Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bitkisek Öksürük Şurupları Ve Kullanım Şartları

Evde bazı yöntemler yardımıyla çocuklarda ya da yetişkinlerde yaşanan öksürük sakinleştirilebilir.Öksürükler de genelde istirahat ve sıvı alımının artırılması önemlidir

bitkisel öksürük Şurubu İsimleri

Prospan bitkisel öksürük şurubu: Öksürük kesici bitkisel bir üründür. Öksürüğün eşlik ettiği bronşit, kronik bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında yardımcı ve rahatlatıcı amaçla kullanılır. Öksürük tedavisinde Prospan’ın faydaları Balgamı sulandırıp atılmasını kolaylaştırmak, Bronşların genişlenmesini sağlayarak rahat soluk aldırmak, Öksürük sıkıntısını gidererek rahat bir uyku uyumayı sağlar. 2 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için günde 3 kere 5 ml alınabilir. Aç veya tok karınla içilir.

Mukotik Öksürük Şurubu: Genellikle çocuklardaki balgamlı öksürük tedavisinde kullanılan Mukotik öksürük şurubu soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde birebir etkili bir ilaçtır. Doktor önerisiyle günde 3 kez alınabilir.

Levopront öksürük şurubu: 7 günlük tedavi sürecini aşmamak kaydıyla kullanılması gereken ve başarılı bir öksürük şurubu olan Levopront öksürük şurubu, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılan önemli ve etkili bir ilaçtır. Günde 2 ya da 3 kez alınabilir.

Bricanyl Öksürük Şurubu: Solunum yollarındaki kasları gevşeterek, nefes almayı kolaylaştıran Bricanyl Öksürük Şurubu, balgamı yumuşatarak, öksürüğü rahatlatır. Günde 2 ya da 3 kere tok karnına alınabilir.

Perebron Öksürük Şurubu: Balgam eritici özelliği olan ve öksürük sebebi ile birlikte tedavi eden Perebron öksürük şurubu solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak görülen ateş, tahriş ve ağrıyı da ortadan kaldıran etkili bir ilaçtır. Günde 3 kere alınabilir.

Bitkisel Öksürük Şurubu Tarifleri

Ev yapımı öksürük şurubu: Hazırlamak için bir adet orta boy elmayı kabuğuyla birlikte olacak şekilde 1 litre sıcak suya rendeleyebilir, ardından bu karışımı iyice kaynatabilirsiniz. 15 dakika karışımı demledikten sonra afiyet ile tüketebilirsiniz. hemen etkisini gösterecek bir karışımdır.

Bal: Balın özellikle küçük çocuklarda çok sık görülen solunum yolları enfeksiyonlarında çok faydalı olduğu bilinmekte hem de bunu doğrulayan bilimsel araştırmalar da vardır. Öksürükleri yumuşatmak için, sütün içerisine bal karıştırmak veya balın içerisine karabiber atmak yararlı olabilir. Limon suyu ve bal karışımını da deneyebilirsiniz. Bunun yanında, en etkili öksürük şurubunun günde 2-2,5 litre su tüketimi olduğu unutulmamalıdır.

Bitkisel evde hazırlanabilecek öksürük şurubu

  • 3-4 tutam ıhlamur
  • Birkaç dilim limon
  • 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil 
  • Süzme çiçek balı
  • 3 su bardağı sıcak su

Hazırlanışı: Demlik içine ıhlamur yapraklarını koyulur. Üzerine limon dilimlerini eklenir. Daha sonra ıhlamur yapraklarının üzerine sıcak suyu dökülür ve Rendelenmiş taze zencefili de ekleyip, karıştırılır. Hazırlanan  zencefilli ıhlamur çayı 5 dakika daha demlemeye bırakmak gerekir. Demlenen zencefilli ıhlamur çayını fincanlara dökün. Fincan başına 1 çay kaşığı süzme bal ekleyip, karıştırın. İstenilirse bağışıklığı güçlendirmek için tarçın da eklenebilir. Küçük çocuklar günde 3-4 kez yarım fincan, büyükler için 2 fincan kadar içilebilir.

Anason tohumları: Anason tohumu, normal öksürüğün yanı sıra bronşit öksürüğü tedavisinde de çok etkilidir. 1 çorba kaşığı Anason tohumunu ezin ve yarım fincan kaynar suyun içine atın. Anason tohumunun yarım saat demlenmesine izin verin ve sonra süzün. Bu karışımın içine 2 bardak su ekleyin. Soğumaya bırakın. Buzdolabında bu içeceği 2 ay süreyle saklayabilirsiniz. Çocuğunuza yarım şurup kaşığı olarak bir günde 4 kez verebilirsiniz.

Kara ısırgan çayı: Kara ısırgan Otu öksürük sorunlarını tedavi etmek için mükemmel bir bitkidir. Ayrıca çok iyi bir balgam söktürücüdür. Kurutulmuş kara ısırgan otunu, sıcak suya koyarak demleyin. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra otları sıvının içinden süzün. İçine bal ilave edin ve soğuk olarak tüketin. Çocuk yada kendinize günde bir bardak içilmesi yararlıdır.

Meyan kökü: İltihabı yatıştırmaya yardımcı olan bir diğer bitki, meyan kökü her çeşit öksürük için mükemmeldir. Kuru ve tahriş olmuş boğazları mükemmel bir hale getirirken, aynı zamanda doğal bir balgam söktürücüdür, bu da tüm balgamın ıslak üretken öksürüğünden kurtarmaya yardımcı olmasını sağlar. 

Kekik çayı:Kekik, öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve boğmaca için resmen onaylanmış bir tedavidir. Bitkinin küçük yaprakları kasları gevşetmek için ve öksürük yatıştırıcı bileşenleri ile güçlü bir bitkidir. 10 dakika boyunca kaynatılan su bir kap içinde ezilmiş kekik yaprağı ile karıştırılır. Bal ve limon ekleyerek daha da lezettli ve etkili bir bitkisel karışım yapılabilir.

Zencefil: Üç fincan suya  zencefil ekleyerek zencefil çayı yapabilirsiniz. 20 dakika kaynatılır ve 1 çorba kaşığı bal eklenir ve limon sıkılır. Eğer çok baharatlıysa ve acıysa su eklenebilir.

 

 

 

 

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...