Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürüğe İyi Gelen İlaçlar ve Yan Etkileri

Öksürüğün birçok nedeni bulunmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, sigara kullanımı ve bazı akciğer hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Öksürük akciğerin ve solunum yollarında meydana gelen kimyasal maddelerin temizlenmesini sağlar.

Öksürük İlaçları 

Daha çok kış aylarında meydana gelen öksürük soğuk algınlığı ya da grip sonucunda meydana gelebilir. Eğer ki 3 haftadan uzun süren bir öksürük yaşamaktaysanız aile hekimine, Kulak Burun Boğaz doktoruna ya da göğüs hastalıkları doktoruna muayene olarak ilaç tedavisine başlamanız gerekmektedir.

Benical Cold

Takibi zorunlu bir ilaç olması nedeniyle eczanelerden 5 Tl fiyatı ile doktor reçete etmesi durumunda satın alabilirsiniz. Parasetamol + Pseudoephedrine Hcl + Dextromethorphan Hbr etkin maddeleri bulunmaktadır. Kişilerin yaşamakta olduğu öksürüğün miktarında azalma meydana gelmesini sağlamaktadır. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları arasında doktor tarafından reçete edilir. 12 yaş üzerindeki yetişkinlerde tok karnına günde 3 defa 1 tablet öksürük hapı olarak alınmalıdır.

Yan Etkileri: Bazı kişilerde alerji görülmektedir. Eller, ayaklar ve bileklerde meydana gelen şişme ayrıca boğazda yutkunma sorunları oluşabilir. Cilt döküntüsü, deride kırmızı lekelerin oluşması, kurdeşen ve kaşıntı görülmektedir. Bazı kişilerde solunum güçlüğü Benical Cold kullanan kişilerde görülen sorunlar arasında olmaktadır. Yüksek tansiyon, baş ağrısı, bulantı ve kusmanın yanı sıra hazımsızlık ve ağız kuruluğu da yan etkileri arasındadır. 

İburamin Cold

İlacın etkin maddesi ibuprofen , psödoefedrin hidroklorür olmaktadır. Kişilerde soğuk algınlığı sonucunda meydana gelen belirtileri en aza indirecek olan, öksürük ve ağrı tedavisinde kullanılmaktadır. İlaç antiinflamatuar özelliğine sahip olan ilaçlar arasında yer almaktadır. Burun tıkanıklığını açma özelliği de bulunan ilaç 10.56 TL fiyatı ile eczanelerden doktor tarafından reçete edilince satın alınabilir. Öksürük giderici hapları arasında satın alabilirsiniz. Öksürük kısa bir sürede geçer.

Yan Etkileri: 60 yaşın üzerinde olan kişilerde mide kanamasının riskini arttırabilir. kişilerde meydana gelecek olan soluk almada güçlük, boğazda şişkinlik görülmesi durumunda ilacın alımını kişinin durdurması gerekmektedir. Göğüs ağrısı, ishal, kabızlık, hazımsızlık, ağızda kuruma bir takım kişilerde soğuk algınlığı ve öksürük ilacı olarak kullanmakta olan kişilerde görülmektedir.

Sinecod

İlacın etkin maddesi butamirat sitrat olmaktadır. Öksürük şurubu olarak bronkospazmolitik etkisi sayesinde kişilerde kısa süre içerisinde öksürüğün kesilmesi söz konusu olacaktır. Daha sıklıkla akut şeklinde oluşan öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. 8.82 TL fiyatı ile normal reçeteli bir öksürük şurubu olarak satılmaktadır. Doktor tarafından farklı bir kullanım şekli söylenmediği süre içerisinde günde 3 defa alınması uygun olacaktır 

Yan Etkileri: Bazı kişilerde deri döküntülerinin olmasına neden olmaktadır. Kişilerde mide bulantısı, ishal, baş dönmesi gibi durumlar enderde olsa yaşanmaktadır.

Dropolev Şurup

Şurubun etkin maddesi Klorfeniramin Maleat + Levodropropizin olmaktadır. 8.37 TL fiyatı ile eczanelerden öksürük şurubu olarak satın alınmaktadır. Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları olarak çeşitli nedenlere bağlı olan kuru öksürüğün tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Erişkinlerde günde 3 kez 2 ölçek alınmalıdır. Her kullanım arasında 6 saat bulunması gerekmektedir. 

Yan Etkileri: Bazı kişilerde nefes almada güçlük yaşanması, boğazda şişme ve kan basıncında ani düşmeler görülebilir. Bunlar çok ciddi yan etkiler olup yaşanması durumunda kullanımının bir an önce kesilmesi gerekmektedir. Yaygın olan yan etkileri arasında uyuklama, kabızlık, ağız kuruluğu, baş dönmesi, dikkat dağınıklığı da yaşanabilir.

A-Ferin Kapsül

Takibi zorunlu olan ve doktor tarafından reçete edilmesi durumunda 5.22 TL ücretle eczanelerden satın alınabilir. İlacın etkin maddeleri Parasetamol + Kafein + Kodein Fosfat olmaktadır. Grip ce soğuk algınlığında, kişilerin boğazında meydana gelen kaşıntı, gıcıklık hissi, yüksek ateş ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. 12 yaş üzerinde yetişkinlerde günde 3 kez tok karnına alınmalıdır. Her ilacın arasında en az 6 saat olması gerekmektedir.

Yan Etkileri: Kişilerde seyrekte olsa bir takım alerjik sorunların olmasına neden olabilir. Baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, deri döküntüsü, anemi, ishal gibi yan etkileri bulunmaktadır. 

Perebron Şurup

Şurubun etkin maddesi oksolamin fosfat olmaktadır. Solunum yollarının mukozasında iltihap sonucunda oluşan öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bunun dışında solunum hastalıklarında meydana gelen yüksek ateş ve ağrı sonucunda da kullanılacak bir ilaç olmaktadır. Soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılmaktadır. 2 yaşından büyük çocuklarda tok karnına günde 2 defa 5 ml, yetişkinlerde ise günde 3 defa 5 ml alınması uygun olacaktır. Eczanelerden 8.74 liraya satın alacağınız ilacın doktor tarafından yazılması durumunda SGK kapsamında ödenmektedir. 

Yan Etkileri: Bazı hastaların kullanması sonucunda ani kan basıncında düşmeler ve nefes almasında güçlük, göğüs sıkışması görülmektedir. Bunlar çok ciddi yan etkiler olması nedeniyle seyrekte olsa görüldüğü zaman hemen doktora haber verilmelidir. Yan etkileri arasında kurdeşen ve özellikle 60 yaş üzeri olan kişilerde tansiyon yükselmesi görülebilir. Bulantı kusma ve ishal görülme olasılığı vardır. 

Lavenil Şurup

Öksürük ilacı olarak eczanelerden 6.22 TL fiyatı ile satın alabilirsiniz. İlacın etkin maddesi levodropropizin olmaktadır. Çeşitli nedenler sonucunda meydana gelen kuru öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. 6 saat ara ile alınması gerekmektedir.

Yan Etkileri: Midede yanma hissi, ishal, halsizlik ve yorgunluk, baş dönmesi ya da çarpıntı gibi istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...