin ortak bir semptomudur. Virüs ve virüsün ortaya çıkardığı balgamın vücuttan atılması içim her gün 2 litre sıvı tüketimi yapılması şarttır. Sıvı alımı su ile sağlanmanın yanında çorbalardan, bitki çaylarından, C vitamini olan meyvelerden alınabilir. Bu tarz besinlerin düzenli tüketilmesi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini de sağlar. Ayrıca göğüs bölgesinde bulunan balgam tıkanıklıklarının giderilmesi konusunda yardımcı olur. Sulu kalmak boğaz astarının nemli kalmasını sağlayacaktır.

Tuzlu Su

Tuzlu balgam hareketlerinin vücuttan uzaklaştırılması adına kolaylıklar sağlar. Bu işlem uygulamasında tuzun miktarı çok önemlidir. Aşırı tuz kullanımı boğazın arka kısmında kurumaya neden olabilir. Tuzun normal düzeylerde kullanılması terapötik etkilerin meydana gelmesine olanak sağlar. 200 ml ılık suyun içine 3 çay kaşığı tuz eklenir ve eriyinceye kadar karıştırılır. Gün içinde 3 kez uygulanması gereken bu gargaraya birkaç gün devam edilmelidir.

Sıcak İçecekler

Sıcak içeceklerin tüketilmesi balgamın gevşetilmesi adına etki edecektir. Özellikle kuru öksürük sorunları baş başa kalan kişiler sıcak içecekler ile boğazları yumuşatarak balgamın daha kolay atılmasını sağlar.  Sıcak bitki çayları, sabah kalkınca içilecek ılık su bu konuda etki edecektir. Gün içince olabildiğince ılık içeceklerin tüketilmesi gerekir. Sade su tüketimi konusunda kişilerin günlük olarak 2 litre tüketim yapmaya özen göstermesi gerekmektedir.

Buharı Teneffüs Etmek

Balgamdan kurtulmak isteyen kişiler bazı yağların kullanımı ile buharın terapötik etkilerinden faydalanmalıdır. Bunun için tencere içinde ısıtılan bir su ya da banyo kullanımı yapılabilir. Büyük bir tencere ocak üzerine koyulur ve iyice kaynatılır. Balgamın sıvılaşmasına olanak sağlayan ve mentol özelliği bulunan nane yağından birkaç damla damlatılır. Kafa üzerine havlu koyulur burun deliklerinden derin derin nefes alınır. Bu uygulamanın dikkatli şekilde yapılması çok önemlidir. Çünkü buharın sıcaklığı yanmaya sebep olabilir. Bunun dışından banyoda sıcak su açılır ve banyonun içi buhar ile doldurulur. Küvet içine nane yağından birkaç damla damlatıldıktan sonra en az 15 dakika boyunca banyonun içinde kalınır. Uygulamaların ikisi de balgamın sıvılaşması ve olduğu yerden gevşemesi adına kolaylıklar sağlayacaktır. Banyoda ve tencere yardımı ile yapılacak olan işlemlerin günde iki kez birkaç gün boyunca uygulanması gerekir.

Sigarayı Bırakmak

Sigara insanların genel sağlıklarını olumsuz şekilde etki altına alan oldukça zararlı bir maddedir. Sigaranın içinde bulunan zararlı ve tahriş edici maddeler öksürüklerin kötüleşmesine ve hastalıkların kısa süre içinde ilerlemesine neden olur. Hastayken sigara kullanımına devam etmek hastalık süresini uzatır ve iyileşme süresinin de yavaşlamasını sağlar. Sigara kullanımı yapan kişilerin en kısa süre zarfından bırakması önerilir. Bırakma konusunda zorluk çeken kişilerinde bu zararlı maddeyi kullanımını azaltması çok önemlidir. Özellikle akciğer hastalıkları konusunda ciddi düzeyde zarar veren sigara akciğer kanser sebepleri arasında da ilk sıralarda yer alır. Bundan dolayı kısa süre zarfından bırakılması sağlıklı yaşam için en doğru adım olacaktır.

 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...