Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Boğmaca Hastalığından Kaynaklı Öküsürük Sorunu Bitkisel Şekilde Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca öksürüğünden kaynaklı olarak meydana gelen öksürük sorunlarında kullanılan bitkisel ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Düzenli kullanım sayesinde kısa sürede belirtiler tamamen ortadan kalkar.

Boğmaca Öksürüğü İçin İlk 5 Kür

Zerdeçal

Zerdeçal bitkisinin öksürük üzerinde terapötik bir etkisi bulunur. Özellikle boğmaca Öksürüğün konusunda;

  • Yarım bardak su kaynatılır ve içine bir çay kaşığı zerdeçal tozu ile bir çay kaşığı karabiber eklemesi yapılır. Tarçın çubukları da eklenebilir. Bu şekilde hemen hemen 3 dakika boyunca kaynatılır. Ardından bir çorba kaşığı bal eklenir. Boğmaca öksürüğü tedavisi kapsamında sorun ortadan kalkıncaya kadar kullanımı yapılır.
  • Alternatif bir seçenek olarak, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ile bir çay kaşığı karamotu bir bardak sıcak suya suyun içine atılır ve demlenmesi için kenarda ağzı kapalı şekilde 10 dakika boyunca bekletilir. Demlenme süresi tamamlandıktan sonra süzülür, içine 1 tatlı kaşığı bal eklenir ve gün içinde 3 kez içilmesi gerekir.

Zencefil

Zencefil boğmaca öksürüğü ve normal öksürük için en popüler bitkisel tedavilerden bir tanesidir.

  • Zencefiller minik minik dilimler halinde kesilir ve hafifçe edilir. Ardından zencefiller bir bardak suyun içine koyulur ve kaynatılır. Bu bitkisel solüsyonu kesilmeyen öksürük, boğaz ağrısı ve tıkanıklığın hafifletilmesi adına günde 3 ila 4 kez içmek gerekir. Ayriyeten zencefil bal ve limon suyu ile de karıştırılarak içilebilir.
  • Farklı bir seçenek olarak da öksürüğü azaltmak için gün boyunca taze çiğ zencefel çiğnemektir.

Limon

Limonlar öksürüğü iyileştirmek adına farklı şekillerde kullanılabilir. Limon içeriğinden kaynaklı olarak iltihabı azaltır ve enfeksiyonla mücadelesi eder. C vitamini özelliği ile bağışıklığın güçlenmesini sağlar.

İki yemek kaşığı limon suyu ile bir yemek kaşığı bal birbiri ile iyice karıştırıldığı zaman oldukça basit bir öksürük şurubu hazırlanmış olur. Boğmaca öksürüğüne ne iyi gelir kapsamında gün içinde birkaç kez içilmesi fayda sağlar. Bu karışımı tüketmek zor gelirse limon suyu, bal ve bir tutam biber karıştırılarak içilmesi gerekir.

 Sarımsak

Sarımsak boğmaca öksürüğü nasıl geçer konusunda antimikrobiyal ve anti bakteriyel bileşenleri fayda sağlar.

  • Bir bardak suyun içine 2 ya da 3 diş sarımsak ile biraz kekik atılarak kaynatılır. 5 dakika kaynatıldıktan sonra içine biraz bal eklenir ve soğuması için kenarda bekletilir. Özellikle boğmacadan kaynaklı olarak ortaya çıkan şiddetli öksürük konusunda rahatlama sağlar. Ayrıca boğmacanın meydana getirdiği semptomlarında hafifletilmesini sağlar.
  • 2 ila 3 diş sarımsak ezilir ve içine birkaç damla karanfil yağı eklenir.  Özellikle öksürükten kaynaklı olarak meydana gelen boğaz ağrılarını ortadan kaldırmak adına kullanılır.

 Soğan

Boğmacanın meydana getirdiği öksürükler konusunda en faydalı ev ilaçlarından bir tanesidir. Özellikle kokusunu solumak öksürmeyi ortadan kaldırma konusunda faydalıdır. Soğan ile yapılacak olan kürler içinde en faydalısı;

Diğer 5 Uygulama

Ballı Sıcak Süt

Ballı sıcak süt özellike boğmacadan kaynaklı olarak meydana gelen kuru bir öksürüğü rahatlatır ve devam eden öksürüğü ortadan kaldırır. Balın analjezik özellikleri sayesinde sabahları aç karına tüketilmesi gerekir.

Cayenne

Cayenne devam eden öksürük sebebiyle göğüs ağrısını azaltma konusunda yardımcı olur. Ayrıca ısınma konusunda uyarıcıdır.

  • 4 çay kaşığı toz biber, dörtte bir çay kaşığı oranında zencefil, bir yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı elma sirkesi ile iki yemek kaşığı su bir kabın içinde karıştırılır ve şurup hazırlanır. Bu şurubun günde 3 kez yemeklerden sonra tüketilmesi gerekmektedir.

Havuç Suyu

 suyu 4 ya da 5 adet havucun suları çıkartılır ve içine az düzeyde su eklenir. Havuç suyu gün içinde 3 kez tüketilmelidir.

Üzüm

Üzüm suyu her gün taze şekilde hazırlanarak tüketildiğinde boğmacadan kaynaklı öksürükler konusunda fayda sağlar. Üzüm suyu hazırlandıktan sonra içine 1 tatlı kaşığı bal eklenerek tüketilmelidir.

Badem

Bademler boğmaca belirtilerinin iyileşmesi konusunda proaktif bir rol oynar

  • Suyun içinde 5 ya da 6 adet badem 8 ila 10 saat bekletilir.
  • Yumuşayan bademler macun kıvamına getirilir ve 1 çay kaşığı tereyağı eklenir.
  • Belirtiler tamamen ortadan kaybolana kadar gün içinde 3 ya da 4 kez tüketilir.

 

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 2,50 puan
Loading...