Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Koah Hastalığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri ve Prof. Dr. Ahmet Maranki Kürleri

Sigara kullanımı, hava kirliliği ve enfeksiyon maddeleri gibi çeşitli sebepleri bulunan KOAH’ın alternatif tıp alanında oldukça etkili tedavileri bulunmaktadır.

KOAH Hastalığında Bitkisel Tedavi Yöntemleri    

KOAH ( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ) bronşiyollerin merkezden uzak olan hava kanallarındaki çeper yapısının deformasyonu sonucu genişleme ile oluşan amfizem veya kronik bronşit nedeniyle meydana gelen hava kanallarının tıkanmasıdır. Bu hal akciğere oksijen giriş ve çıkışını kısıtlayarak nefes problemleri oluşturabilir. Bu gibi durumlarda etkili bitkisel çözümler kullanılabilir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki Kara Turp Kürü 1

Gerekli  Malzemeler: Kara turp ve bal.

Yapılışı: Turp üzerinde bulunan yapraklar kesilir ve kara turpun içi oyularak çıkarılır. Daha sonra içi oyulan turpun içerisine bal ilave edilir. Turpu oymak için kesilen yapraklar ile üzeri kapatılır. Boş bir kase üzerine alt sapı keserek konulur ve beklemeye bırakılır. Bir süre sonra turpun içindeki bal boş kaseye birikmeye başlayacaktır. Oluşan kürü bir su bardağına alarak üzerine sıcak su konulur. Çok az zencefil eklenmesinin ardından tüketilebilir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki Kara Turp Kürü 2

Gerekli  Malzemeler: 2 tane kara turp (Orta boy) ve Yarım litre su. 

Yapılışı: 2 adet kara turp rendeden geçirilir. Üzerine ortalama yarım litre su eklenerek 5-6 dakika civarında kaynatılır. Bu kürü 2 yaşından büyük herkes KOAH tedavisinde kullanabilir.

Prof. Dr.Ahmet Maranki Ayva İle Hazırlanan Kür 3

Gerekli Malzemeler: Ayva çekirdeği ve İçme suyu.

Yapılışı: Bir tencereye alınan ayva çekirdekleri üzerine içme suyu ilave edilerek kaynatılır. Daha sonra ayva çekirdekleri süzülerek kür kullanıma hazır hale getirilir.

KOAH İçin Bitkisel Kür 4

Gerekli  Malzemeler: 5 tane keçi boynuzu ve 1 litre su.

Yapılışı: Keçi boynuzları bir tencereye alınır  ve üzerine 1 litre su ilave edilerek kaynatılır. Yaklaşık olarak 10 dakika kaynama işleminden sonra uygun bir kaba konulur. Gün içerisinde 2 defa tedavi  için uygulanabilir.

KOAH İçin Bitkisel Kür 5

Gerekli Malzemeler: 50 gram zencefil, 50 gram zerdeçal, 50 gram meyan kökü (Toz), 50 gram ısırgan otu, 50 gram havlıcan kökü, 50 gram ardıç tohumu (Öğütülmüş), 50 gram ebe gümeci, 50 gram keten tohumu, 50 gram papatya tozu, 50 gram gül hatmi, 2 kilo keçiboynuzu pekmezi, 2 kilo bal. (Kullanılan malzemeler 2 kez uygulamak içindir. Tek seferli kullanımlarda miktarları yarıya indiriniz.)

Yapılışı: Geniş bir kabın içerisine istenilen tüm malzemeler kullanılarak güzelce karıştırma işlemi yapılır. Oluşan toz karışımların içine belirlenen miktardaki bal ve keçiboynuzu pekmezi eklenir. Eşit bir şekilde karıştırılan kür macun kıvamını gelince kullanılmaya uygun duruma gelmiş olur. Elde edilen karışım gün içerisinde 3 öğün 1 tatlı kaşığı şeklinde tüketilir.  

KOAH Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

  • Tere otunun gün içerisinde bir bağ tüketilmesi tavsiye edilir. Öğleden önce yarım bağ ve öğleden sonra yarım bağ olacak şekilde 2 kez kullanılmalıdır. Kısa sürede nefes açılması ve balgam söktürücü etkisi görülür.
  • Keçiboynuzu pekmezi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa birer yemek kaşığı kadar soğuk preslenmiş şekilde kullanılmalıdır. Kullanım sonrasında akciğer ifrazatı yapar ve kişinin rahatlamasını sağlar.
  • Yulaf samanı 5-6 gram kadar 1 su bardağı kadar suda kaynatılır. Edilen yulaf samanı çayı her gün 1 bardak içilmesi önerilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kumarin değeri yüksek olan gerçek yulaf samanının kullanılmasıdır. Sararan yulaf samanı etkisini kaybederek faydasız hale geldiği için yulaf samanı henüz yeşil iken hasat edilmeli ve bu şekilde kullanılmayıdır. Buğday veya arpa samanı tercih edilmemelidir.
  • Hindistan cevizi yağı balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Nefes darlığını aza indirerek solunum sisteminin rahatlamasını sağlar. 2-3 .ay kaşığı tüketilen yemeklere ilave edip kullanarak etkisi hissedilebilir.
  • Kekik  Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının tedavisinde de kullanılan birçok solumun yolu rahatsızlıkların tedavisine yardımcı bir bitkidir. 1 tatlı kaşığı kekiği 1 bardak kaynayan suya ilave edip demledikten sonra uygulanabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...