Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgam Söktürmek Adına Kullanılan Kürler ve Çaylar

Balgam insan yaşamını olumsuz etkileyen bir birçok etkiye sahiptir. Bu etkilerden kurtulmak adına İbrahim Saraçoğlu kürlerinin düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede kısa sürede sorun ortadan kalkar.

Balgam Söktürücü İbrahim Saraçoğlu

Hatmi Çiçeği

Malzemeler;

 • Yarım su bardağı su
 • Bir tutam hatmi çiçeği

Hazırlanışı ve Kullanımı;

Yarım su bardağı süt kaynatılır ve sütün içine bir tutam Hatmi çiçeği atılır. 10 dakika boyunca kenarda demlenmesi için bekletildikten sonra süzülür. Hazırlanan kür bir hafta boyunca düzenli olarak hazırlanıp tüketilmelidir. Balgamın kısa sürede vücuttan atılması için çalışır.

Adaçayı Kürü

Malzemeler;

 • Bir tutam adaçayı
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı ve Kullanımı

2 su bardağı sıcak suyun içine bir tutam adaçayı atılır ve 10 dakika boyunca demlenmesi adına bekletilir. Süzüldükten sonra cam bir şişenin içine koyularak gargara olarak gün içinde kullanılır. Boğaz iltihaplarının ve balgamın yok olmasını sağlayacak olan bu gargara antiviral ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

Tereyağı ve Bal

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Hazırlanışı ve Kullanımı

Balgamın sökülmesini destek sağlayacak olan bu karışım çok eski zamanlarda da kullanılmıştır. Eritilen tereyağının içine bal katılarak her gün bir defa yenilir. Kürün tüketilmesinden sonra mutlaka bir su bardağı ılık su içilmelidir.

Tere Kürü

Malzemeler

 • Yarım litre su
 • 15 ile 16 dal tere

Hazırlanışı ve Kullanımı

Yarım litre ocak üzerinde kaynayan suyun içine tereler atılır. Ağzı kapatılan tencerenin içinde 3 dakika kaynatıldıktan sonra hemen süzülür. Soğuması için kenara bırakılan tere suyu aç karna ve yemeklerden tam olarak 2 saat sonra içilmelidir. Gün içinde hazırlanan suyun bitirilmesi çok önemlidir. Bu kür 5 gün boyunca aksatılmadan tüketilir ve hazırlanır. Kürün uygulanmaya başladığı 2 ya da 3 gün itibariyle balgam sökülmeye başlanır ve bronşlar artık açılır. Bu süre zarfında hasta olan kişiler idrara çıkarken yanma hissedebilmektedir. Yanma oldukça normal bir şeydir. Tere kürünün tadı birçok hastayı zorlayabilir. Suyun içine tatlandırıcı, limon ya da bal gibi ek ilaveler katılmamalıdır. Zorlanan kişiler aynı düzen dâhilinde tereyi taze olarak tüketebilir. İbrahim Saraçoğlu balgam nasıl atılır kapsamında kullanılacak olan kürün aksatılması halinde balgamın sökülmesini beklememek gerekmektedir. Böbrek hastalığı olanlar kesinlikle kullanamaz.

Keçiboynuzu Kürü

Malzemeler

 • 6 ile 7 adet keçiboynuzu
 • Yarım litre su

Hazırlanışı ve Kullanımı

6 ile 7 adet keçiboynuzu soğuk suyun altında iyice yıkanır ve küçük küçük parçalara ayrılır. Yarım litre tencere içine koyulan suyun içine atılarak 4 dakika boyunca kaynatılır. Ocak üzerinden alınan karışım soğuması için kenara bırakılır. İkiye bölünen su sabah ve akşam içilir. Boğazda ve vücutta bulunan kalın balgamın incelmesini sağlayarak dışarıya daha kolay atılmasını sağlayacaktır. Tabii ki diğer kürlerde olduğu gibi bu küründe düzenli bir şekilde her gün kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde kesinlikle balgamdan kurtulmak mümkün olmayacaktır.

Çaylar

Kekik Çayı

Kekik soğuk algınlıkları, üst solunum yolları enfeksiyonları, grip ve akciğer hastalıkları konusunda faydalı bir bitkidir. Özellikle uzun süre devam eden soğuk algınlığı ile öksürükler konusunda halk ilacı olarak kullanılır. Bu özelliklerinin yanında balgamın kuvvetli şekilde sökülmesine olanak sağlar. Kekik çayı için;

Malzemeler

 • 1 tutam kekik
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı ve Kullanımı

1 su bardağı kaynar suyun içine bir tutam kekik atılır ve demlenmesi için 10 dakika boyunca bekletilir. Gün içinde bir 1 bardağı içilir.  Boğazdaki balgamın hemen atılmasını sağlayan kekik çayı ağrıları azaltır ve midenin de rahatlamasını sağlar. Terleme sağlayan bu çay ter ile hastalıkların daha kolay bir şekilde atılmasına olanak sağlar. Kekik çayının içine tatlandırmak için bal eklemesi yapılabilir.

Nane Çayı

Balgamın en kısa süre içinde ve rahatlama sağlayarak atılmasını sağlayacak çayların içinde yer alır. Balgamın sökülmesini sağlayan bu çay balgamın yarattığı mide bulantılarını ve kas ağrılarını da azaltır. Nane çayının buharı da ciğerlerin açılmasını sağlayarak balgamın sıvılaşmasını sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 1 tutam nane çayı
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı ve Kullanımı

1 tutam nane çayı 2 su bardağı sıcak suyun içine atılır.  Bu çay demlenmesi için kenarda bekletilir. Düzenli olarak gün içinde 2 kez tüketilmesi gerekmektedir. Grip belirtilerinin de azalmasını sağlayacak çay balgamın 1 hafta içinde atılmasını sağlar.

Soğan Kürü

Malzemeler

 • 1 adet orta boy beyaz soğan
 • 2 bardak su

Hazırlanışı ve Kullanımı

1 adet orta boy beyaz soğan 8 parçaya bölünür. Bir tencere içine su ve soğanlar atılır. Soğanlar kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika daha kaynatılır. Sürenin dolmasının ardından soğuması için kenara bırakılır. Bu kürü her gün taze olarak hazırlamak ve düzenli şekilde tüketilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...