Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Hamilelikte Öksürük Görülmesi ve Bebeğe Etkileri

Gebelik sırasında anne adayının bağışıklık sistemi zayıflayarak enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olmasına neden olur. Öksürük, birçok enfeksiyonla birlikte görülen yaygın bir şikayettir. Hamilelikte 10 günden uzun süren ve şiddeti sürekli artan öksürükler anne ve bebek için tehlikeli olabilir.

Hamilelikte Öksürük Nedenleri 

Bağışıklık sistemi gebelik sırasında fetüsü korumaya yöneldiğinden anne fiziksel olarak daha yorgun düşebilir. Böylece hastalıklara karşı daha savunmasız kalır. Ayrıca gebelik döneminde dolaşım sisteminde değişmeler yaşanmakta ve bebeğin gelişimi için oksijen ihtiyacı artmaktadır. Bu süreç normal olarak şiddetli olmayan öksürüklere yol açar. Özellikle yatarken akciğerler üzerindeki baskı arttığından gece öksürükleri görülebilir. Bunun dışında mevsim değişikliklerine bağlı enfeksiyonlar öksürüğe neden olabilir. 

Anne adayı bu açıdan öksürüğü takip etmeli ve ne zaman arttığına dikkat etmelidir. Vitamin ve mineraller açısından zengin gıdalarla beslenmek, açık havada yürümek, doktorunuz tarafından önerilen gebelik egzersizlerini uygulamak ve bol bol istirahat etmek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Gebelik döneminde yaptırılması gereken aşılar ihmal edilmemeli, sağlık ocağının vermiş olduğu gebelik takip programı önemsenmelidir. 

Soğuk algınlığına bağlı durumlarda öksürük şikayeti 10 gün sürebilir. Öksürükle birlikte başka semptomlar görülüyorsa süreç jinekologa bildirilmelidir. 

Gebelik döneminde öksürüğe neden olan yaygın sebepler şöyle sayılabilir: 

  • Alerjenler,
  • Kimyasal içeren temizlik ürünleri,
  • Parfüm ve oda parfümleri, 
  • Astım ve bronşit geçmişi,
  • Rinit
  • Sinüzit,
  • Grip ve soğuk algınlığı,
  • Östrojen seviyesinde artış, 
  • Stres.

 Hamilelikte Görülen Öksürüğün Bebeğe Etkileri 

Hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi, sorusu en çok merak edilen ve anne adayını endişelendiren konulardan biridir. Gebelik sırasında özellikle de öksürüğün uzun sürdüğü durumlarda bebeğin sağlığı konusunda endişelenmek normal bir durumdur. Fakat endişe, kortizon hormonlarının daha fazla salgılanmasına ve daha fazla öksürmeye neden olur. Fetüs, büyük ölçüde dirençli bir yapıya sahiptir. Kortizonun arttığı durumlarda ise bu hormon plasentayı geçerek fetüse zarar verebilir. Bu durumda stres, doğum kusurlarına ve erken doğum riskine yol açabilir. Aşırı stres altındaysanız jinekoloğunuzla görüşmek en doğru yöntem olacaktır. 

Öksürük sırasında karın kasları yukarı ve aşağı gerilse de amniyotik sıvı, fetüsü dış etkilerden korur. Karın kaslarınızı çok fazla zorladığınızı düşünüyorsanız alt karın kaslarınıza yumuşak dokunuşlarla yapacağınız bir masaj rahatlamanızı sağlayacaktır. Öksürüğü tutmaya çalışmak karın içi basıncın artmasına neden olur. Şiddetli bir öksürüğü engellemeye çalışmak, öksürmekten daha tehlikeli sonuçlar doğurur. Unutmayınız ki öksürmek, doğal bir reflekstir. Yabancı mikroorganizmaları vücuttan atmanıza yardımcı olur. Bir hastalığın eşlik etmediği, gebelikten kaynaklı hormonsal değişimlerle tetiklenen öksürüklerde ilaç kullanımı bebek sağlığı açısından risk oluşturabilir. Doktorunuzun önermediği hiçbir ilacı bu süreçte kullanmayınız. 

Sonuç olarak; gebelikte öksürük bebeğe zarar verir mi, sorusunun cevabı hayırdır. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Gebelikte öksürük şikayeti doktora bildirilmelidir. 

Bu süreçte anne adayının bol sıvı tüketmesi dehidrasyonu önlemek ve akciğerler üzerindeki baskının azaltılması açısından çok önemlidir. Enfeksiyona bağlı durumlarda ılık su içerisine birkaç damla limon eklemek enfeksiyonu atmaya ve boğazı rahatlatmaya yardımcı olur. Muz, elma, ananas gibi meyveler bağışıklık sistemini güçlendirirken direncinizi yükseltmeye yardımcı olur. Yeşil sebzeler ve probiyotikler açısından zengin, dengeli bir diyet bu süreci kısaltmak için önemlidir. 

Hamilelik sırasında fetüs kendine yer açmak için iç organlara baskı yapar. Bu baskı yatarken ve uzanırken daha net hissedilebilir. Aynı şekilde öksürük nöbetleri de uzanma pozisyonuna geçilmesi ile birlikte artabilir. Anne adayı daha yüksek bir yastık ve sırt desteği kullanarak bu süreci rahatlatabilir.  

Temizlik ürünleri, toz, parfüm, oda kokuları gibi tetikleyiciler solunum yollarını tahriş eden potansiyel tehlikelidir. Bu ürünlerle temas mümkün olduğu kadar çok azaltılmalıdır. 

Öksürüğü bastırmaya çalışmak akciğer ve diğer iç organlar üzerindeki baskıyı arttırarak tehlike oluşturur. Öksürmemek için kendinizi zorlamayınız. Dekonjestan türü ilaçlar fetuste anormalliklere neden olabilirler.

Öksürükle birlikte renkli balgam, hırıltı, ateşte yükselme, kusma miktarında artış ve karın bölgesinde şiddetli kasılmalar görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna giderek doktorunuzu haberdar ediniz. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...