Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Gebelikte Öksürük Sorununu Ortadan Kaldırmak Adına Kullanılan Bitkisel Kürler

Gebelik sürecinde meydana gelen öksürük sorununu ortadan kaldırmak adına kullanılacak bitkisel kürler önerilen dozda, önerilen miktarlarda ve uzman doktor kontrolünde kullanıldığında fayda sağlayacaktır.

Bitkisel infüzyonlar

Bitkisel destekler, sadece soluma yapmak için değil, aynı zamanda solunuma fayda sağlamak adına yararlıdır. Gebelikte öksürük sorunun hafifletilmesine yardımcı olmak için şifalı otlar ile yapılacak kürler arasında;

 • 3 litre su kaynatılır, 500 gram buğday veya çavdar kepeği koyularak kaynatmaya devam edilir. Bu şekilde 10 dakika boyunca kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra içine şeker katılarak tatlandırılır ve gün içinde düzenli şekilde tüketilir. Güçlü, zayıflayan bir öksürük için etkili çare olarak kullanılır.
 • 1 tatlı kaşığı haşhaş tohumu öğütülür ve 50 ml sıcak süt ile karıştırılır. Bir seferde bu karışımı içmek göğüste ağrı giderir ve öksürüğü yumuşatır. 
 • 1 çorba kaşığı çam tomurcuğu içine 1 su bardağı kaynar su dökülür. 40 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Öksürük meydana gelinde bu karışımdan 2 yemek kaşığı tüketilmelidir. Öksürüğün hafifletilmesine kısa sürede yardımcı olur.
 • 3 çorba kaşığı kireç çiçeği ile kekik çiçeklerinden 2 çorba kaşığı karıştırılır. 1 litre kaynar suyun içine dökülür. 15 ila 20 dakika boyunca bu şekilde kaynatılır. Kaynama ardından karışıma bal katılır. Bal ile birlikte gün içinde 1 kez tüketilen bu karışım öksürüğü kısa sürede ortadan kaldırır. Karışım sakinleştirici bir etkiye de sahiptir.
 • Althea’nın 1 çorba kaşığı doğranmış kökü, gece boyunca soğuk suyun içinde bekletilir. Bu sudan gün içinde 3 kez bir kahve fincanı tüketilmelidir. Tadı kötü gelen kişiler bu karışıma bal ekleyerek de tüketebilir.
 • Gebelikte öksürük için elma sirkesi kullanımı yardımcı olacaktır. 1 yemek kaşığı sirke, 0,5 litrelik sıcak kaynar su içine dökülür. Her 2 saatte bir gargara yapılarak kullanılır.

En Sık Kullanılan Kürler

Hamilelikte öksürük nasıl geçer kapsamında sık kullanılan kürler içinde;

Süt

Sütün sıcak şekilde gün içinde 1 bardak tüketilmesi boğazın yumuşamasına, öksürüğün kesilmesine yardımcı olur. Sıcak sütün yudum yudum içilmesi gerekir. Alkalin mineralli su ile sütün karıştırılarak gün içinde bir kez tüketilmesi hamilelikte öksürük sorunun kaldırılmasının yanında soğuk algınlığı, balgam ve geniz içi sorunlarına da fayda sağlar. Hamilelikte öksürük sorunu için süt adaçayı ile birlikte de kaynatılabilir. 300 ml sütün içine bir tutam adaçayı eklenir ve kaynatılır. Bu karışım özellikle geceleri yatmadan önce içilmelidir. Farklı bir tarifte;

600 ml süt dört adet incir meyvesi pişirilir. İçecek karanlık renge gelene kadar pişirilir. Günde üç defa ısıtılarak 1 bardak tüketilmelidir. Bu karışıma hamilelikte öksürük şurubu adı da verilmektedir.

