Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Astım ve Bronşit Tedavisi İçin Kullanılan İyileşmeyi Hızlandıran Şifalı Bitki Çayları

Bronşit, akciğer solunum yollarını kaplayan mukozanın herhangi bir sebeple iltihaplanmasıdır. Balgam, öksürük, hırıltılı solunumla kendini belli eder.

Astım ve bronşit hastalıkları, akciğer alt solunum yolu hastalıklarındandır. Bronşit; alt solunum yollarının en önemli bölümü olan bronşların içini kaplayan mukoza dokusunun herhangi bir sebeple iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Astım ise; solunum yollarının daralması, ataklar halinde gelen, kişide nefes darlığı ile görülen bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir. Her iki hastalığın ortak özelliği, akciğer alt solunum yollarını tutmasıdır ve bir çok nedeni olabilir. Önemli olan etkeni belirlemek ve etkene göre tedavi uygulamaktır. Astım bronşit bitkisel tedavi ile şifaları bitkilerle yapılan çaylar, kürler ve pekmez ile kontrol altına alınabilir, medikal tedaviye yardımcı kullanılabilir. 

astım medical park ile ilgili görsel sonucu

Bronşit ve Astım Arasındaki Farklar

Belirtiler Astım Bronşit
Öksürük  Var (Genellikle kuru ve krizler halinde) Var
Balgam Yok Var (Kan görülebilir)
Hırıltılı solunum Var Var
Dispne Var Var 
Ateş Yok Etkene göre olabilir
Göğüste Batıcı Ağrı Yok Var
Göğüste Yanma-Acı Yok Var
Nefes Alırken Tıkanıklık Hissi Var Yok
Nefeste Islık Sesi Var Yok

Astım nedenleri, ailede astım öyküsünün bulunması, tozlu işlerle uğraşılması, bebeklikte alerjenlere fazla maruz kalması, 2 yaşından itibaren ağır solunum yolları hastalıkları geçirilmesi, gebelikte annenin sigara kullanması, ebeveynlerin çocuğun yanında sigara içmesi, fetüsün anne karnında yeterli beslenememesi ve düşük doğum ağırlıklı doğması olarak sayılabilir. 

Bronşit nedenleri ise; mikroorganizmalar (genellikle virüs, nadiren bakteri ve mantar) ve fiziksel etkenler (sigara dumanı, hava kirliliği, egzoz dumanı, kimyasalların ortaya çıkardığı gazlar)’dir. 

Astım ve Bronşit Tedavisi Bitkisel

Sayılan belirtilere yönelik şifalı bitkilerle iyi çözüm gerçekleştirilmesi mümkündür. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Maranki tarafından geliştirilmiş, astım ve akut, kronik bronşit hastalarında denenerek başarısı kanıtlanmış bitkisel çaylar tarifleri şunlardır;

  1. İbrahim Saraçoğlu-Keçi Boynuzu Çayı, Pekmezi: 7-8 tane keçi boynuzunu 2 bardak suda 1.5 2 dakika kadar kaynatıp sabah akşam tüketilir ya da sabah ve akşam 1’er yemek kaşığı soğuk press keçi boynuzu pekmezi tüketilir. ***Akciğerleri temizleme özelliğine sahiptir. Öksürük ve balgama iyi gelir. 
  2. İbrahim Saraçoğlu-Yeşil Yulaf Samanı: 1 bardak kaynamış suya 5-6 gram yulaf samanı eklenerek 7-8 dakika demlenir ve süzülür. Günde bir defa ılık olarak öğlen tüketilir. ***Keçi boynuzu kürü ile birlikte kullanılırsa iyi olur.
  3. Maranki-Kekik Çayı: 1 bardak kaynar suya 3 gram kekik koyarak 10 dakika demlendirilir. Hastalıktan kurtulana kadar 3 defa içilmesi uygundur. 
  4. Maranki-Defne Yaprağı ve Portakal kabuğu Çayı:1 bardak kaynar su içine 5 gram ufalanmış defne yaprağı ile 10 gram önceden kurutulmuş ve ince şekilde doğranmış portakal kabuğu atılır. 10-15 dakika demlendirilir. İçine bal katılarak günde 2-3 bardak içilir. 
  5. Maranki-Çörek Otu-Bal Kürü: Çörek otunu biraz kavurun ve toz haline getirin. 1 çay kaşığı toz haline getirilmiş çörek otunu yarım çay kaşığı balla karıştırıp macun haline getirin. Macunu ağızda emerek günde 3 defa kullanılabilir. Boğaza iyi gelir, öksürüğü azaltır. 

Öksürük, balgam belirtilerine iyi gelen ve bronşit, astım için çözüm sunan bitkiler, göğüs hastalıkları uzmanı tarafından verilmiş olan medikal tedavinin yanında doktor önerisiyle kullanılması gerekmektedir. Şifalı bitkilerin hastalıklara çözüm sağlaması için belirtilen dozlarda kullanılmalı, aksatılmamalıdır. 

Tedaviyi Hızlandıracak Öneriler

Hastalıklara yakalanmamak, yakalanıldı ise de tedavi sürecini hızlandırmak için mutlaka etkenlerden uzak durmak gerekmektedir. Alerji kaynaklı bronşit, astım var ise mutlaka alerji etkeninden uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra sigara içiliyorsa bırakılmalı, pasif içiciliğe izin verilmemeli, kirli havalardan mümkün oldukça uzak durulmalı, evde yaşam alanlarının rahat nefes alınabilmesi için nem düzeyi düşürülmemeli, üşütmemeye dikkat edilmelidir. 

Alerji, vücudun bir etkene karşı doyum seviyesini gösterir. Alerji bireyden bireye farklılık gösterir, herkes her etkene karşı alerji olmayabilir. Alerji sorunu, bireyin alerjik bünyeye sahip olmasıyla doğru orantılı olduğu gibi bebeklik döneminde yaygın alerjiye sebep olan etkenlere aşırı maruz kalması de nedenler arasında sayılabilmektedir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...