Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

8 Aylık Bebeklerde Öksürük Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

8 aylık bebekler gribal enfeksiyonlar, hava değişimi ve yabancı cisim yutma gibi nedenlerden öksürebilir. Bu dönem en çok karşılaşılan problem yabancı cisim yutmaya bağlı öksürük ve boğulma riskidir.

8 Aylık Bebeklerde Öksürük Nedenleri

8 Aylık Bebekte Öksürük ve Burun Akıntısı

Bebeklerde öksürük görülmesi yaygın bir durum olup çoğu zaman bir hastalık belirtisi değildir. Akciğer gelişimi 8 yaşına kadar devam eder. Doğumdan sonraki ilk 1 sene ise akciğer gelişimine bağlı öksürüklerin en yaygın görüldüğü yaş grubudur. Çünkü dünya ile yeni yeni tanışan bebeğinizin metabolizması karşılaştığı her şeyi tanımaya, onu sınıflandırmaya çalışır. Böylelikle akciğerler daha hızlı çalışarak daha fazla mukus üretilmesine neden olur. Bu sağlıklı bir durumdur. Sıklıkla sabah saatlerinde ortaya çıkar, gün içinde kısa süreli olarak yeniden görülebilir. Öksürük balgamlı olabilir ama çok şiddetli değildir, kısa sürede geçer. Öksürüğün karakteri kuru ve balgamlı olabilir. Balgamlı öksürüklerde balgam şeffaf yapılıdır. Fakat bebeğinizin öksürüğü sürekli, şiddetli ve balgam renkli ise öksürük enfeksiyon nedenli olabilir.

8 aylık bebeklerde yaygın görülen öksürük nedenleri şöyledir:

  • Soğuk algınlığı ve grip gibi viral solunum yolu hastalıkları; 
  • Bakteriyel enfeksiyonlar; 
  • Hava değişimi, duman, kirlilik, kapalı ortamda uzun süre kalmak; 
  • Yabancı cisim yutmak (8 aylık bebeklerde en sık şikayet nedenlerinden biridir. Bebeğiniz bu dönem artık eşyalara uzanmaya onları eline almaya çalışacak. Oral dönem olarak da bilinen bu dönemde bebeğiniz dünyayı ağız yoluyla tanır. Bir anlık arkanızı dönmenizle birlikte etrafta ağzına atacak bir şey bulması işten bile değildir. En çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bebeğiniz ağzına bir şey götürdüğünde agresif davranmanız ilerleyen süreçlerde özgüven hasarına neden olabilir. Bu yüzden ağzına yabancı cisimleri almaya çalıştığında sabırlı olun. Sesinizi yükseltmeden kibarca ”hayır” diyin. Bu dönemde evet ve hayırları anlamaya başlayacak. Yine de refleks olarak her şeyi ağzına götürmeye devam edebilir. Bu dönem azalarak 2 yaşına kadar devam eder.)
  • Dikkat çekmek için taklitçilik; Eğer bebeğiniz daha önce şiddetli bir şekilde öksürdüyse ve sizler endişelenerek aşırı ilgi gösterdiyseniz bebeğiniz dikkat çekmek için öksürmenin iyi bir yöntem olduğunu öğrenmiştir. Taklit öksürüklerinin en belirgin özelliği siz endişelenip ona doğru hamle yaptığınızda bu durumun onun hoşuna giderek gülmesidir. 

8 Aylık Bebeğim Öksürüyor, Ne Yapmalıyım?

Banyo sonrası masaj öksürüğe iyi gelir. 

8 aylık bebeğim öksürüyor ne yapabilirim diyen ebeveynler öncelikle öksürüğü fark ettikten sonra bebeğini izlemeye almalıdır. Şiddetli öksürüklerde bebeğinizi dizlerinizin üzerine yüzüstü yatırarak sırtını ovalamanız sert balgamı atmasına ve yabancı cisim yutmuşsa çıkarmasına yardım eder. Burun akıntısı görülen durumlarda akıntının rengi ve kıvamı enfeksiyon varlığını işaret edebilir. Burun akıntısının sarı renkli olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna bebeğinizi götürmeniz gereklidir. Burun akıntısı ve balgamlı öksürük birlikte görülüyorsa buharı bol bir banyoda bebeğinize güzel bir duş aldırmanız ve banyo sonrasında iyi havalandırılmış bir odada göğsüne hindistan cevizi yağı veya zeytin yağı ile masaj yaparak uyutmanız ile burun akıntısı ve öksürük geçer. Balgamlı öksürükler bazen bebeğin yediği gıdaları içerebilir. Korkulacak bir şey değildir.

Arizona Üniversitesinin yaptığı çalışmalarda 1 yaş altındaki bebeklerde elma çayı ve elma püresi günlük olarak verildiğinde bebek gelişimini olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Elma, içerdiği antioksidanlar ve E vitamini ile bebeğin kalp damar sistemini geliştirmeye yardımcı olur. Öksürüğe iyi gelir. Balgamın yumuşamasını sağlar. 8 aylık bebeklerde elma çayı, elma püresi gibi gıdalar gün içinde güvenle verilebilir.

Bebeğin ve bebeğe bakan kişinin kişisel hijyene önem vermesi çok önemlidir. Kendi ellerinizi antibakteriyel sabunlarla düzenli olarak yıkayın. Bebeğiniz sürekli elini ağzına götüreceğinden düzenli olarak onun ellerini temiz nemli bir bezle silin. Bebeğin bulunduğu odayı günlük olarak nemli bir bezle temizleyin. Bebeğiniz yavaş yavaş emeklemeye, elini yeni şeylere uzatmaya çalışacağından gereksiz fazla eşyaları odada bulundurmayın. Aşırı tüylü oyuncaklar vermeyin.

8 Aylık Bebeklerde Öksürük Tedavisi

8 aylık bebeklerde öksürük tedavisi yapılırken ilk seçenek antibiyotik içermeyen tedavi yöntemleridir. Burun akıntısının çok olduğu durumlarda doktorunuz tuz içeren salin burun damlaları tavsiye edebilir. Sadece çok gerekli durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır. Doktor tedavisi yanında ben ne yapabilirim diyen aileler, bu dönemde bebeğiniz artık ev yapımı çorba ve püreler yiyebilir. Bu yüzden protein açısından zengin olan ilik çorbası gibi besinler gribal enfeksiyonlarda iyi gelir. Üzüm ve keçiboynuzu pekmezi meyve pürelerinin içine katılırsa bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir ve öksürük daha çabuk geçer. 

Uyarı; Uzmanlar 1 yaştan daha küçük bebeklerde botulizm adı verilen gıda zehirlenmesine yol açtığından bebeğe bal verilmemesi gerektiği konusunda aileleri uyarmaktadır.  

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...