Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebekte Öksürük ve Burun Akıntısı Sorunları İçin Bitkisel Destekler

Bebeklerde burun tıkanıkları ve öksürük sorunlarından kurtulmak için evde bazı bitkisel kürlerin uygulamasıyapılabilir. Yalnız bu ev uygulamalarının kesinlikle düzenli ve önerilen şekilde kullanılması gerekmektedir.

Bebeklerde Burun Akıntısı ve Öksürük Çözümleri

Anne Sütü Kullanımı

Anne sütü harikulade bir içecektir. Bu özelliği ile 6 aydan küçük bebeklerde, virüs ve bakterileri savuşturmak adına soğuk ve öksürük sorunları konusunda oldukça faydalıdır. Anne sütünün içi antikorlar ile doldurulur. Anne sütü içinde bulunan bu antikorlar, bebeğin vücudunun her türlü mikrop, virüs ve bakteri konusunda bağışıklık geliştirmesine yardımcı olur. 6 aya kadar olan minik bebeklerin gün içinde olabildiğince sık şekilde emzirilesi hastalıkların daha hızlı şekilde yok olmasını sağlar.

Burun Salin Damlaları Kullanımı

Burun akıntısı konusunda oldukça faydalı olan damlalar temizleme ve kabuklanma konusunda destek sağlar. Burun yolunun temizlenmesine olanak sağlayan damlalar acı ve ağrı da meydana getirmez. Uzman doktorlarda öncelikli olarak bebeklerde öksürük ve burun akıntısı sorunu için damla reçete ederler. Reçete edilen damlanın kullanımı konusunda verilen öneri ve dozaj kesinlikle dikkat edilmelidir. Genel kural burun deliklerini nazikçe temizlemek ve daha sonra damlaları koymaktır. İlaç dışarı akmayacak şekilde baş konumuna dikkat edilmelidir.

Evde de tuzlu su damlaları kendinizde yapabilirsiniz. Bunun için;

  • Tuz
  • İçme suyu

1/2 tuz alınır ve 8 çay kaşığı ılık süzülmüş su içerisine dökülerek çözünür. Soğuduktan sonra, bebeklerde öksürük burun akıntısı için kullanabilirsiniz. Bu karışımın sadece acil durumlarda kullanımının yapılması gerekir. Bakteri üremesi riski olduğundan dolayı kullanıldıktan sonra geriye kalanı dökülmelidir.

Doğru Giyim

Bebeklerin mevsime göre en doğru şekilde giyindirilmesi çok önemlidir. Giyimi uygun olmayan bebeklerde burun akıntısı, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları ve öksürük oluşabilir. Özellikle soğuk havalarda sıcak tutacak pamuklu kıyafetlerin kullanılması gerekir.

Ellerin Dezenfekte Edilmesi

Bebeklerin ve kişinin kendisinin ellerini anti bakteriyel bebek mendilleri ya da sabunları ile düzenli aralıklarla temizlemesi gerekir. Bu uygulama mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Durumun daha kötü hale gelmesinin önüne geçer.

Kürler ve Bitkisel Destekler

Sarımsak ve Ajwain Potli ( Hint baharatı )

Sarımsak ve Ajwain anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri ile bilinmektedir. Bundan dolayı bu ikilinin kombinasyonu oldukça kuvvetli olabilir. Soğuk ve tıkanıklığa karşı güçlü mucizevî bir silahtır. Bu kürü uygulamak için;

Sarımsak, Ajwain ve temiz pamuklu bir bez gerekir. Sarımsak ile baharatın kavrulmasından sonra bir kenara alınır ve soğuması için beklenir. Soğuyan karışım temiz pamuklu bezin içine alınır. Karışım bebeklerin karyolasına veya bebeğin uyuduğu beşiğe yerleştirilir. Ajwainden çıkacak olan bileşenler bloke olmuş burnunu açmaya yardım ederek tıkanıklığı hafifletir.

Hardal Yağı Sarımsak Ve Karanfil Yağı Masajı

Yaklaşık ¼ fincan hardal yağı alınır ve ısıtılır. Bir kenarda iki diş sarımsak ile karanfil yağı hazırlanır. Bunlar cam bir kabın içinde hafifçe ezilir ve ardından parçalanır. Hazırlanan bu ikili hardal yağına eklenir. Isıtılmaya deva edilen bu kürün kahverengiye dönmesini beklenmelidir. Renk aldıktan sonra hemen ocak üzerinden alınır. Bu yağ bebeklerdeki öksürük, soğuk algınlığı ve burun akıntısı için göğüs ve ayak tabanları altına masaj yapmak için kullanılır. Masaj yapıldıktan sonra temiz pamuklu bir çorap bebeğe giydirilmelidir. Daha iyi sonuçlar almak için bir tutam ajwain tohumu eklemesi yapılabilir eklenebilir. Tohumlar yağı ısıtırken eklenmelidir. Uygulama haftada 3 ila 4 kez uygulandığında fayda sağlar. Hardal yağı, sarımsak, karanfil yağı ve ajwain tohumları anti-bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahiptir. Bunun dışında hardal yağı tıkanıklığa yardımcı olan bir ısınma etkisi sağlayacaktır. Bu sayede bebeklerde gerekli rahatlamayı sağlanış olur.

Beyaz Soğan Suyu

Beyaz soğan 2 su bardağı suyun içinde birkaç parçaya bölündükten sonra kaynatılır. Kaynamaya başlayan soğan 10 dakika daha ocak üzerinde bekletildikten sonra kenara soğuması için alınır. Soğuyan soğan suyundan günde 1 kez 1 çay kaşığı bebeklere içirilmesi gerekir. Geri kalan soğan suyu 3 gün boyunca buzdolabında saklanmalıdır. Özellikle soğuk, öksürük ve tıkanıklığın hafifletmesine yardımcı olur. Sorun ortadan kalkıncaya kadar her gün düzenli bir şekilde kullanılır.

Zencefil Ve Bal Karışımı

Zencefil rendeleyin ve içine 1 tatlı kaşığı bal eklenir. Bu karışım 1 yaşının üzerinde olan bebeklere bir çay kaşığı şeklinde düzenli aralıklarla verilebilir. Boğazı, solunum yollarını rahatlatmaya yardımcı olur ve öksürükten kurtarmayı kıs süre içinde sağlar.

Karanfil Bal Karışımı

Karanfil ve bal karışı balgam söktürme özelliği sayesinde bu soruna kısa süre içinde kurtulmayı sağlayacaktır. Balgamın sökülmesi ile öksürüklerde kısa süre içinde kontrol altına alınır. Düzenli olarak 1 yaş üzerinde olan bebeklerde kullanıldığında ayrıca iyi bir uyku sağlar.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...