Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgam Söktürücü İlaçlar ve Yan Etkileri

Balgamlı öksürüğün her yaşta görülmesi mümkündür. Kişilerin sigara tüketmesi, hava kirliliği, yaşamakta olduğu grip enfeksiyon ya da KOAH gibi hastalıklar neticesinde meydana gelir.

Balgamlı Öksürük İlaçları 

Balgam, akciğerde oluşan bir mukus türü olmaktadır. Soğuk algınlığı ya da başka bir hastalığın belirtisi olarak balgam üretilmektedir. Farklı renklerde kişiler balgam üretmektedir. Bu bazı kişilerde bir hafta içerisinde geçerken bazı insanlarda ise kronikleşerek haftalarca öksürmesi sonucunda boğazından balgam gelecektir.

Bronşit hastalığında kişilerde genellikle kuru öksürük ilk başlarda başlayacaktır. Zamanla yerini beyaz balgamlı öksürüğe bırakır. Eğer ki öksürüğün geçmediği durumlarda viral bakterilerden kaynaklı olarak balgam rengi sarı ya da yeşil olabilir. Pnömoni hastalığında solunum yollarında gelişen balgam bazı zamanlarda kanlı olabilir. Bununla birlikte ateş ve titreme de görülmektedir. Sinüs enfeksiyonu nedeniyle kişilerde oluşan sinüzit balgam oluşmasının nedenlerinden biridir.

Akciğerlerde kistik fibroz oluşması sonucunda kronik akciğer hastalıkları gelişecektir. Bu durumda da kişilerde sarı ya da yeşil renkli balgam meydana gelir.

İlaçlar

Balgam çıkarmakta zorlanan ve balgamın yoğunluğundan şikayet eden, bir türlü geçmeyen balgamlı öksürük yaşamakta olan kişilerin kullanacak oldukları bir takım ilaçlar doktor tarafından muayene sonrasında reçete edilmesi gerekmektedir.Bu ilaçları kullanan kişilerin genellikle balgam söktürücü ilaçlar öksürük yapar mı şeklinde bir soru akıllarına gelmektedir. Balgam söktürücü ilaçlar, balgamın rahat bir şekilde boğazdan çıkması için öksürük yaparak balgamın vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

SEKROL 30 mg 150 ml Şurup

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından piyasaya sürülen SEKROL 30 mg şurup 2018 Ocak ayı itibari ile 13.87 TL fiyatı ile eczanelerden normal reçete ile alınabilmektedir. Ambroksol Hcl etken maddesi bulunmaktadır. Kişilerde oluşan balgam salgısının sulandırılması amacıyla ve balgamın salgılanmasını kolaylaştırmak amacıyla balgam söktürücü öksürük şurubu olan bir ilaç olmaktadır. Kişiler balgamı daha kolay bir şekilde atması sonucunda rahatlayacaktır. İlacı kullanmakta olan kişilerde bir takım yan etkileri olmaktadır. Bunlar sıklıkla görülen yan etkiler olmasa da oluşması durumunda ilacın kullanımını kesmeli ve doktorunuza bilgi vermelisiniz. Ciltte döküntünün oluşması, yüzde şişme, nefes almada güçlük, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi yan etkiler görülebilir. 

ERDOSTIN 300 mg Kapsül

Erdostein etkin maddesi olmaktadır. Doktor tarafından reçete edilerek 22.76 TL fiyatı ile satışa sunulmaktadır. İçerisinde 20 tane kapsül bulunmaktadır. Yutak iltihabı (Faranjit), Soluk borusu iltihabı(trakeit), bronşit, KOAH hastalıkları sonucunda solunum yollarında yoğun miktarda birikmekte olan balgamın atılması amacıyla kullanılmaktadır.

GUDEF 100 ml Şurup

Pharmada İlaç Sanayi tarafından Gudef Öksürük şurubunu 9.03 TL fiyat ile eczanelerden doktor tarafından reçete edilmesi durumunda satın alabilirsiniz. İçerisinde bulunan Guaifenezin etkin maddesi sayesinde oluşan soğuk algınlığı, solunum yolları rahatsızlıklarında oluşan balgamın sökülmesinde yardımcı olacaktır. İlacın bazı kişilerde görülen yan etkileri bulunmaktadır. Aşırı heyecan, taşikardi, yüksek ateş, halüsinasyonlar, boğazda şişkinlik bulantı ve kusma gibi yan etkilere sahiptir. 

OKSABRON 50 mg 120 ml Şurup

Deva Holding A.Ş. tarafından normal reçeteli bir ilaç olmaktadır. 6.04 TL fiyatı ile doktorun yazması durumunda eczanelerden satın alınabilir. Oksolamin Fosfat Etkin maddesi sayesinde solunum yollarında ve mukozada bulunan iltihap neticesinde meydana gelen boğazın tahriş olması, balgam çıkarmakta zorluk çekmesi gibi nedenlerle balgam söktürücü bir ilaç olarak reçete edilmektedir. Görülmekte olan yan etkilerinden bazıları, boğazda şişkinlik oluşması, nefes almakta güçlük, göğüste sıkışıklık ve hırıltı sesinin gelmesi gibi yan etkileri bulunmaktadır. 

LEVOPRONT FORT

Normal reçete ile doktor tarafından reçete edilmesi durumunda 6.22 TL fiyatı ile satın alabilirsiniz. SGK kapsamında devlet tarafından ödenebilmektedir. Levodropropizin etkin maddesi bulunmaktadır. Kuru öksürük ve balgamlı öksürüğün tedavisinde kullanılmakta olan hem çocuklarda hem de yetişkinlerin alabilecekleri bir şurup olmaktadır. İlacın maksimum kullanım süresi 7 gün olmaktadır. 2 yaşın altında olan çocuklarda kullanılmaz. Kişilerde oluşacak olan asabiyet, uyku hali, mide bulantısı, hipertansiyon, Dispne gibi belirli yan etkileri seyrekte olsa görülebilir. 

ASIST PLUS 600 mg

Hüsnü Arsan İlaçları A.Ş. firmasının piyasaya sürülmekte olduğu ASIST PLUS ilacının SGK kapsamında ödenebilecek bir ilaç olduğu gibi eczanelerden 17.9 TL fiyatı ile de satın alabilirsiniz. Asetilsistein etkin maddesi bulunmaktadır. Kişilerin solunum yollarında meydana gelen balgam kıvamının azaltılmasında ve kolaylıkla atılmasında yardımcı olacaktır. İlacın bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar arasında seyrekte görülse bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve ateş görülmektedir. Yetişkinlerde günde 1 defa kullanılmaktadır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...