Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Zencefil, Bal ve Limon Desteği İle Öksürük Sorununu Ortadan Kaldırma

Zencefil, bal ve limon karışımı ile hazırlanacak olan kürler özellikle öksürük, grip, soğuk algınlığı ve balgam sorunları konusunda etkili olan çözümler sunar.

Öksürük İçin Zencefil ve Bal

Konvansiyonel öksürük ilaçları uyuşukluğa, sersemlemeye neden olabilmektedir. Öksürüğü tedavi etmek için doğal bir alternatif arıyorsa zencefil ve bal bu konuda en doğru ev ilacı olabilir. Tıbbi Bitkiler Ansiklopedisi’ ne göre, Hindistan’da üretilmekte olan bu güçlü ot, enfeksiyonları ve tahriş için etkili bir ilaçtır. Isıtma, temizleme işlemlerinde ve öncelikle sindirim ile  solunum sistemlerinde çalışır. Zencefilin öksürük konusunda kullanılan karışımları ve etkileri;

Analjezik

Zencefil doğal bir analjezik, boğaz ağrısı, ağrı kesici ve ağrı hislerini yatıştırır. Enflamasyonun gıdıklanma şekli kısa süre içinde öksürmeye neden olur. Bundan dolayı öksürük olduğu dönemde taze zencefil kökü çiğnemek, zencefil suyu veya çayını içmek bir öksürüğün bastırılmasına yardımcı olur. Zencefil suyu düzenli bir şekilde tüketildiğinde faydalı etkiler elde edilir.

Solunum Sağlığı

Zencefilin temizleme ve iyileştirme konusunda solunum sisteminde çalışır. Bu bitkinin keskin ısınma hareketi, öksürüklere sebep olabilecek akciğerlerdeki mukusun ortadan kaldırılmaya yardımcı olur. Zencefil çayı, suyu tüketmek ya da göğüs ile sırt bölgesini zencefil yağı ile masaj yapmak öksürüğün hafifletilmesine, iyileşmesine yardımcı olabilir. Zencefil  yoğun öksürüklerde meydana gelen spazmları hafifleten doğal bir kas gevşetici özelliğine sahiptir. Zencefil suyu hazırlandıktan sonra içine 1 çay kaşığı bal ve yarım limon suyu eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra günde 2 kez içilmesi gerekir. Her seferinde yeniden yapılması etkili çözüm sunması açısından oldukça önemlidir. Genel sağlık için sağlıklı solunum yapmak çok önemlidir.

Banyo

5 santimetre taze zencefilin kökünü soyarak hazırlayın ve küçük delikli muslin torbasına bal, limon ile birlikte koyun torbanın üstünü kapatın. Sıcak su ile küveti iyice doldurun. Küvet dolduktan sonra torbayı suya bırakın ve 5-10 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Ardından banyoya girin ve duşunuzu alın. Burada önemli olan banyodaki kokuyu derin derin içe çekmektedir. Küvette yer alan zencefiller ve buhar iltihabı yatıştırmak, akciğerlerinizden mukusu çıkarmak ve öksürmeyi gidermek için birlikte çalışır. Bu uygulamanın hafta da 2 kez  uygulanması fayda sağlar.

Masaj Yağı

Zencefilin esansiyel yağı, taze ya da kuru zencefil konsantre özelliklerine sahiptir. Kendi zencefil masaj yağınızı yapmak için;

  • Zencefilin uçucu yağı için 20 damla zencefil suyu 
  • Hint yağı 20 damla
  • İki yağ iyice karıştırılır, birbirleri ile  özleşmiş olması çok  önemlidir. Bu yağ karışımı sırt ve göğüs bölgesine akşam yatmadan önce sürülür ve sabah kalkınca yıkanır.

 Hamile olan kişilerin hintyağı veya zencefilin yağı kullanmaması gerekir. Zencefil esansiyel yağ hassas ciltler için rahatsız edici bir durum ortaya çıkartabilir. Bundan dolayı küçük bir cilt derisinde test etmek gerekir. Eğer 24 saat içinde reaksiyon meydan gelmezse yağın daha geniş bir alana uygulanması güvenli olacaktır. Masaj yağı kullanımı esnasında sabahları kalkınca aç karına bal ve limon karışımı içmekte öksürüğün belirtilerin daha hızlı şekilde kaybolmasını sağlar. Öksürük, grip, soğuk algınlığı ve diğer sorunlar ortaya çıkıncaya kadar devam edilmesi gerekir.

Farklı Karışımlar

 Zencefilli ve Ballı Demleme 

Boğazı ve akciğer dokularını rahatlatmak adına zencefil infüzyonu içilmesi gerekir. Bağışıklık sistemin desteklemesi konusunda yardımcı olur. İki çorba kaşığı rendelenmiş taze zencefilin kökünü altı kahve fincan suyun içinde 10 dakika kadar kaynatmak gerekir. Demlendikten sonra süzerek gün içinde bir defa içilmesi gerekir. Bu karışım dışında  yapılacak diğer bir uygulama da yarım çay kaşığı kuru zencefil tozu bir fincan sıcak suyun içine karıştırılır. Ardından içine bal ve limon eklemesi daha faydalı hale getirir. Belirtiler ortadan kalkıncaya kadar  bu karışımı her gün kullanmak gerekir. Gün içinde 3 kez içilmesi gerekir. Zencefil, bal, limon öksürük için her gün taze olarak hazırlandığında fayda sağlar ve sorunu ortadan kaldırır.

Zencefilin Kökü, Bal ve Limon

Zencefilin kök kısmı  doğal bir balgam söktürücüdür. Islak mukusun atılmasını sağlayarak öksürüğü ortadan kaldırır. Zencefil kökü, limon ve bal karışımı kuru öksürüğe sebep olan rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek rahatlatıcı niteliklere sahiptir. Zencefil kökünün taze şekilde dilimleyin. Ardından 1 su bardağı suyun içinde kaynatın. Bu sayede bir nevi çay elde edilir. Bu çayın etkilerini arttırmak adına zencefil çayının içine taze limon ve bal eklemesi yapılır. Bal 1 tatlı kaşığı limon da yarım limonun suyu şeklinde eklenmelidir. Bu ev yapımı zencefilli, ballı ve limonlu çay kuru öksürüğün ortadan kalkmasına da yardımcı olur. Ayriyeten grip, soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonların semptomlarını azaltma konusunda da oldukça etkilidir. Düzenli olarak her gün içilmesi gerekir. Aksi takdirde kesinlikle sorunları ortadan kaldırmaz.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...