Sarımsak ve Soğan

Bu iki bitki doğanın bir mucizevî olarak bizlere sunulmuştur. Anti bakteriyel özellikleri bulunan bu ikili insan vücudundaki bakterileri ve virüsleri yok eder.  Sarımsak ve soğanı kullanmak için bir tabak içinde ezmek gerekir. Ezilen bu ikili bir tabağa konularak odanın içine yerleştirilir. Yaydığı koku sayesinde oda içinde bulunan tüm virüsler ve bakteriler kısa süre içinde ölür. Ayrıca bu ikilinin suları da ayrı ayrı kullanılabilir. Soğan ya da sarımsağın suyu çıkarıldıktan sonra bal ile karıştırılır. Karışım 30 dakika boyunca bekletilir ve gün içinde 3 kez 1 çay kaşığı içildiği zaman geniz bölgesindeki sorunları, balgam sorununu, öksürüğü ve soğuk algınlığını ortadan kaldırır.

Bal

Hamilelikte özellikle kuru öksürük sorununu ortadan kaldırmak adına kullanılır. Özellikle bronşlardan balgam sorunu yok etmek için çok faydalıdır. Öksürük içinde 2 yemek kaşığı turp suyu ve 4 yemek kaşığı bal karıştırılır. Gün içinde 6 yemek kaşığı içildiği zaman öksürükle alakalı sıkıntılar kısa sürede ortadan kalkar. Farklı bir tarif; lahana yaprağının içine bal sürülür. Göğüs üzerine yerleştirilir ve havlu ile örtülerek bütün gece bu şekilde bekletilir.

Rahatlamak Adına Dikkat Edilecek Detaylar

 • Bol miktarda sıvı içilmelidir. Hamilelik esnasında vücudun sulanmasını muhafaza etmek çok önemlidir. Bol düzeyde sıvı almak kuru öksürüğün kontrol edilmesini sağlar.
 • Boğazda meydana gelen tahriş ve öksürüğü yatıştırmanın bir başka harika yolu baldır. Sıcak suyun içine biraz bal ilave edilir.  Bal kullanımı konusunda uzman hekimden tavsiye almak gerekir. Bazı kadın doğum uzmanları gebelik süresi boyunca bal kullanımı yapılmasını istemez. Bunun içinde kullanmadan önce mutlaka uzman tavsiyesi alınması gerekir.
 • Öksürük damlaları oldukça popüler şekilde kullanılır. Öksürük kontrolünün oldukça kolay bir yöntemi olsa da geçici çözümler sunar. Rahatlamayı sağlamak adına anne adaylarının mutlaka gebelik sırasında kullanabileceği faydalı bir şurubu uzmana sorarak alması gerekir. Aksi takdirde fayda bulmak ve sorunu ortadan kaldırmak imkânsız hale gelir.
 • Hamilelik süreci içinde özellikle öksürüğe maruz kalındıkça uyku konusunda sorunlar yaşanmaya başlanır. Hamileliğe ve kuru öksürüğe sebep olan nedenler uzmanlar tarafından aydınlığa çıkartılmalıdır. Ayrıca uykusuzluğu ortadan kaldırmak adına anne adayları yastıklarını yükseltebilir. Bunun içinde iki yastık kullanımı yapılması gerekir.
 • Öksürüğe neden olan alerjileriniz varsa potansiyel alerjenlerden uzak durmak sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.  Özellikle toz, güçlü koku salan parfümler, temizlikte kullanılan ürünler vb. ürünler öksürüğün ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların hepsinden kaçınmak sorunu ortadan kaldıracaktır.
 • Gebelik yaşayan kadınların bağışıklık sistemini her daim güçlü tutması gerekir. Bu nedenle, menülere bağışıklık güçlendirici gıdalar ve besinler eklenmelidir. Özellikle D vitamini içeren besin kaynaklarının eklenmesi gerekir. Ayrıca C vitamini bakımından zengin gıdalar da gebelik sürecinde kullanılmalıdır.
 • Gebelik dönemi içinde uyumak ve dinlenmekte çok önemlidir. Vakit buldukça dinlenmeye özen gösterilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...