Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

3 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Tedavi Edilir? Uygulanabilir Kürler

Üç aylık bebek halen süt dışında bir gıda alamayacağı için, öksürüğü olduğu zamanlarda bitkilerin kaynatılarak buhar yoluyla solunmasının, bitkisel yağların vücuduna uygulanarak tedavi edilmesi bir seçenektir.

Üç aylık bebekte, anne sütünden aldığı bağışıklık sayesinde kolay kolay hastalanmaz. Fakat bağışıklık sisteminin düşmesi ve vücudun tanımadığı bir mikroorganizmayla karşılaşması sonrasında nezle, grip, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük gibi şikayetleri görülebilir. Özellikle üç aylık bebeklerde görülen bu tip belirtiler için tıbbi tedaviden çok bitkisel tedavilerin tercih edilmesi, bebeğin vücudunun kimyasallarla karşılaşmasını bir nebze daha ötelenebilir. 

3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerin öksürük şikayetlerinde, annelerin sebeplerini araştırmadan daha önce doktor önerisiyle kullandıkları öksürük şuruplarını tekrar kullanmaları sağlıklı değildir. Öksürük sebebi bulunursa daha uygun tedavi uygulanır ve geçer. Fakat sebebi bulunmadan ilaç kullanılması bebeğin altta yatan hastalığını baskılayarak ilerlemesine, kötü boyutlara ulaşmasına sebebiyet verecektir. 

Bebeklerin öksürmesi koruyucu bir reflekstir. Akciğerlerindeki ve solunum yollarındaki yabancı maddeleri öksürerek atacaktır. Bu öksürük bazen balgamlı olabilir. Öksürüğüne balgam belirtisi eklenen bebeklerde, boğazda ya da alt solunum yollarındaki iltihabın, tahrişin sonrasında oluşabilir. 

Balgam belirtisi olan bebeklerde, öksürük şurubu verilerek iltihabın ilerlemesine neden olacak, bronşit, pnömoni (zatürre) olmasına mahal verecektir. Bunun yanı sıra bebekte, burun akıntısı, nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları sonrasında da öksürük kalıp, solunum yollarındaki rahatsız edici yabancı maddeleri atmaya çalışacaktır. 

Bebekte grip, burun akıntısı, nezle, burun tıkanıklığı var ise; burun açıcı tuzlu su çözeltisi hazırlanıp kullanılabilir. Burnunun içerisindeki şişlik giderilerek bebeğin daha rahat nefes alması sağlanır. Burun akıntısı, nezle ve grip hastalıklarında görülen en yaygın belirtidir ve önlemi alınmazsa bu hastalıklar alt solunum yolu hastalıklarına da sebep olacaktır. Henüz anne sütünden başka bir besin alamayan 3 aylık bebeklerde şifalı bitkiler ağızdan verilerek değil, buhar yoluyla solutarak, şifalı bitki yağları göğüse ve ayak tabanlarına sürülerek uygulandığında rahatlama sağlamaya yardımcı olacaktır. 

3 Aylık Bebek Öksürüyorsa Ne Yapmalı?

Öksürük için uçucu yağlar, şifalı bitkiler kullanıldığı taktirde bebeğin şikayetler geçer. Annelerin bu konuda yaptıkları ilk hata 3 aylık bebeğe direk öksürük şurubu verilmesidir. Çünkü 3 aylık bebekler kolay kolay hasta olmazlar ve hasta oluyorsa mutlaka altında bir sebep vardır. Anne sütünden alınan antikorlar sayesinden bebek hastalıklardan korunmuş olur. 

Kayısı meyvesi içerisinde A, B, C ve E vitaminlerini bulundurur. Kayısı çekirdeği ise, içerisindeki protein ve mineral madde yanında yüksek oranda yenilebilir nitelikte olduğu için gıda değeri bakımından önemli bir yere sahiptir. Kayısı çekirdeği yağı, belirli oranlarda uygun droglarla birleştirildiğinde iyileştirici etkiye sahiptir. Bebeğin göğüs kısmına, boğazında ve ayak altlarına masaj yaparak sürüldüğü taktirde öksürük bir sebebe bağlı değil ise (iltihap, enfeksiyon vs. ) azalarak düzelecektir. Kayısı çekirdeği, yapılan araştırmalarda balgam söktürücü özelliğine de rastlanmış ve balgam söktürücü tıbbi ilaçların içerinde de kullanılmaktadır. 

Sarmaşık yaprağı özütü, şurup veya damlası kronik bronşitin eslik ettiği öksürük ve soğuk algınlığına (girp, nazle, burun akıntısı) bağlı öksürüklerle güvenli şekilde kullanıldığı görülmüştür. Şurup içirmek 3 aylık bebekte zor olacaktır ama damlalık yardımıyla kolayca uygulanabilir. 7 gün süreyle düzenli kullanıldığında öksürük geçer. 

Bebeklerde bitkisel destek ürünleri, kullanılan bir başka ilacı etkisiz hale getirebilir ve / veya karaciğer enzimlerinde değişikliğe neden olabilir. 

Grip ve Burun Akıntısı

Bu dönemde bebek ile hasta olan kişileri temas ettirmemek, anne kendi hasta ise bebek ile temasında mutlaka maske kullanması gerekir. Gerekli olmadıkça bebekle temas etmemek, elleri bebeğe temastan önce ve sonra yıkamak da etkili bir yöntemdir. 3 aylık gibi küçük bir bebek, anne emzirmeye engel bir ilaç kullanmadığı sürece bol bol emzirmeye devam etmelidir. 

Burnu tıkalı bebeklerde emmek zor olacaktır. Burnu tıkalı ve akıntısı olan bebeklerde beslenmede güçlük çekeceği için huzursuz olacaktır. Tuzlu su çözeltisi ile burun akıntısı ve tıkanıklığı geçer. Tuzlu su çözeltisi eczanelerden temin edilebilir ve iyi gelir. 

Burnu temizlemek bu dönemde zor olacaktır. Bunun için filtreli burun aspiratörlerinden alınabilir. Burun tıkanıklığı giderildikten sonra aspiratör ile mukus çekilirse burun açılır, bebek daha rahat beslenir ve huzursuzluk geçer. Bu aspiratörler burun tıkanıklığında ve akıntısının giderilmesine iyi gelir. 

Çörek otu yağının burun önüne sürülmesi, grip tedavisi, burun tıkanıklığı ve akıntısının şikayetlerini rahatlatıcı özelliği vardır. Çocuklarda sık görülen bu problemlere karşın anneler ”Ne yapabilirim?” diye düşündüklerinde evde bulunduracakları çörek otu yağı sayesinde burun tıkanıklığı geçer. 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...