Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Çocuklarda Geceleri Meydana Gelen Öksürükler İçin Bitkisel Kür Destekleri

Çocuklarda gece saatlerinde meydana gelen öksürük sorunları oldukça rahatsız edici bir durum meydana getirir. Bunun önüne geçmek adına bitkisel kürler kullanılabilmektedir.

Çocuklarda Gece Öksürüğü

Çocuklar ve yetişkinler meydana gelen gece öksürük sorunları oldukça rahatsız edici bir durumdur. Uykusuzluğa neden olmanın yanı sıra birçok sorunu da yanında getirebilir. Kısa sürede gece öksürüğünden kurtulmak için;

Su

Su içmek genel sağlık açısından oldukça faydalı bir eylemdir. özellikle suyun düzenli şekilde tüketilmesi mukusu incelterek ve mukus zarlarını nemli tutarak öksürük belirtilerini bastırır sadece yaz sıcaklarında değil çocukların kış boyunca da su tüketimine dikkat etmesi için destek olmak gerekir.

Bal

Bal doğal ev ilaçları arasında hem gündüz hem de gece öksürüklerini geçirme konusunda yardımcı olacaktır. tadı lezzetli olan bu ürün öksürüğün ortadan kaybolması adına harikalar sunar. bal kullanımı konusunda yapılan araştırmalar sonucunda çocuklarda öksürük belirtilerini azalttığı ve uyku kalitesini artırdığı ortaya çıkmıştır. uzmanlar bal tüketimini öksürüğü olan çocuklarda her gün önermektedir. Önerilen doz;

  • 1 ila 5 yaş arasındaki çocuklar: 1/2 çay kaşığı
  • 6 ila 11 yaş arasındaki çocuklar: 1 çay kaşığı
  • 12 yaş ve üstü çocuklar: 2 çay kaşığı

 1 yaş altında olan bebeklerde bal kullanımı kesinlikle yasaktır.

Buhar

Buharlı bir duş gece öksürüğü konusunda yardımcı olabilir. Sıcak bir duş için suyu açın kapıyı kapatın ve banyoda buharlı bir ortam olmasına izin verin. Bir öksürüğü yatıştırmak için duş akıntısına veya banyosuna birkaç damla okaliptüs ya da adaçayı eklemek daha faydalıdır. İster buharlı bir duş ya da sadece bir tencere sıcak sudan çıkan buhardan çocuğun derin derin nefes almasını sağlayın. Öksürüğe sebep olan semptomları buhar uygulaması rahatlatmaya yardımcı olur.

Çay

Sıcak şekilde içilecek bitki çayları ve normal çay boğazın rahatlaması konusunda işlev görür. Yatıştırıcı bitki çayları hızlı ve kolay şekilde kullanılan öksürük kesici olabilir. bu konuda kullanılacak olan bitki çayları arasında papatya ve nane klasik favoriler arasında yer alır. öksürüğe iki kat daha fazla saldırmak için çayı balı ilavesi yapılması gerekir.

Zencefil

Çocuklarınıza zencefil ile hazırlanacak çay verirseniz balgam söktürücü olarak oldukça mükemmel şekilde çalışır. düzenli şekilde gün içinde 2 defa tüketildiği zaman mukusun parçalanmasına olanak sağlar ve öksürüğü kese. çayı hazırlamak için birkaç yemek kaşığı zencefilin üstüne kaynar su dökülür ve demlenmesi için kenarda bekletilir.

Kekik, Limon Suyu ve Meyan Kökü

Kekik

 Kekik mukusun parçalanması konusunda mucizevi şekilde etkiler sağlar. kekikten yapılacak olan çay öksürüğe engel olur ve balgam konusunda çalışır. 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprakları 10 dakika kaynar suyun içine koyulur ve 10 dakika boyunca demlenmesi için bekletilir. süzülen çay içine bal ve limon eklenerek günlük olarak 2 çay bardağı tüketilmesi gerekmektedir. uygulama düzenli şekilde yapıldığı sürece balgam, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu ve öksürük konusunda fayda sağlar. Aksi takdirde fayda sağlayan etkilere sahip olmayacaktır.

Limon

Limon seven çocukların bu meyveyi düzenli olarak tüketmesi genel sağlık açısından da oldukça önemlidir. limondan elde edilecek su öksürüğe sebep olabilecek mukusun parçalanmasına yardımcı olur  ve tahriş olmuş boğazı yatıştırma konusunda birebirdir. Limon suyunu tek başına tüketemeyen çocuklar için limon suyu ve bal karışımı ideal olacaktır. 1 adet limon suyunun içine katılacak 1 tatlı kaşığı bal sorun konusunda etkili çözüm sağlayacaktır. Düzenli şekilde sabah aç karına limonlu balın içilmesi balgamın kısa sürede çözülmesini sağlar.

Meyan Kökü

çocuklarda öksürük nasıl geçer kapsamında meydan kökü oldukça faydalı bir bitkidir. tatlı ve şekerli meyan kökü çocuklar için şekerleme olarak nitelendirilebilir. meyan kökü seven çocuklara kesinlikle kısıtlama getirilmemesi gerekir. Kulak Burun Boğaz konusunda yapılan bir araştırmaya göre, burun, salin öksürük, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirdiği ortaya çıkmıştır. Çocuklardaki soğuk algınlığı sorunun önüne geçtiği için öksürük ve balgam sorunlarının da önüne geçilir. Meyan kökü demleme çay usulü şekilde de hazırlanabilir. Bunun için gerekirse çayın içine limon ve bal eklemesi yapılabilir. Günde en az 1 çay bardağı tüketilmesi gerekmektedir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...