Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgamda Gözlemlenen Kan Nedenleri ve Tedavi Süreci

Balgamdan kan gelmesi sorunu birçok hastalıktan kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkların belirlenmesş adına uzman hekimler bir dizi test ve tetkik isteyebilir.

Kanlı Balgam Nedenleri

Enfeksiyon

Akut bronşit solunum yollarındaki enfeksiyonu, akciğerlerde pnömoni adı verilen enfeksiyonu ifade eder. Bu sorunlardan kaynaklı olarak kanlı öksürme meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra solunum yollarında meydana gelebilecek enfeksiyonlarda bu sorunun nedenleri arasında bulunur. Tipik şekilde kan tükürme balgam genelde beraber ortaya çıkar. Bu sorun ile birlikte ateş ve öksürük semptomları da ciddi düzeyde ortaya çıkacaktır.

Kanser

Akciğer kanseri bronşları çizecek olan hücrelerden kaynaklanır. Akciğer kanseri ile alakalı erken semptomlardan bir tanesi kan tükürmek ve kanlı balgam çıkartmaktır. Akciğerlerde meydana gelen kanser türleri çoğu kişide 50 yaş üzerinde meydana gelir. Bu kanser türleri genelde sigara içen kişilerde daha sık gözlemlenmektedir. Dokularda meydana gelen zararlar kanlı balgamın dışarıya atılmasını sağlar.

Bronşektazi

Bronşektazi, bir ya da daha çok hava yolunun anormal düzeyde genişlemesidir. Ekstradan ortaya çıkan mukus enfeksiyona eğilimli olan hava yollarında yapılır.  Bu durumun başlıca semptomu balgamlı öksürüktür.  İltihabın artması ve ilerlemesi ile balgam ile birlikte kan gözlemlenir. Hastalığın ilerlemesi ile balgamda büyük düzeyde kan da gözlemlenir. Bronşektazi hastalığında altta yatan birçok sebep bulunur. Örneğin; kalıtsal koşullar, akciğer enfeksiyonları verilebilir.

Solunan Nesneler Ve Yaralanma

Solunan bazı nesneler hava yollarında zararlara yol açarak balgamla kan gelmesi soruna yol açabilir. Fındık, fıstık ce küçük oyuncak parçalarının sıkışmasından kaynaklı olarak meydana gelebilir. Akciğerler ya da hava yolu yaralanmasının diğer tipleri balgamla kan gelmesine neden olabilir.

Pulmoner Emboli

Pulmoner emboli ciddi bir hastalıktır ve potansiyel olarak yaşamı tehdit altına alır. Akciğerlerde bulunan kan damarındaki tıkanıklığa bağlı olarak gelişir. Ana semptomlar genelde göğüs ağrısı, nefes darlığı ve balgamda kan olarak meydana gelmektedir.

Kalp Ve Damar Sorunları

Kalp yetmezliği akciğerlerde birikecek bir sıvıya neden olabilmektedir. Ana belirtisi genelde nefes darlığıdır, ama balgam kan lekelide gelebilir. Kan damarlarında nadir şekilde oluşan sorunlar akciğerlerde veya hava yollarında kanamaya sebep olabilir.

İnflamasyon Ve Anormal Doku Sorunları

İnflamasyona sebep olabilecek ya da vücudun çeşitli yerlerinde anormal doku yatakları meydana getirebilen bazı durumlar vardır. Solunum yollarında ya da akciğerlerdeki iltihaplanmış, anormal dokular zaman zaman kanamalara yol açtığından dolayı balgamların atımında kan sorunu gözlemlenir.

Tanımlanmayan Nedenler

Yapılan tüm tetkik ve testlere rağmen bazı kişilerde balgamla kan gelmesi sorunun nedeni belirlenemeyebilir. Bu sorunun ortadan kaldırılması için uzman test sonuçları dâhilinde gerekli tedavi planlaması yapar.

