Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Mantarı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Akciğer mantarı enfeksiyonel bir hastalıktır ve zamanında tedavi edilmediği durumlarda ciddi hastalıklara yol açabilen bir durumdur. Akciğer mantarı hakkında bilinmesi gerekenleri ve tedavi yöntemlerini sizler için derledik.

Akciğer Mantarı

Akciğerlere her gün solunum yoluyla bir çok organizma girer ve yerleşir. Vücudun bağışıklık sistemi bir çok organizmayı etkisiz hale getirme gücüne sahiptir. ancak mantar gibi organizmaların üremesi çok hızlı gelişmektedir ve bir çok kişinin bağışıklık sistemi bu organizmalar ile savaşmak için yeterli değildir. Özellikle doğal çevreyle iç içe olan yerleşim yerlerinde mantar çeşitleri oldukça yaygındır. Yılın belirli zamanlarında rüzgar ile birlikte mantar tohumları havada gezinmeye başlar. Bunun sonucunda solunum yoluyla bu tohumlar akciğerlere yerleşir. Burada enfeksiyona neden olan bu oluşuma akciğer mantarı adı verilir. 

akciğer mantarı

Akciğer mantarı genellikle doğrudan kişiyi etkilese de bazı türleri bulaşıcı etki gösterebilmektedir. Ancak zamanında doğru bir tedavi uygulanırsa kişide kalıcı hasar bırakmadan tedavi edilebilmesi mümkündür. 

Mantar tohumları solunum yoluyla akciğerlere yerleştiğinde sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olan bireylerde enfeksiyon oluşmadan lezyonların yok olması mümkündür. Ancak gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip olmayan hastalarda tohumlar yerleşir ve akciğerin çalışma mekanizmasını olumsuz etkileyecek şekilde enfeksiyonlar oluşmasına neden olur. Bu durumun zamanında teşhis edilebilmesi ve tedavi olanağının doğması için uzman bir hekim kontrolünden geçmek önemlidir. Bu nedenle belirtiler dikkate alınmalı ve kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. 

Belirtileri

Akciğer mantarı belirtileri bir çok akciğer enfeksiyonuyla benzerlik gösteren belirtiler gösterebilir. Bu nedenle genellikle başlangıç aşamasında fark edilmesi zordur. Ancak hastalığın kuluçka döneminden sonraki belirtileri hastanın yaşam kalitesini zorlayıcı niteliklere sahip olacaktır. Bu nedenle hastalığın belirti vermeye başladığı evrede bitkisel tedavi yollarına başvurmak yerine bir uzmana görünmekte fayda vardır. 

ateş ve öksürük

Hastalığın ilk evresinde karşılaşılan belirtilerin başında şiddetli balgamlı öksürük şikayetleri gelir. Bu evrede hastalığın soğuk algınlığı ile karıştırılması muhtemeldir. Yoğun balgamlı öksürük ile beraber nefes darlığı da baş gösterecektir. 

Her yaşta görülebilen bu hastalığın belirtilerinin ortaya çıkış hızı kişinin yaşına ve bağışıklık sisteminin gücüne göre değişiklik gösterecektir. Ortaya çıkabilecek belirtiler özellikle çocuklarda nefes darlığı ve şiddetli öksürük ile birlikte yüksek ateş ve titreme olarak kendini göstermeye devam edecektir. Bu evrede hastaların bir çoğu geleneksel yöntemler ile çözüm bulmaya ve ateşi kontrol altına almaya çalışmaktadır. Ancak bu çabalar sonuç vermediğinde hastalar durumun ciddiyetine varmaktadır. İlerleyen evrelerinde hastalarda günlük yaşamlarındaki aktivitelerini engelleyebilecek nitelikte halsizlik baş gösterecektir. Zamanında müdahale edilemeyen durumlarda bu belirtilere ek olarak akciğer ağrısı şikayetleri baş gösterecektir. Akciğerlerdeki ağrı hissi özellikle sırt ve koltuk altı bölgesini etkileyecektir. 

Tedavi Yöntemleri

Hastalar genellikle başlangıç seviyesindeki hastalığın tedavisinde bitkisel yöntemlere başvurmaya eğilimli olmaktadır. Ancak akciğer mantarının enfeksiyonel bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle belirtilerin ortaya çıkışından itibaren doğru bir tedavi uygulanabilmesi ve hastalığın kalıcı hasarlar vermemesi için bir uzman hekim tarafından tedavinin uygulanmasında fayda vardır. 

Tedavi aşamasında hastalığın hangi evrede olduğuna ve hastanın yaşına bağlı olarak bir tedavi uygulanmalıdır. Her yaştaki bireyde ortaya çıkabilecek olan bu hastalık çoğunlukla sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olan hastalarda kolay tedavi edilebilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirici alternatif tedavilere de başvurulabilir. 

Akciğer mantarı tedavisinde öncelikle hastalığın enfeksiyon kökenli bir hastalık olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bu nedenle uygulanacak tedavi hastalığa neden olan enfeksiyonun yok edilmesine ve mantar hücrelerinin yok edilmesine yönelik olacaktır. Bu nedenle tedavide ilk aşama ilaç tedavisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzmanlar tarafından ilk aşamada antibiyotik ilaçlar ile tedaviye başlanacaktır. Antibiyotiklerin dozajı hastanın yaşına ve hastalığın seviyesine göre uzman hekim tarafından belirlenmelidir. Bu nedenle hastaların doktora başvurmadan bilinçsiz olarak antibiyotik kullanmaları ciddi yan etkilerin oluşmasına neden olacaktır. Tedavi antibiyotik ile birlikte antiviral ilaçlar ile de desteklenecektir. Bu ilaçların tedaviye katkısı aynı zamanda akciğerlerdeki enfeksiyonun zatürre gibi hastalıklara yol açmasını önleme yönündedir. Hastaya tedavinin ilk aşamasında verilen ilaçlar kısa sürede belirtilerin büyük ölçüde azalmasını sağlayacaktır. Belirtilerin azalmasıyla ve hastanın bünyesinin olumlu yanıt vermesiyle birlikte ateş düşürücüler ve ağrı kesiciler ile tedavi desteklenecektir. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...