Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürük Tedavisinde Kullanılan Pediatrik Şuruplar ve Kullanım Önerileri

Uzmanlar, 6 yaşından önce öksürük şurubu kullanımı konusunda birçok uyarı yayınlamış olsa da hepimiz mecbur kaldığımız dönemlerde bu tarz ilaçlara yöneliyoruz. Bu açıdan kullanacağımız ilaçları daha yakından tanımak çocuklarımızın sağlığı için hayati önem taşıyor.

Çocuklarda Öksürük Şurubu Kullanımı 

Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, üst solunum yolu iltihabı gibi hastalıklarda kullanılan semptomatik ve etiyolojik öksürük şurupları 4 başlık altında incelenmektedir. Bunlar sırasıyla öksürük kesici olarak kullanılan antitüsifler, balgam söktürücü olan ekspektoranlar, bronşları açmakta kullanılan bronkodilatörler ve alerjik reaksiyonları azaltan antihistaminiklerdir.

Her biri kendi içinde ciddi yan etkilere sahip olduğundan çocuklarda kullanımı doktor kontrolünde olmalı ve gelişigüzel alınmamalıdır. Özellikle 6 yaş altı çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren doğal tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Uluslararası bir sağlık kuruluşu olan FDA 2 yaşından küçük çocuklarda bağışıklık sisteminin normal gelişimini sekteye uğratmamak için soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda ilaç kullanımının sınırlandırılması gerektiğini belirtmiştir. 

Yapılan araştırmalar antitüsiflerin bağımlılık yapıcı özelliği olduğunu ve bu şurupların plasebodan daha etkili olmadığını göstermiştir.

Yaş Aralığına Göre Tavsiye Edilen Öksürük Şurupları 

 Çocuklar için öksürük şurubu belirlenirken yaş aralığı, kilosu, hastalığın evresi ve türü gibi birçok faktör göz önüne alınır. Bu açıdan doktor kontrolü şarttır. Burada ismi geçen ilaçlar sadece bilgilenmek amacı okunmalı ve reçetesiz olarak kullanılmamalıdır.  

Yaş aralığı Şurup İsimleri Etken maddesi Kullanıldığı alan
0-6 ay ve üstü Prospan

Hedera helix folium (bitki ekstresi), Sorbitol çözeltisi, 

Akut solunum yolu enflamasyonu ve kronik bronşit
0-12 ay Sekrol 

Ambroksol hidroklorür, Sorbitol

Balgam söktürücü
3 ay- 1 yaş A-ferin

Parasetamol

Grip, Soğuk algınlığı ve diğer Üst solunum yolu enfeksiyonları, Burun akıntısı, Burun tıkanıklığı
6 ay ve üzeri Dolven 

İbuprofen

Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar, Solunum yolu iltihabı
6 ay ve üstü  Actifed  Psödoefedrin Hidroklorür Nezle, soğuk algınlığı ve grip
6 ay ve üstü  Actidem

Psödoefedrin, Triprolidin, Sorbitol 

Üst solunum yolu enflamasyonu
6 ay- 3 yaş Zaditen

Ketotifen hidrojen fumarat 

Alerjik rinit
3 yaş ve üzeri 

Butirol 

Butamirat sitrat Ani başlayan öksürük
12 yaş ve üstü  Benical  Psödoefedrin hidroklorür, Dekstrometorfan  Alerjik reaksiyonlar, Soluk borusu iltihabı, Farenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları  
12 yaş ve üzeri Mukotik  Karbosistein Mukus inceltici, Balgam söktürücü 

Ev Yapımı Şurup Tarifleri

Basit enfeksiyonlar için ev yapımı şuruplar

Yapılan araştırmalar bal, elma, muz, zencefil gibi doğal antiseptiklerin öksürük tedavisinde şuruplar kadar başarılı sonuçlar verdiğini göstermiştir. Özellikle 1 yaş üstü çocuklarda bal hem bağışıklık sistemini güçlendirmekte hem de solunum yolu enfeksiyonlarını temizlemektedir. Sağlık örgütleri 2007 yılında aldıkları bir kararla 4 yaş altı çocuklarda basit solunum yolu enfeksiyonlarının 1. basamak tedavisinde doğal terapilerin öncelikli olarak uygulanması ve ebeveyn eğitiminin yapılması gerektiği konusunda anlaşmışlardır. Bu açıdan evde kendi hazırlayacağınız doğal şurupları doktorunuza bildirerek hastalığın seyrini takip amacıyla düzenli kontroller ile birlikte kullanabilirsiniz. 

  • Ev yapımı öksürük şurubu 1; İhtiyaç duyacağınız malzemeler: 1 bardak bal, 5 damla limon suyu, 1 çay kaşığı karabiber. Yapım aşaması, karabiber hafif bir ateşin üzerinde ısıtılır. Kavurmadan sadece ısıtarak* balın içine eklenir. Ardından 5 damla limon suyu ilave edilir. Kapalı bir kavanozda ve yazın buz dolabında muhafaza edilebilir. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda 1 hafta boyunca günde 1 kaşık, ağır seyrediyorsa sabah ve akşam olmak üzere 2 kaşık tüketilir. Bu şurup kan dolaşımını hızlandırarak iltihapların sökülmesine yardım eder. Boğaz tahrişini giderir. 
  • Ev yapımı öksürük şurubu 2; İhtiyacınız olan malzemeler :1 çay bardağı pekmez, 1 çorba kaşığı tereyağı ve 1 damla elma sirkesi. Yapım aşaması tereyağı ocak üzerinde eritilir. Ilık tereyağı ve pekmez iyice karıştırılarak 1 damla elma sirkesi eklenir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek alyuvar sayısını arttırır. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 2,00 puan
Loading...