Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Çocuk Öksürüğüne İyi Gelen Bitkisel Kür Tarifleri

Özellikle de sonbahar kış aylarında salgının olması nedeniyle küçük yaşta ki çocuklarda öksürük sıklıkla görülmektedir. Sizlerde evinizde hazırlayacak olduğunuz bitki şurubu ile öksürüğe iyi gelen kürler hazırlamanız mümkün olacaktır.

Evinizde hazırlayacak olduğunuz bitkisel karışımlar sayesinde öksürüğe çok iyi gelecek karışımlar elde edebilirsiniz. yüzyıllar boyunca kullanılan ve Ahmet Maranki tarafından belirtilen öksürüğe iyi gelmekte olan birçok kür bulunmaktadır. Sizler de kolaylıkla bunu yapabilir ve bitkileri doğru kullanmayı bilirseniz öksürüğünüz geçer.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürüğe İyi Gelen Kürler

Küçük yaştaki çocuklar için her zaman C vitamini çok iyi olmaktadır. vücut direncini sağlayacak olduğu gibi aynı zamanda da çocukların sağlıklı büyümesini sağlayacaktır. Özelikle de 2 ya da 3 yaşındaki çocukların bol miktarda C vitamini alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çocukların her zaman için öksürüğü başladığında anne ya da babaların fark etmesi durumunda çocuğun sağlığına kavuşması için evinde bulunan malzemelerden yapacak olduğu bitkisel kür tarifleri ile çocuğun sağlığına kavuşmasını da sağlaması mümkün olacaktır. İçerisinde bol miktarda C vitamini olan bitkiler her zaman için öksürüğe ve çocukların vücut direncinin oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de koyu yapraklı olan sebzeler ya da kış aylarında doğal olarak alacak olduğu organik narenciye ürünleri sayesinde çocuklarda hastalıklara karşı önlem alabilmek için direnç oluşacaktır. Unutmamalısınız ki bu öksürük her zaman için soğuk algınlığından ötürü olmayabilir.

Bazı durumlarda öksürüğün astım ya da alerji sebepleri ile de gelişebilecek olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Bu nedenle de çocuklarınızın geçmeyen öksürüğü olduğu zamanlarda ya da normal öksürük belirtilerinin çok dışında bir durum olması neticesinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 

Bitkisel Tedavi

Karabiber Çayı

 • 1 çay kaşığı karabiber;
 • 2 yemek kaşığı bal;
 • 1 su bardağı klorsuz su.

Bu tarif Ahmet Maranki tarafından verilmektedir. Yetişkinlerde kullanılacağı gibi çocuklarda her zaman vermiş olduğumuz ölçülerin yarısını kullanmanız tavsiye edilmektedir. Sizlerin hayatınızı kötü etkileyen öksürüğe çare olması için bir su bardağı içerisinde 1 çay kaşığı taze çekilmiş olan karabiber eklenir. Üzerine 2 yemek kaşığı bal ilave edilerek karıştırılması gerekmektedir. Ardından üzerine kaynar su dökülerek karıştırılma işlemine devam etmek gerekmektedir. Su ılık bir hale gelinceye kadar beklenir. Ardından içilir. Bu karışım aynı zamanda antibiyotik özelliği olan bir karışımdır. Kişilere iyi gelir ve sağlıklı olmalarını sağlar.

Zencefil, Bal ve Limon Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zencefil tozu;
 • 1 yemek kaşığı organik bal;
 • 1.5 su bardağı su;
 • Yarım limon.

Özellikle çocuklarda kuru öksürük ya da balgamlı öksürük olduğu zaman vücut direnci düşüklüğü yaşamakta olan çocukların kullanacak olduğu bu çay ile kısa zaman içerisinde öksürükleri kesilecektir. Sizler de kaynamakta olan 1.5 su bardağının içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil koyun. üzerine 1 yemek kaşığı organik bal ilave ederek karıştırın. Bal eridikten sonra yarım limon sıkılır. Çocukların bunu günde iki defa içmesi sonucunda öksürüklerinin azaldığı ve birkaç uygulamadan sonra öksürük kalmadığını da göreceksiniz.

Soğan Kürü

 • 2 tane orta büyüklükte soğan;
 • 4 yemek kaşığı organik bal;

Çocuklarda olan öksürüğün yok olması için sizlerde soğan kürü yapmalısınız. Hem yapımı kolay hem de içerisinde bal olması nedeniyle soğanın acısı ortadan kalkacak olan bu kürün yapımı da oldukça kolay olmaktadır. Sizler de 2 tane orta büyüklükte olan soğanı rendenin en ince tarafı ile rendelemelisiniz. Ardından 4 yemek kaşığı bal ilave ederek iyice karıştırılmalıdır. Daha sonradan çocuklara her saat başı uyuyana kadar 1 yemek kaşığı verilmesi gerekmektedir. Bu kürü 1 hafta boyunca uygulamalısınız.

Turp Şurubu

 • 2 tane orta büyüklükte turp;
 • 1 yemek kaşığı bal.

Çoçuklarda ve de yetişkinlerde eğer ki kuru öksürük ya da kronik öksürük olduğu zamanlarda turp şurubu verilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu şurubu büyüklerinde içmesinde hiçbir sakınca olmayacaktır. Çocukların her zaman için sağlıklı büyümelerini sağlamak amacıyla yapacak olduğunuz kür tarifi de oldukça kolay olmaktadır. 2 tane turp suyu çıkartılmalıdır. İçerisine bal ilave edilerek karıştırılmalıdır. Çok iyi karıştırdığınıza emin olmanız gerekmektedir. Daha sonradan bu karışımı günde iki defa olacak şekilde çocuklara içirmelisiniz. Çok kısa süre içerisinde etkisini gösterecek ve çocuklarda öksürük kalmayacaktır. Ayrıca evde yapacak olduğunuz bu karışımın içerisine sizler havuç suyu ilave etmeniz mümkün olacaktır. Birçok kişi daha tatlı ve de çocukların severek içtiği bu karışımda vücut direncinin artması için bu havuç suyunu da ilave ederek tüketmektedirler.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...