Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer İltihaplanması İçin Yapılan Tedavi Uygulamaları

Akciğer iltihaplanması olan kişilerde öncelikli olarak altta yatan neden belirlenir, ardından uzman hekimler gerekli test ve tetkikleri yaptıktan sonra ilaç ya da hastanede yatakta tedaviye karar verirler.

Akciğer İltihabı Tedavisi

Akciğer iltihaplanması tedavisi genelde reçete edilecek antibiyotiklerin kullanımı ile birçok kişide kontrol altına alınabilir. Yeni çıkan antibiyotikler sayesinde çoğu kişide sorunlar kısa sürede ortadan kaldırılır. Bunun yanı sıra iltihaplanma bebeklerde, yeni doğanlarda ve yaşlılarda oldukça ciddi bir durumdur. Bu kişilerde hastanede tedavi sürecine başlamak gerekir. Akciğerde iltihap tedavisi için kullanılan uygulamalar arasında;

Antibiyotik Tedavisi

Antibiyotikler iltihaplanmaya sebep olan bakterilerin öldürülmesi için etkili olan ilaçlardır. Yalnız virüslere karşı güçsüz olan ilaçlardır. Akciğer iltihabı virüslerden kaynaklı olarak meydana gelirse  bu sorun antibiyotikler ile ortadan kalkmayacaktır. Aynı durum iltihaba sebep olan funguslar için de geçerlidir. İltihabın sebep olduğu bakteri yaygın olarak vücutta yer alıyorsa antibiyotiklere karşı direnç oluşur. Bundan dolayı konvansiyonel antibiyotikler çoğu zaman etkisizdir. Hatta tedavi sürecinde kullanımları zorluk çıkartabilir. Özellikle hastane gibi yerlerden alınan akciğer iltihabı bakterileri oldukça dirençlidir. Bundan dolayı bakteri belirlemesinden sonra akciğer iltihabı tedavisinde kullanılan ilaçlar bu detaya göre reçete edilir.

İlaçların Seçimi ve Tedaviye Hemen Başlama

Bakterilerin giderek çoğalmasını ve yayılmasını önlemek için antibiyotik ile yapılacak tedaviye hemen başlanmalıdır. Bundan dolayı uzman hekimler patojen tanımlanmadan ilaç ile alakalı tedavi sürecine başlar. Uzman hekimler başlangıç tedavisi kapsamında geniş spektrumda antibiyotik kullanır ve geniş spektrumda patojenlere karşı çalışır. Var olan mikrop doğru bir şekilde tanınırsa belli bakterilerin ortadan kaldırılmasına karşı antibiyotik kullanılır.

Özellikle tedavi kapsamında kullanılacak olan penisilin doğru sonuçların elde edilmesini sağlar. Uzmanlar penisilin ile alakalı alerjisi ya da farklı sorunları olan kişilerde alternatif olarak antibiyotik tercih eder. Özellikle hastalık çocuklarda meydana gelirse uzmanlar Haemophilus ampisilin veya amoksisilin ( geniş spektrumlu penisilin ) kullanır.

Akciğer iltihaplanmasında spesifik olarak virüsleri hedef alan hiçbir ilaç bulunmaz. Bundan dolayı kullanılan ilaçlar nefes darlığı ve öksürük semptomlarını hafifletmeye karşılık olarak kullanılır. Antibiyotikler viral enfeksiyona bakteriyel enfeksiyonlar dâhil olduğunda daha sık kullanılır. Uzmanlar bu bakteriyel süperenfeksiyon adına verir.

Öksürüğe karşı ilaçlar

Akciğer iltihaplanması tedavisinde üretken öksürükten kurtulmak için tedavi yapılır. Öksürük için kullanılacak olan ilaçlar mukusu sıvılaştırmaya olanak sağlar ve öksürmeyi kolaylaştırır. Özellikle atipik akciğer iltihaplanmasında meydana gelen tahriş edici öksürük ile Kuru öksürüğe karşı antitussifiye yardımcı olur. Bu tarz ilaçlar öksürüğün hafiflemesine ve mukusun giderilmesine destek sağlayacaktır.

Hastane Süreci

Akciğer iltihaplanması olan kişilerin birçoğunda ayakta yapılacak olan tedavi süreci iyileşmeye olanak sağlar. Akciğer iltihaplanmasına ilk zamanlarını tedavi oldukça kolaydır. İlerleyen süreçlerde ise ölümle sonuçlanabilecek durumlar söz konusu olabilir. Tedavi sürecinde bazı Reis kurumları vardır. Hasta kişilerin yaşlı ve bebek olması, kronik hastalıklara sahip olması ve bağışıklık sistemindeki sorunlar riski meydana getirir. Bu süreçte uzman bir hekim bulmak ve onunla tedaviye başlamak çok önemlidir. Bunun içinde uzman hekim konusunda öncesinden detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Akciğerlerde meydana gelen iltihaplanmalar da uzmanın vereceği ilaçlar, yapacağı test ve tetkikler tedavi planının belirlenmesinde önemli rol oynar. Aşağıda bulunan durumlar hasta da mevcutsa hastanede tedavi sürecine başlamak gerekir.

  • Hasta kişi fiziksel olarak çok zayıf durumdaysa
  • İltihap akciğerlerin geniş alanlarına kadar yayılmışsa
  • Nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi şiddetli semptomlar ortaya çıkmışsa
  • Hasta kişi bakıma muhtaçsa veya yatalak durumda ihtiyacı olan bir kişi ise
  • Hasta kişi kendini ifade edemeyecek kadar küçük bir bebekler
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, Örneğin; kanser olanları, kronik hastalıkları bulunanlar, organ yetmezliği olanlar, kan zehirlenmesi olan kişiler ve akciğerlerinde farklı hastalıkları olan kişiler

Bazı hastalarda solunum sıkıntısından kaynaklı olarak uzman hekimler oksijen tedavisi verebilir. Gerekli olup olmadığı konusunda uzman belirleme yapar.

Akciğer iltihabı doğal tedavi kapsamında insanlar evde yaşam şekillerini de değiştirmelidir. Öncelikli olarak fiziksel anlamda vücutlarına dikkat etmeli ve kendilerini yoracak olan her türlü fiziksel aktiviteden kaçınmalıdır. Bu hastalığa sahip kişilerin yatak istirahati yapması da çok önemlidir. Gerekirse iş yerinden izin almaları ya da uzman hekime rapor yazdırmaları şarttır. Sigara kullanımının bırakılması yeterli düzeyde sıvı alınması, şekersiz çay ve doğal meyve sularının içilmesi içecekler açısından bir kuraldır.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...