Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Levopront Öksürük Şurubu Kullanımı Ve Yan Etkileri

Levopront, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaç olup yalnızca şurup formunda üretilmektedir.Genel kullanım ve çocuklar da kullanımı her zaman doktor kontrolünde olan bir öksürük şurubudur.

Levopront Öksürük Şurubu Kullanımı

Levopront, 150 ml şişede, 5 ml olarak işaretli ölçek ile beraber sunulan bir öksürük şurubudur. Çeşitli nedenlere bağlı kuru öksürüğün giderilmesinde kullanılır. Levopront öksürük şurubu Ağızdan alınır. Tatlandırıcı olarak sakaroz, kakao aroması, kahve aroması, etanol, anason, Hindistan cevizi aroması, vanilya, çemen otu ekstresi, askorbik asit içerir. Levopront öksürük şurubu fiyatı: 5.63 TL olarak belirlenmiştir.

Levopront’un yiyecek ve içecek ile kullanılması: Levopront’ un besinlerle birlikte alınmasının emilim üzerinde herhangi bir etkisi olduğu yönünde bir bilgi olmamakla beraber, ilacın yemeklerden bir süre önce veya sonra alınması Önerilir.

Hamilelikte kullanımı: İlacı kullanmadan önce doktora veya eczacıya danışmak gerekir. Levopront plasenta bariyerini geçtiği için bebeğinize zarar verebilir, bu nedenle kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Levopront anne sütüne geçer, bu nedenle emzirirken kullanmayınız.

Araç ve makine kullanımı: Uyku haline neden olacağı için araç veya herhangi bir makine kullanırken dikkatli olmalısınız.

Levopront Uygun kullanımı ve dozu: Doktor tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde belirtilen dozlarda kullanılması gerekir. Yetişkinlerde günde 3 kez ve en az 6’şar saat ara ile 2 ölçek şeklinde uygulanır. İlaç; maksimum 7 günlük tedavi dönemini aşmamak kaydı ile öksürük kaybolana kadar ya da doktorun tavsiyesine göre alınmalıdır. Eğer belirtiler bu dönem içinde kaybolmazsa ilacın kullanımına geçici olarak ara verilmeli ve bir doktora danışılmalıdır. Levopront’ dan dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Uygulama yolu ve metodu: Levopront’ un besinlerle birlikte alınmasının emilim üzerinde herhangi bir etkisi olduğu yönünde bir bilgi olmamakla beraber, ilacın yemeklerden bir süre önce veya sonra alınması önerilir. Levopront sadece ağızdan kullanım içindir. Ölçek kaşığı kullanılarak şurup içilir.

Değişik yaş grupları ve Çocuklarda kullanımı

2 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. 3 eşit doza bölünerek en az 6’şar saat ara ile semptomların şiddetine göre günde kilogram başına 3-6 mg şeklinde uygulanır. 10-20 kg arasındaki çocuklara günde 3 defa ölçekteki 3 ml çizgisine kadar 20-30 kg arasındaki çocuklara günde 3 defa tam dolu 1 ölçek 30 kg üstündeki çocuklara günde 3 defa tam dolu 2 ölçek şeklinde uygulanır.

Yaşlılarda kullanımı: Levopront dozu yaşlı hastalarda dikkatle saptanmalıdır.

Böbrek / Karaciğer yetmezliği: Ciddi böbrek yetmezliği hastalıklarında fayda-risk oranı göz önüne alınarak kullanılmalıdır.

Levopront öksürük şurubu yan etkileri

Soluk almada zorluk, yüz, dudak, dil veya boğazda şişme, ani kan basıncı düşmesi, yaygın ve şiddetli kızarıklık, kaşıntı, ürtiker gibi Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Levopront’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatmanıza gerek olabilir.

  • Bulantı, Kusma
  • Hazımsızlık, Midede yanma hissi
  • İshal, Dil iltihabı, ağız yaraları
  • Halsizlik , Yorgunluk, Uyuşukluk
  • Titreme, Baş ağrısı, Baş dönmesi
  • Çarpıntı, Kalp atımının hızlanması
  • Asabiyet, uyku hali, benlik kaybı

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Levopront’un saklanması: Levopront ‘u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 30*C’nin altında oda sıcaklığında, ışıktan koruyarak saklayınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Levopront’u kullanmayınız. Eğer üründe veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Levopront’u kullanmayınız.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...