Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürük Tedavisinde Kullanılan Antibiyotik İlaçlar ve Yan Etkileri

Üst solunum yolları enfeksiyonları ya da zatürre gibi hastalıkların belirtisi olan öksürük yaşamaktaysanız doktorunuz tarafından iltihabın kurutulması ve öksürüğünüzün durması için bir takım antibiyotikler reçete edilebilir.

Öksürük İçin Antibiyotik İsimleri 

Öksürük tedavisinde antibiyotiğe başlanması her zaman için ikincil bakteriyel enfeksiyonlar oluşması durumunda bunları önlemek ve dirençli olan bakterilerin yok olması amacıyla kullanılmaktadır. Kişilerde 3 haftayı geçen öksürük sonucunda antibiyotiğe başlanmalıdır. Antibiyotik tedavisine başlanması durumunda ilacın yarıda kesilmesi uygun olmayacaktır. Bu durum bakterilerin daha da direnç kazanmasına neden olur. Bu nedenle de düzenli bir şekilde antibiyotik kullanılmalıdır. 

Laricid 500 mg

İlacın etkin maddesi klaritromisin olmaktadır. 12 yaşından büyük yetişkinlerde kullanılması uygun olacaktır. Hastalarda çeşitli mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların iyileştirmek amacıyla kullanılır. Yutak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit gibi üst solunum enfeksiyoeeeeenlarının sonucunda oluşan öksürük tedavisinde, kronik bronşit, zatürre gibi alt solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Biofarma ilaç sanayi tarafından satışa sunulan ilacın fiyatı 32 TL olmaktadır. İlaç yetişkinlerde 12 saatte bir alınmalıdır.

Yan Etkileri: İlacın yan etkileri arasında kurdeşen, deri döküntüleri görülmektedir. karaciğer enzimlerinde yükselme, çarpıntı, kanda bulunan lökosit sayısında azalma, kas ağrısı, baş dönmesi, ağızda pamukçuk oluşması, işitme kaybı, mide bulantısı, ishal ve kusma görülebilir. 

Klacid 500 mg

Bir kutuda 14 tablet bulunmaktadır. İlacın etkin maddesi olan klaritromisin bir takım enfeksiyonların tedavisinde kullanılacak yarı sentetik bir antibiyotik olmaktadır. Farenjit sonucunda oluşan iltihaplanma, bademcik iltihabı gibi üst solunum hastalıkların tedavisinde, alt solunum hastalıkları sonucunda oluşacak öksürüğe neden olan kronik bronşit ya da zatürre tedavisinde kullanılmaktadır. Eczanelerde 16.07 TL fiyatı ile satılmaktadır. Her bir tablet 500 mg olmaktadır. Doktorun tavsiye ettiği şekilde 12 saatte bir kullanılmalıdır. 

Yan Etkileri: Karaciğer fonksiyon bozukluğunun oluşması, kurdeşen ve deri döküntüleri, kanda alerji hücrelerinde artış, hipoglisemi, kalp ritminde gelişen bozukluklar, kas ağrıları, ishal, kusma, bulantı, hazımsızlık, baş dönmesi ve bazı hastalarda da depresyon gibi yan etkileri bulunmaktadır. 

Factive 320 Mg

İlaç 320 mg 5 ya da 7 tablet içeren ambalajlarda satılmaktadır. Etkin maddesi Gemifloksasin mesilat seskihidrat olmaktadır. İlacın bakteriler üzerinde etkili olan antibiyotik ilaçlar arasında bulunmaktadır. Birçok bakteri üzerinde etkili olmaktadır. Kişilerde daha çok kronik bronşit, zatürre gibi hastalıkların belirtisi olan öksürüğü tedavi etmek amacıyla doktor tarafından reçete edilecek SGK kapsamında devlet tarafından ödenen, 2018 fiyatının ise 78.1 TL olan bir ilaç olmaktadır.

Yan Etkileri: Hastalarda meydana gelen yan etkileri arasında yüz, dil ve dudaklarda şişme meydana gelebilir. Nefes almada kişilerin zorlanması, boğuk bir ses, kalp atışında ritim bozuklukları, baygınlık gibi yan etkiler çok ciddi olan yan etkiler olması nedeniyle bu durumda doktorunuza gitmelisiniz. Bunun dışında ciddi olmayan ve çok seyrek bir şekilde görülen yan etkilerde bulunmaktadır. Baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, mide ağrısı, ishal ve kurdeşen gibi yan etkileri olacaktır.

Klamer 500 Mg

Antibiyotik olan ilacın etkin maddesi klaritromisin olmaktadır. 12 yaşından büyüklerin kronik bronşit, zatürre, farenjit, gibi solunum yolları hastalıklarının tedavisinde doktor tarafından reçete edilebilecek 14’lü ambalajlarda satılmakta olan ve 32 TL fiyatı olan SGK kapsamında devlet tarafından ödenmekte olan bir ilaç olmaktadır. İlacın çiğnenmemesi ve 12 saat ara ile tok karnına alınması gerekmektedir.

Yan Etkileri: Kurdeşen, karaciğer enzimlerinde oluşan yükselme, şiddetli kaşınma, nötropeni, koyu idrar, kas ağrıları, yorgunluk, güçsüzlük, vertigo, kan üresinde artış, titreme, duyma bozuklukları, yemek yedikten sonra midede oluşan yanma, vajinal enfeksiyonlar, akne, vücudun herhangi bir yerinde uyuşma gibi belirtiler yan etkileri arasındadır. 

Ceftinex 600 mg

oral yol ile kullanılmakta olan sefdinir etkin maddesi olan ilaç antibiyotik ilaçlar grubunda bulunmaktadır. Bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Zatürre ya da kronik bronşit gibi üst solunum yolları tedavisinde kullanılacağı gibi farenjit sonucu meydana gelen belirtiler arasında öksürüğün de tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Doktor tarafından reçete edilmesi durumunda 70.74 TL fiyatı ile eczanelerden satın alabilirsiniz.

Yan Etkileri: Ellerde ve ayaklarda şişme, karın ağrısı, bağırsak düğümlenmesi, astım ve solunum yetmezliği gibi yan etkiler çok ciddi olmaktadır. Bunun dışında hafif görülmekte olan yan etkileri de bulunmaktadır. Bulantı, ağız kuruluğu, sersemlik hissi, istem dışı hareketler, koyu idrar, kan pıhtılaşması, idrarda akyuvarların ve proteinin yükselmesi gibi yan etkileri de ilacın vardır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...