Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Alerjik Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Kürler ve Yöntemler

Alerjik öksürük özellikle alerjik astım gibi nefes yollarını dönemsel olarak etkileyen hastalıkların ilk ve en temel belirtisi olarak ortaya çıkar. İlaç ile tedavisi mümkün olduğu gibi doğal birçok yöntem ile de tedavi edilebilir.

Alerjik Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Alerjik reaksiyonlar toplumun bir çok kesiminde ve her yaş grubunda ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu öksürükler nöbetler halinde gelir. Hastaların yaşamını olumsuz etkileyen bu duruma yoğun öksürükten kaynaklı tahriş sonucunda enfeksiyonlar da eşlik eder. İlaç kullanmak istemeyen hastalar evde kolay bitkisel kürler ile de kendi tedavilerini kendileri yapabilirler. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda ilaçların yan etkilerine maruz kalmadan durumun etkilerinin azaltılabilmesi için bitkisel yöntemler fayda sağlayacaktır. 

alerjik öksürük

Genellikle alerjik öksürük mevsimsel alerji veya alerjik astım sonucu oluşur. Tedavi aşamasında bitkisel takviyenin yanı sıra hastaların öksürük nöbetlerini tetikleyen alerjenlerden uzak durmaları da önemlidir. Alerjenler hava yoluyla solunum sırasında nefes yollarına yerleşir. Bu durumda vücut öksürük ile bu alerjenleri dışarı atmaya çalışmaktadır. Bunun sonucunda yoğun öksürükle birlikte solunum yollarında tahriş ve tahriş sonucunda enfeksiyonlar baş gösterecektir. 

Hastaların bu süreçte tetikleyici faktörlerden uzak durmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra evde hazırlayabilecekleri kürler ile hem alerjenlerin solunum yollarına yerleşmesini önleyebilirler, hem de yoğun öksürük nöbetleri sonrasında tahriş ve enfeksiyona karşı kendilerini koruyabilirler. Doğal yöntemler ile birlikte vücudun bağışıklığını arttırarak solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak da mümkün olacaktır. Hastaların bu evrede bal, limon, zencefil ve kuru meyve gibi gıdaları tüketmelerinin yanında ıhlamur, ada çayı, papatya ve zencefil gibi bitkilerin çaylarından da yararlanmalarında fayda vardır. 

Bitkisel Kürler ve Yöntemler ile Tedavi

İlaçlar ile tedavi daha uygun olsa da ilaç kullanmak istemeyen hastalar bitkisel doğal yöntemler ile de alerjik öksürüğün etkilerini azaltabilirler. Özellikle mukus oluşumu nedeniyle artış gösteren öksürük nöbetlerinde doğru beslenme ve bol su tüketimiyle önlem alınabilir. Özellikle küçük çocuklarda veya ileri yaştaki bireylerde bu yöntemler ile tedavi ilaçların yan etkilerinden korunabilmek açısından önemlidir. 

bitkisel tedavi

Öksürük nöbetlerinin önüne geçebilmek ve etkilerini azaltabilmek için alınabilecek basit ama etkili yöntemlerden biri de bulunduğunuz ortamdaki havayı nemlendirmek olacaktır. Bunun için sıcak bir duş alabilir veya bulunduğunuz ortama hava nemlendirmeye yarayan cihazlar yerleştirebilirsiniz. 

Hastaların öncelikle mukus oluşumunu önlemeye yardımcı bal, zencefil gibi gıdaları tüketmeleri gerekmektedir. Bu gıdalar ve kürler aynı zamanda vücut bağışıklığını güçlendirerek enfeksiyon riskini de azaltmaktadır. Bu yöntemlerin kullanımı sırasında oluşabilecek yan etkilere karşı da hazırlıklı olmak gerekmektedir. Özellikle küçük bebeklerde ve tansiyon ya da şeker gibi kronik hastalıkları olan bireylerde bu kür tariflerinin yan etkileri görülebilir. Bu nedenle hastaların talimatlara uygun şekilde ve ölçülerde hazırlayıp tavsiye edilen dozdan daha fazla tüketmemeleri gerekmektedir. 

Kuru İncir ve Zeytinyağı

Hem önlem amaçlı hem de mukus oluşumunu giderebilecek en önemli formüllerden biri de kuru incir ve zeytinyağı ile hazırlanan bu çok özel formüldür. Öncelikle kuru incirler ikiye kesilerek can bir şişe veya kavanoz içerisine alınır. Üzerine doğal zeytinyağı üstlerini örtecek miktarda dökülür. Ardından kapağı kapatılarak en az iki gece ışık almayacak bir yerde bekletilir. Ardından her sabah aç karnına bir adet incir tüketilir. Ancak ileri yaştaki bireylerde özellikle yüksek tansiyon sorunu olanlarda bu miktar yarım incire çekilmelidir. Fazla tüketildiği durumlarda tansiyon artışına sebep olabilmektedir. 

Bal ve Limon

Bu tarifte öncelikle doğal bal kullanılması etkisini gösterebilmesi açısından çok önemlidir. Günlük olarak hazırlanmalı ve bekletilmemelidir. Her sabah aç karnına bir çorba kaşığı limon suyu ve iki çorba kaşığı bal karıştırılarak tüketilmelidir. Bu formül ile hem öksürük nöbetlerini atlatabilir hem de bağışıklık kazanabilirsiniz. 

C Vitamini Kürü

Her gün aç karnına hazırlayacağınız bu formülde bir limonu dörde bölün. Ardından bir parçasının üzerine yarım tatlı kaşığı karabiber ve bir tatlı kaşığı tuz serpin. 15 dakika kadar bekletin. Ardından bütün olarak yiyin. Tüketimi biraz rahatsız edici olsa da etkileri açısından oldukça yararlı bu formül düşük tansiyon problemi olan hastalarda olumsuz sonuçlar doğurabilir. 

Bitki Çayları

Bitki çaylarından en etkili olanları ıhlamur ve papatya çayının karışımıdır. Bunun yanı sıra 5-6 adet ayva çekirdeğini 1 fincan su içerisinde 15 dk bekletip tüketerek de öksürük krizine çözüm bulabilirsiniz. 

Doğal Balgam Söktürücü

1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 çay kaşığı toz tarçın ve yarım limon ile hazırlayabileceğiniz bu özel formül ile öksürük nöbetlerinin önünü alabilmeniz mümkündür. Bu formül belirtilen ölçülerde hazırlanmalı ve her gün 3 kez yemeklerden önce aç karnına bir tatlı kaşığı tüketilmelidir. Yüksek tansiyon ve şeker hastalarının günde bir tatlı kaşığından fazla tüketmemeleri gerekmektedir.  1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...