Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Kanseri 2. Evre Tedavi Yöntemleri ve Yaşama Süresi

Akciğer Kanseri 2. Evresinde kanser akciğerlerdeki lenf bezlerine yayılan, ortalama 5-7 cm olan ve bronş yakınlarındaysa ikinci evrede kabul edilmektedir ve kişiye göre değişen tedavi yöntemleri mümkündür.

Akciğer Kanseri 2. Evre                                                  

Kanser büyüklüğü 5-7 cm olan, göğüs kafesi veya diyafram bölümüne yakın olan, akciğerde bulunan lenf bezleri içine yayılmanın oluştuğu yada tümör bronşları tıkadığında akciğer kanseri 2. evre meydana gelir. Akciğer kanseri belirtileri olmadan da ilerleyebilen bir hastalıktır. Yani belirtileri oluşmadığı zamanlarda kişi ancak akciğer röntgen filmi çektirince anlaşılabilmektedir.

Tedavisi ve Süreçleri

Akciğer kanser tedavisinde uygulanacak olan yöntem belirlenirken kanserin kaçıncı evrede olduğunun bilinmesi oldukça önemlidir. Evreler tümör boyutuna ve yayılma durumlarına göre hangi evrede olduğu belirlenmektedir. Küçük hücreli olmayan 2. evre akciğer kanserlerinde tedavi şekli cerrahi olup ameliyatla kanserli dokunun alınmasıyla olur. İlk yapılması gereken kapalı bir şekilde endoskopi yöntemi (VATS) seçilir.

Ameliyat sonrası hasta bireylerin çoğuna kemoterapi de uygulanmalıdır. Ameliyattan sonra yaklaşık 4 ya da 5 gün kişi hastanede kalır, sonrasında çıkışı yapılabilir. Ameliyat sonrasında iki hafta gibi kısa bir zamanda bütün etkinliklerini gerçekleştirebilir. Ameliyattan sonra belirlenecek olan tedavi yöntemi incelenen patoloji ve hastada bulunan diğer özellikler göz önünde bulundurularak yapılır. Kanserin ameliyat sonrası göz ile görünmeyen içeride kalma ihtimali olan az miktarda bulunan kanserli hücreler Adjuvan tedavi yönteminin kullanılmasıyla yok edilmektedirler. Hasta bireyin teşhisi için oluşturulan raporlarına, yaş durumuna ve genel sağlığı göz önüne alınarak planlanmalıdır. Bu kanser ameliyat sonrasında hastalarda adjuvan tedavi yöntemi ile yalnızca radyoterapi ya da yalnızca kemoterapi veya  hem radyoterapi hem de kemoterapi tedavileri uygulanabilir. Eğer hasta küçük hücreli bir akciğer kanserinin 2. evresinde ise cerrahi bir müdahale yapılmaz.

Bu hastalık tipinde kullanılan en yararlı tedavi radyoterapi ve kemoterapidir. İkinci evre akciğer kanser tedavisinden sonra hasta olan bireyler 5 sene boyunca izlenilirler. Bunun ilk iki yılı süresinde hasta kişiler üç ay arayla son üç yılda ise altı ay ara ile kontrol edilmelidirler. İkinci evrede olan kanserin tedavisinin yapılmasından sonra %35 – %50 arasında başarılı olma oranları değişmektedir.

Akıllı Molekül  ve Akıllı İlaç Tedavileri

Son zamanlarda bu tarz küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin, yassı şeklinde olmayan hücrelilere göre yapılan geniş patoloji incelemelerinin sonucunda, gerek duyulan hasta bireylere oral yol ile verilen hap biçimindeki ilaçlarla uygulanan bir tedavidir. Yassı olan hücreli veya küçük olan hücreli akciğer kanserlerinde akıllı ilaç tedavileri uygun olmamaktadır. Bütün dünya tedavi kılavuzlarının hepsinde ileriki evrede olan hasta bireyler incelenen patolojik raporlarının sonucu uygunsa, yassı ve küçük olmayan hücreli akciğer kanserleri öncelikli tedavi şekli olarak akıllı tedaviler kullanılmaktadır. Bu tür hasta kişilerde uygulanan ileriki patolojik inceleme şekilleri ALK füzyon testleri ve EGFR mutasyon testleri adını alır. Sigara kullanmayan kişilerde bu testler pozitif yani olumlu çıkma oranı daha yüksek olmaktadır. Fakat sigara kullanan kişilerde dahi uygulanan iki testin birinde olumlu çıkma oranı ortalama %20 kadardır. Bu durum da her 5 kişiden biri için bu tedavilerin yararlı olma olasılığıdır ki kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hastalığın Beklenen 1 ile 5 senede değişen yaşama oranları

Bir yıl yaşama şansı: İkinci evrede akciğer kanseri olan hasta bireyleri bu süreçte ortalama %48 i bir yıl ve bir yıldan fazla yaşama şansı vardır.

Beş yıl yaşama şansı: İkinci evrede akciğer kanseri olan hasta bireyler ortalama %31 i beş yıl yaşama şansına sahiptir. Beş sene yaşam tanımlanması hasta bireylerin yalnızca 5 sene yaşayabilmesi demek değildir. Bu süreleri tamamladıktan sonra hasta bireylerin çok uzun zaman yaşam sürmeleri mümkün olan bir durumdur.

Kanserden Korunma Yolları

Bu hastalıktan korunma yollarında hastalığın en belirgin sebebi olan sigaranın kullanımı var ise bırakılmalı kullanılmıyor ise kesinlikle başlanmamalıdır. Sigaranın içilmemesi için yapılan kampanyalar ile kullanımında azalma gözlenmiş ve bu sebeple oluşan akciğer kanserinin görülmesinde ciddi oranda azalma olmuştur. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...