Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Çocuklarda Gece Kuru Öksürüğüne İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Soğuk havaların gelmesi sonucunda bir çocukta hastalık belirtileri görülmektedir. Bu belirtiler arasında çocuklarda genellikle öksürük olmaktadır. Çocuğun öksürmesi bir hastalık belirtisi olacaktır. Kuru kuru öksürüyorsa o zaman bitkisel tedavi kürlerini kullanarak sizlerde çocuğunuzu tedavi edebilirsiniz.

Küçük çocuklarda sıklıkla soğuk havaların oluşması nedeniyle bir takım hastalıkların salgın

olması sonucunda kuru öksürük çıkacaktır. Bazı çocuklar da ise sıcak havalarda da kuru öksürük meydana gelecektir. Bunun nedeni genellikle alerji ya da astım olmaktadır. Sonbahar olduğu zamanlarda yaz boyunca toplanmakta olan toz ve diğer tahriş edici şeylerin havada uçuşması sonucunda meydana gelecektir.

Çocuklarda Kuru Öksürük

Çocuklarda Kuru Öksürük 

Öksürük akciğerlerimizde ya da üst solunum yollarında vücudun almış olduğu yabancı maddeler sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu maddeleri atmak amacıyla çocuklar öksürmektedir. Bol bol sıvı tüketmeli ve C vitamini alarak vücudu dirençli bir hale getirmemiz gerekmektedir. Çocukların nefes borusu tahriş olması nedeniyle öksürecektir. Çoğu zaman içerisinde bir çocuk hasta olduğunda ya da vücudu hastalıklarla mücadele ederken balgamlı ya da kuru öksürük ile hastalığın habercisi olacaktır. Kuru öksürükler sert olan öksürüklerin başında gelmektedir. Genellikle çocuğun soğuk hava ya da grip sonucunda üst solunum yollarının enfeksiyon kapması neticesinde meydana olacaktır. Bu gibi durumlarda öksürük genellikle gece olduğu zamanlarda ılık bir odada çocuk yatıyorsa daha da kötü bir durum alacaktır. Öksürük her bazı çocuklarda ise alt solunum yollarında bir enfeksiyon olmasının nedeniyle ortaya çıkması da söz konusu olacaktır. Bunların başında bronşit ya da pnömoni denilen akciğer dokusunda oluşan iltihaplanma nedeniyle görülecektir. Diğer nedenler ise kuru gece öksürüğünün çocuklarda sigara dumanına ya da astım gibi hastalıkları olması nedeniyle görülecektir. Çocuğumun öksürüğü var ne yapmalıyım diye kendi kendinize düşünüyorsanız ona ilk olarak ılık çorbalar ya da sıvı gıdalar vermelisiniz. Bu sayede mukusun kalınlaşmasını önlemiş olacaksınız. Çocuğunuzun nemli bir havada uyumasını sağlamalısınız. Su buharı her zaman için öksürüğü hafifletecek durumların başında gelmektedir. Serin havayı solumasını sağlamalısınız. Bunun için her zaman için serin havada solumak solunum yolundaki tahribatın azaltılması ve öksürüğü bastırmasını sağlayacaktır. 

Çocuklarda Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Soğan Çayı

 • 5 tane soğan;
 • 2 su bardağı klorsuz su;
 • 1 çay kaşığı bal.

Bir yaşının altındaki çocuklara asla bal vermemelisiniz. Soğanın virüslere karşı etkili olmasının yanında bu çayı yaptığınız zaman çocuklarınızın her zaman için sağlıklı olmasını da sağlamış olacaksınız. Sizler de evinizde yapacak olduğunuz bu kür sayesinde geçmeyen kuru öksürük yaşamakta olan çocuğunuzun öksürüğünün geçmesini sağlamış olacaksınız. Yapımı oldukça kolay olmaktadır. 5 tane soğan eşit parçalar halinde büyük bir şekilde doğramalısınız. 2 su bardağı klorsuz suyun içerisine atarak orta ateşte kaynatın. Kaynayınca altını kısın ve 2 dakika daha kaynatın. Daha sonra ocağın altı kapatılır. 15 dakika sonra içerisinden soğanları çıkarmalısınız. 1 çay kaşığı bal ilave ederek karıştırılıp balın erimesi sağlanır. Çocuklara her saat başı olacak şekilde 1 kaşık içirmelisiniz.

Köpek Gülü, Biberiye ve Kekik Çayı

 • 2 yemek kaşığı köpek gülü;
 • 1 yemek kaşığı kekik;
 • 1 yemek kaşığı biberiye;
 • 3 su bardağı klorsuz su.

Kuru öksürükte balgam olmayacaktır. Daha çok gece olunca çocuk uyuduğunda ortaya çıkar. Bu nedenle de öksürüğün yatışmasını ve giderilmesine yardımcı olacak bu çayı sizlerde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun çoğunlukla etkisi birkaç gün içerisinde göstermektedir.2 yemek kaşığı köpek gülü, 1 yemek kaşığı kekik, 1 yemek kaşığı biberiye 3 su bardağı suyun içerisine konularak kısık ateşte kaynatılır. Ardından 15 dakika boyunca süzülmesi beklenir. Bu karışımı tülbentten süzerek çocuğunuza sabah ve akşamları bir fincan olacak şekilde içirmelisiniz. Eğer ki tadının acı olmasından dolayı içemediği zamanlarda sizlerde içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Ihlamur, Papatya ve Zencefil Çayı

 • 1 tane limon;
 • Zencefil;
 • 1 tutam papatya;
 • 1 çay kaşığı Bal;
 • Ihlamur;
 • 1 litre su.

Bol C vitamini olması nedeniyle çocuğunuzun düşen vücut direncini tekrardan toparlamasına yardımcı olacak bu tarifi sizlerde evinizde kolaylıkla uygulayabilir. Ve öksürüğe iyi geldiğini görebilirsiniz. 1 litre klorsuz suyun içerisine sizlerde öncelikle zencefil, bir tutam papatya, bir tutam ıhlamur eklemelisiniz. Ardından bunu 30 dakika boyunca suyun içerisinde kısık ateşte kaynatmalısınız. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve tülbent yardımıyla süzmelisiniz. Ilık olmasını bekleyin. Ve içerisine 1 çay kaşığı bal ilave ederek eritin. Daha sonradan çocuğunuza sabah, öğle, akşam aç karnına içirmeniz son derece sağlığını koruyacak ve kuru öksürüğüne de iyi gelecektir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,50 puan
Loading...