Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

1 ile 4 Yaş Bebeklerde Öksürükler İçin Kullanılacak Uygulamalar

1 ile 4 yaş bebeklerde öksürüklerin ortadan kaldırılması adına kullanılacak sütlü karışımlar düzenli ve önerilen şekilde kullanıldığında hızlı şekilde çözüme ulaşmaya olanak sağlar.

Bitkisel Tedavi Kürleri

Sütlü incir

Süt ile incir karışımından yapılacak olan kür doğal olmanın yanı sıra lezzeti ile de bebekleri büyüler. Bu tarif özellikle boğmaca, soğuk algınlığı, farenjit ve üst solunum yolu enfeksiyonları sorunlarında kullanılır. İncir meyveleri ile süt diyaforetik, antipiretik özelliklere sahiptir. Gırtlak iltihabını ortadan kaldırır, bronşit ve trakeiti tedavi eder. Halk sağlığı açısından kullanılan bu ikili oldukça mucizevi etkilere sahiptir. İncir çeşitleri içinden siyah incir kullanımı tercih edilmelidir. 4 adet alınan siyah incirler iyice yıkanır, bir su bardağı sütün içine atılır ve ocak üzerine koyularak kaynatılır. Ardından soğuması için kenara alınır. İncir kürü uygulaması sadece yaş meyveler ile değil kuru meyveler ile de yapılır. Kuru incir meyvesi ile uygulama yapılacaksa önceden sütle yarım saat ıslatılmalı daha sonra kaynatılmalıdır. Bu kür yemeklerden 30 dakika önce günde 3 ile 4 kez yarım bardak tüketildiği zaman iyi gelir.

Ballı Süt

Öksürük tıbbının en popüler versiyonu bal ile beraber tüketilecek 1 bardak sıcak süttür. Bu içecek bebekler tarafından gün içinde tüketilir ve yatmadan önce kesinlikle bir bardak tüketilmelidir. Kür bebeklerin sakince ve sağlıklı şekilde uyumasını sağlar. Uygulama için;

1 su bardağı ılık sütün içine 1 yemek kaşığı bal atılır ve iyice erimesi sağlanır. Ballı süt toksik maddelerin vücuttan temizlemesine yardımcı olmanın yanı sıra balgamında kolay şekilde atılmasını sağlar. Balgamın hızlı şekilde atılması sayesinde öksürükler hızlı şekilde ortadan yok olacaktır.

Tereyağlı Süt

Kür kapsamında kullanılacak olan bileşenler boğazını sarar, kuru öksürüğü yumuşatır, ter ve ağrı ortadan kaldırır. 1 su bardağı ılık sütün içine 50gram tereyağı eklenir ve yatmadan önce bebeklere içirilir. Her gece düzenli şekilde sorun ortadan kalkıncaya kadar içilir. 1 ve 2 yaşında olan bebeklerde 1 çay bardağı tüketilmesi gerekir. 2 yaş üstü olan bebeklerde 1 su bardağı tüketilebilir.

Sarımsaklı Süt

Sarımsaklı sütün kullanımı yapılmadan önce uzman hekime danışılması gerekir. Özellikle küçük bebeklerin bazılarında bu uygulama alerjilere neden olabilir. Bir baş sarımsak dilimleri küçük parçalara ayrılarak kesilir ve 1 litre süt koyulur. Sarımsak yumuşayana kadar düşük ateş üzerinde kaynatılır. Üzerine biraz bal eklenir ve çocuğa1 çorba kaşığı verilmelidir. Gün boyunca saat başı 1 yemek kaşığı bebeklerde uygulanmalıdır. Farklı bir uygulama için;

1 litre süt, 1 baş sarımsak ve 1 tatlı kaşığı tereyağı eklenir. Soyulmuş ve kıyılmış sarımsak, 2-3 dakika süttün içinde  pişirilir. Gün boyunca saat başı 1 yemek kaşığı bebeklerde uygulanmalıdır.

Farklı ve Faydalı Diğer Tarifler

Sütlü Zencefil

Zencefil, yararlı özellikleri sebebiyle sarımsak gibi özelliklere sahiptir. Zencefil bileşimleri C vitamini, viral hastalıkların alevlenmesi sorunlarının geçmesi adına önerilir. Soğukta çocuklar için sütlü zencefil ve öksürük belirtileri yararlı olabilir. İltihaplanmayı azaltır ve patojenleri yok etmeye yardımcı olur. Süt ile zencefil yapmak için iki yol vardır.

Birinci yol;1/5 fincan süt, 2 çay kaşığı yeşil çay ve zencefilden küçük bir parça birbirine katılır. Ardından yavaş yavaş ateş üzerinde 2 dakika pişirilir. Pişirme işlemleri tamamlandıktan tatlandırmak adına 1 tatlı kaşığı bal eklemesi yapılır. Gün içinde 2 defa içilmesi gerekir.

İkinci yol; 1.5 litre sütü tencere içine dökülür, 3 ile 4 cm kadar taze rendelenmiş zencefil kökü sütün içine aktarılır. Kapağı kapatılan tenceredeki karışım 20 ile 25 dakika boyunca kaynatın. Özellikle bebeklerde öğleden sonra birkaç kez küçük yudumlar ile tüketilmesi gerekir.

Sütlü Propolis

Arı ürünlerinden olan propolis birçok hastalık konusunda gerçek anlamda şifa kaynağıdır. Propolis içeriğinden kaynaklı olarak anti bakteriyel, antimikrobiyal, bağışıklık uyarıcı, anti-inflamatuar etkiler ile karakterize bir bitkidir. Propolis bebeklerde ve yetişkin kişilerde öksürük için vazgeçilmez ev ilaçları arasında yer alır. Bebeklerde ve çocuklarda kullanılırken özenli ve dikkatli olmak gerekir.

Çocuklarda ve bebeklerde öksürüğün tedavisi konusunda;

Gece 1/3 oranında su bardağı sıcak sütün içine yeterli düzeyde propolis eklemesi yapılır. Bu kürü hazırlamak oldukça kolaydır. 30 ile 35 gram propolis 2 su bardağı sütün içine katılır. Bu şekilde 45 dakika boyunca kenarda bekletildikten sonra içilmelidir.

Sıcak Süt

Sıcak sütün öksürme konusundaki en önemli faydası boğazlarda sağladığı yumuşamadır. Bu yumuşama sayesinde öksürükte hızlı şekilde iyileşme başlar. Sıcak sütün hem sabah ve akşam yatmadan önce mutlaka içilmesi gerekir. 1 ile 2 yaş bebeklerde 1 çay bardağı daha büyük bebeklerde ise 1 su bardağı tüketilmesi fayda sağlayacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...