Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Çocuklarda Alerjik Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler ve Kürler

Çocukluk çağında sıklıkla görülen hastalıklardan biri de alerjik astıma veya diğer alerji türlerine bağlı olarak gelişen alerjik öksürüktür. Çocuklara ilaç kullanımının yanı sıra bitkisel yöntemlerle de bu durumu tedavi etmek mümkündür.

Çocuklarda Alerjik Öksürük

Özelikle çocukluk çağında en sık görülen alerjik reaksiyonlardan biri alerjik öksürüktür. Alerjenler hava yoluyla nefes yollarına yerleşir. Bu durum özellikle gece saatlerinde yatış pozisyonuna bağlı olarak öksürüğe sebep olur. Bu öksürük krizlerinin sebebi vücudun alerjenleri dışarı atabilmek için gösterdiği bir refleks olarak tanımlanabilir. Ancak bu durumla birlikte hastalar yoğun öksürük nöbetleri nedeniyle nefes darlığı ve solunum yolu tahriş ve enfeksiyonlarıyla karşılaşılabilir.

Çocukluk çağında ortaya çıkan bu durumun zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde zamanında müdahale dilemeyen vakıalar kronik astım gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Aynı zamanda enfeksiyon oluşumları solunum yollarını tahriş ederek ateşli hastalıklara yakalanma riskini de arttırmaktadır.

Çocukluk döneminde geçirilen öksürük nöbetleri genellikle polen alerjisi veya alerjik astım gibi hastalıkların belirtisi olarak kendini göstermektedir. Bu durum zamanında tedavi edilmediğinde kronik bir hal alabilir. Bu nedenle erken yaşlarda ebeveynlerin bilinçli davranarak gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Öksürük krizleri ataklar halinde gerçekleşir. Atakların gece saatlerinde sıklaşması muhtemeldir. Küçük çocuklarda oyun oynarken artış gösteren öksürük nöbetleri nefes darlığıyla birlikte seyredebilir. Evde hazırlanabilecek bir kaç basit kür ile bu krizlerin etkilerinin azaltılabilmesi mümkündür.

İyi Gelen Bitkiler ve Kür Tarifleri

Doğal yöntemler ile öksürük nöbetlerinin hafifletilebilmesi veya önünün kesilmesi mümkündür. Ancak bunun için doğru bitkilerden yararlanmak ve uygulama şekillerini doğru uygulamak önemlidir. İlaç tedavisine ek olarak veya hafif alerji belirtilerini ortadan kaldırmak amacıyla bitkilerden ve bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Özellikle erken çocukluk dönemindeki çocukların bedensel gelişimlerine zarar vermemesi açısından bitkisel olarak iyi gelen şeylerden yararlanılması tavsiye edilmektedir.

bitkisel tedavi

Bazı bitkileri kürler halinde kullanabileceğimiz gibi günlük hayatta beslenme alışkanlıklarımızın içerisinde de tercih etmeliyiz. Özellikle gelişim çağındaki çocukların alerjik öksürük krizlerinden kurtulmaları ve daha sağlıklı bireyler olarak gelişimlerini tamamlayabilmeleri için tercih edilmesi gereken gıdalar; nar, çörek otu, kereviz, limon, soğan, sarımsak, havuç, çam fıstığı ve nanedir.

Bitki çayları özellikle enfeksiyonlara karşı vücut direncimizi arttırabilmemiz açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Günlük hayatta her bireyin tüketmesi gerektiği gibi özellikle alerjik reaksiyon gösteren çocukların solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma risklerini ortadan kaldırabilmek için tüketmelerinde fayda vardır. Bunlardan solunum yollarına en iyi gelenlerinden biri ada çayıdır. Bir fincan kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı ada çayı eklenerek en az 4 dakika demlenmesi beklenir. Ardından çok soğumamasına dikkat edilerek çocuğunuza içirebilirsiniz. Bunun dışında taze kekik ve papatyayı birlikte 10 dakika kadar kaynattıktan sonra buharını solutarak solunum yollarındaki daralmanın önüne geçebilir ve çocuğunuzun özellikle gece öksürük nöbetlerine maruz kalmasını önleyebilirsiniz. Bunun dışında ısırgan otunu ada çayında olduğu gibi demleyerek ve bal ile karıştırarak içirebilirsiniz. Özellikle taze balın mukus oluşumunu önlemeye ve öksürük krizlerini hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kür Tarifleri

  • 10 tane karanfil
  • 10 tane karabiber
  • 6 zencefil
  • 5 kabuk tarçın
  • 1 tutam ısırgan otu

Tüm malzemeler temin edildikten sonra 2 litre su içerisinde yaklaşık 20 dakika kaynatılır. Karışım yarım saat kadar demlenmesi için ışık görmeyecek bir kap içerisinde bekletilir. Bu karışımı her gün bir tatlı kaşığı bal ile karıştırarak sabahları ve gece yatmadan önce çocuğuna içirebilirsiniz.

  • 10 gram ısırgan otu
  • 1 tatlı kaşığı bal

Bir bardak kaynamış suyun içerisine 10 gram ısırgan otu eklenir ve yaklaşık 15 dakika demlenmeye bırakılır. Isırgan otu ile demlenen çayın içerisine 1 tatlı kaşığı bal eklenir. Bu karışım her gece yatmadan önce çocuklara içirilebilir. Kalp problemi olan çocuklarda yan etki olarak çarpıntı gözlemlenebileceği için tavsiye edilmez.

  • Öksürük otu
  • Sinirli Ot
  • Taze kekik

Bu otların her birinde 10 gram kadar temin edildikten sonra 1 litre kaynamış su içerisine alınır. Yaklaşık 15 dakika demlendirilir. Ardından bir fincan içilir. Çocuklarda günde bir fincandan fazla tüketilmesi önerilmez. Ayrıca 3 yaşın altındaki çocuklarda da yan etkiler gösterebilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...