Değerlendirme Ve Testler

Uzman Değerlendirmesi

Balgamda kan sorunu olan kişiler kısa süre içinde uzman hekime başvurmak gerekmektedir. Akciğerlerde, solunum yollarında ve boğaz bölgesinde meydana gelen ciddi sorunlardan kaynaklı olarak meydana gelebileceğinden dolayı uzman hekim en kısa süre içinde tedaviye başlar. Uzman hekim değerlendirmesinde yapılan test ve tetkikler sonucunda gerekli tedavi planı hazırlanır. Tedavi planı alınan veriler neticesinde belirlenir. Yapılan testler sonucunda şüphe duyulan durumlara göre tedavi planı değişimi yapılır. Balgamda kan görülmesi sonucunda sıklıkla uygulanan testler arasında;

Göğüs Röntgeni

Sıradan bir röntgen ışını hızlı ve kolay bir şekilde yapılan testtir. Farklı sorunları teşhis etmek veya değerlendirmek adına gereken tek şey olabilir. Bunun yanı sıra sıradan bir röntgen ışınının kullanımı daha sınırlıdır. Tanı normal bir X-ray görüntüsünde net değilse, diğer testlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

BT Tarama

Bir BT taraması uzman tarafından istenen özel bir röntgen testidir. Vücudunun iç kısımları oldukça net şekilde görüntülenir. Özellikle, sıradan olan X-ray görüntüleri resimleri iyi şekilde görünmeyen hasta vücudun yumuşak dokularının net şekilde gözlemlenmesini sağlar.

Bronkoskopi

Bronkoskopi hasta kişilerin büyük hava yollarında (trakea ile bronşlar) inceleme yapmaya olanak sağlayan bir testtir. Uzman hekim eşliğinde yapılır. Çoğu aman kullanılacak olan fiber optik bronkoskop cihazıdır. Bu cihaz ince, esnek şekilde dizayn edilmiş bir teleskoptur. Kalem kadar kalındır. Bronkoskop burundan, ağızdan, boğazın arka kısmından solunum borusuna (trakea) ve buradan aşağı doğru bronşa geçmektedir. Fiber optik, ışık sayesinde bronkoskoptaki virajların etrafında parlama sağlar. Bu sayede uzman doktor hava yollarının iç kısımları net bir şekilde gözlemler.

Kan Testleri

Uzmanın yapacağı klinik muayene sonucunda farklı kan testleri istenir. Bu kan testleri çeşitli durumların teşhis edilmesi konusunda uzmana yardımcı olur.

Diğer Testler

Yukarıda bulunan ve yapılan testlere rağmen sorunun tanısı konusundan eksiklikler varsa çok daha sofistike testler ile taramalar önerilebilir.

Tedavisi

Balgamda kan gözlemlenmesi altta yatan sorunu ve hastalığa bağlı olarak tedavi edilir. Bunun dışında tedavi kapsamında yapılacak olanlar;

  • Hava yolu uzman tarafından güven altına alınır.
  • Kanamanın yeniden tekrar edilmesinin önüne geçilir.
  • Öksürük varsa baskılanması için tedbir alınır.
  • Tansiyon ile alakalı sıkıntılar varsa normal seviyelere döndürülmesi için tedavi uygulanır.
  • Kanamanın lokalizasyonu işlemleri uygulanır.
  • Akciğerler ile alakalı hastalıklar varsa bu konuda hızlı bir şekilde tedavi planı hazırlanır.
  • Ampirik antibiyotik tedavi ile alakalı plan yapılabilir.
  • Pıhtılaşma varsa uzman hemen bunun için tedbir alır.

Uygulanacak olan tedavi kişiden kişiye ve altta yatan nedene bağlı olarak değişkenlik göstereceğinden dolayı hasta kişilerin uzman hekimin söylediği bakım şartlarının tamamına uyması gerekmektedir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...