Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Kuru Öksürük Şurupları ve Kullanım Şartları

Havaların soğuması sonucunda çocuklarda özellikle öksürük sıklıkla görülmekte olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Öksürüğün birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en sıklıkla karşımıza çıkan kuru öksürük ve balgamlı öksürük olmaktadır. İlaç kullanmanız sonucunda öksürük şurupları sayesinde çok kısa süre içerisinde geçmesi mümkündür.

Öksürük şurupları özellikle de kış aylarında yetişkinler ve de çocuklar tarafından öksürük sorununu giderilmesi için tüketilmektedir. Kuru öksürük, balgamlı öksürük ya da solunum yollarında mukozanın yumuşatması için ve göğüs ağırlığını ortadan kaldırması için var olan geneli kendisine özgü güzel bir tadı olan ve bu nedenle de çocukların da severek içtikleri ilaçlar olmaktadırlar.

Öksürük Şurubu İlaçları

Krispus Öksürük Şurubu

Öksürük Şurubu

Dermovitamin İlaç Gıda Takviyleri A.Ş. ürünü hızlı bir şekilde öksürüğün iyileşmesini sağlamakta olan bir ilaçtır. İçeriği bitkilerden olmasından dolayı kendisine hoş bir tadı bulunan ve yetişkin ya da çocuklar için üretilen kişilerde üst solunum rahatsızlığını tedavi etmek amacıyla üretilmiş olan bitkisel bir şurup olmaktadır. Özellikle kuru ya da balgamlı öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. Yapay olan herhangi bir tatlandırıcı içermemesi ve içerisinde ki maddelerin tamamen bitkisel olması nedeniyle 4 ile 11 yaş arasında ki çocukların bile severek tükettikleri bu öz aroması bitkisel şurubu her yaşta insan tüketmektedir. Öksürük şurubu 2 aydan fazla kullanılmaması gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaçları tüketmekte olan kişilerin ve tansiyon hastalarının, karaciğer rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin doktoruna danışmadan kullanmamaları gerekmektedir. Günde 3 kere 5 ml alınması çocuklar için uygun olmaktadır. Yetişkinler için ise günde 4 defa 5 ml alınması her zaman için uygun olacaktır. 

Mukoral 100 ml

Çocuklarda ve de yetişkinlerde balgamlı öksürük olduğu zamanlarda kullanılmakta olan ambroksol HCl etkin maddesi ile ve sükroz, gliserin, propil gibi yardımcı etkin maddeleri olan bir öksürük şurubu olmaktadır. Biofarma firmasına ait olup günümüzde eczanelerden satın alınmaktadır. İnsanların daha kolay bir şekilde balgam çıkarmasını sağlamakta olan ve kolayca atılarak solunum sorunu yaşamamaları için etkili kişilerde öksürüğün azalmasını sağlayacak bir ilaç türü olmaktadır. Koyu renkli balgamı olan kişilerin solunum rahatsızlığı yaşamalarına neden olan rahatsızlıkların tedavisinde balgam söktürücü özelliği kuvvetli olan bir ilaçtır. 0-2 yaş arası çocuklarda 2.5 ml kullanılması gerekmektedir. 2 ile 5 yaş arasında çocuklarda günde 3 defa 2.5 ml kullanılır. 5 ile 12 yaş arası çocuklarda günde 3 defa 1 ölçek olan 5 ml kullanılacaktır. 12 yaş üzerinde olan yetişkinler ise günde 4 defa 5 ml kullanmaları uygun olacaktır. 

İlaç İsimleri

Sekrol 30 mg

Bilim ilaç tarafından satışa sunulmuş olan sekrol vişne esanslı olan ve saf su ile üretilmekte olan balgamlı öksürük yaşamakta olan kişilerin balgamlarını sulandırması ve balgamlarını rahat bir şekilde sökülmesini sağlayacak olan ve kolayca balgam atmanızı sağlayan üst solunum yolları tedavisinde kullanılan bir ilaç olmaktadır. Solunum güçlüğü öksürük nedeniyle çeken kişiler özel kokulu olan ve tadının severek içilen bir şurup olmaktadır. Öksürüğe iyi gelen bu ilaç 8 ile 10 gün arasında kullanımı uygun olmaktadır. 0-2 yaş arasında ki bebeklerde günde 2 defa 1.25 ml verilmesi gerekmektedir. 2-5 yaş arasında ki çocuklarda günde 3 defa 1.25 ml verilmesi uygun olacaktır. 5-12 yaş arasında ki çocuklarda günde 3 defa 2.5 ölçek verilir. 

Levopront Fort 12 mg

Abdi İbrahim ilaç firmasına ait olan levopront fort öksürük şurubu Levodropropizin etkin maddesine sahip olmaktadır. Öksürüğün kesilmesini sağlamakta olan antibronkoplasitk etkiler sayesinde kişilerde kısa süre içerisinde öksürüğün dinmesini sağlamakta olan bir şuruptur. 2 yaşından büyük olan çocuklarda günde 3 kere kullanılması uygun olacaktır. Bu ilacı 6 saatte bir çocuğunuza sizlerde verebilirsiniz. 10 ile 20 kg arasında ki çocuklarda günde 3 defa olmak şartı ile 1.5 ml verilmektedir. 20 ile 30 kilogram arasında olan çocuklarda günde 3 defa 2.5 ml verilmektedir. 30 kilo gram üzerinde olan çocuklarda ise 5 ml olarak tedavisi yapıldığında iyi gelmektedir. Bu ilacın tedavi süresi 7 gün olmaktadır. Sizlerde 7 gün boyunca kullanabilirsiniz. 

Levosal 30 mg

Kocak Farma tarafından piyasaya sürülmekte olan levosol adlı ilacın etken maddesi Levodropropizin olmaktadır. Üst solunum rahatsızlıklarında var olan öksürük rahatsızlığı çekmekte olan kişilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Erişkinlerde günde 3 kere 2 ölçek kullanılması uygun olacaktır. Çocuklarda ise 10 ile 20 kilo arasındaysa günde 3 defa 3 ml kullanılır. 20 ile 30 kilo gram arasında olan çocuklarda günde 3 defa 5 ml kullanılmaktadır. 30 kg üzerinde olan çocuklarda günde 3 defa 10 ml kullanılması uygun olacaktır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...