Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

5 Aylık Bebeklerde Öksürük ve Burun Akıntısı Nedenleri, Tedavi Yolları

Anneler Dikkat! Bebeğinizde görülen öksürük ve burun akıntısı soğuk algınlığı olabileceği gibi boğmaca, difteri ya da kızamık gibi çocukluk dönemi hastalıklardan birinin erken dönem belirtisi olabilir.

Bebeklerde Öksürük ve Burun Akıntısı Neden Olur?

5 Aylık Bebekte Öksürük ve Burun Akıntısı

Beş aylık bir bebeğin herhangi bir hastalık belirtisi varsa, ister öksürük olsun isterse burun akıntısı anne-babanın ilk tepkisi şok ve umutsuzluk olmaktadır. 

Yapılan bazı çalışmalar, bir yaşın altındaki çocukların hastalanmadığını, çünkü rahim içinde aldıkları maternal bağışıklık ve anne sütü nedeniyle korunduğunu belirtmiş olsa da maalesef durum her zaman böyle değildir. 5 aylık bebeğim öksürüyor ne yapabilirim, diye soran anne babanın yapması gereken ilk şey sakin olmaktır. Öksürüğün sebebini netleştirmek için bebeğin durumundaki değişiklikleri kaydetmeniz gerekir. Öksürüğün kuru mu yoksa balgamlı mı olduğu takip edilmelidir. Öksürük her zaman bir hastalığın belirtisi olmadığı gibi çocukluk dönemi hastalıklarından birine işaret ediyor olabilir. Çocuğun öksürdüğü durumlar hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamak muayene sırasında doktorunuza yardımcı olacaktır. 

Bebeklerde Öksürük Her Zaman Hastalık Belirtisi Değildir 

Bebeğinizin uykudan hemen sonra, soğuk havada ya da yeni bir ortama girdiğinde öksürmesi akciğer gelişiminin bir sonucu olabilir. Bu durum hemen geçer. Bazı durumlarda öksürmek akciğer gelişimine iyi gelir.

İlk dişlerin ortaya çıkışı sırasında, aşırı salya üretimi nedeniyle çocuklar öksürülebilir, burun akıntısı ve balgam görülebilir. Diş çıkarma döneminin daha kolay atlatılması için doktorunuz uygun tedaviyi verecektir. Belirtiler, dişlerin kendini göstermesi ile geçer.

Bebekler ağlarken ciğerleri genişler bu yüzden ağladıktan sonra öksürebilir. 

Hastalık belirtisi olmadığı durumlarda semptomlar kısa sürelidir. Birkaç dakika içinde kaybolur. Gün içinde sık aralıklarla görülmez. Başka semptomlar eşlik etmez. Yine de düzenli doktor muayenesi sırasında bebeğinizde gördüğünüz semptomları doktorunuza bildirin.

Ne Zaman Endişelenmek Gerekir?

Aşağıda sayılan belirtilerden biri ya da birkaçı birlikte görülüyorsa bebeğinizi en yakın sağlık kuruluşunuza götürmelisiniz. Unutmayın, bebeğinizin teşhis ve tedavisi için en uygun karar doktor tarafından verilir. 

 • Nefes almakta zorlanıyor, nefes alırken güçlük çekiyorsa;
 • Nefes alıp verirken hırıltı ve balgam geliyorsa;
 • Her zamankinden daha hızlı nefes alıyorsa;
 • Mukus miktarında artma var ve balgamlı öksürük görülüyorsa;
 • Balgam şeffaf renkte değilse balgam içinde kan varsa;
 • Uyurken burun akıntısı devam ediyorsa;
 • Tekrar eden ve birkaç saatten uzun süren kuru öksürük varsa;
 • Bebeğin cilt renginde ve dudaklarında renk değişimi gözleniyorsa;
 • Zayıf, huysuz, sinirli ve aşırı yorgunsa;
 • Ses kısıklığı varsa;
 • Mama almak istemiyor, içtiğini kusuyorsa;
 • Ateşi yükseliyorsa. 

5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer, Ne Yapabilirim?

 Öncelikle bebeğinizin ne zaman öksürdüğünü ve nasıl öksürdüğünü iyice takip edin. Bebeğinizin tedavisi için doktordan yardım istemekten çekinmeyin. 5 aylık bebeklerin bünyesi çok hassastır. Belirtileri küçümsemeyin. En doğru teşhis doktor tarafından verilir. 

Burun tıkanıklığına bağlı öksürükte sprey tedavisi verilir. Duruma göre ventolin verilir.  

5 Aylık Bebek Öksürük Tedavisi

1 yaştan önce anne sütünü kesmemeye özen gösterin. Zorunlu durumlarda mama ile beslenmeye geçen bebeklerde mamaya karşı alerji gelişebilir. Mama markasını değiştirmek iyi gelir. Gıda alerjisine bağlı durumlarda alerjiye neden olan tespit edilip gıdanın kesilmesi ile birlikte öksürük ve burun akıntısı geçer.  

5 aylık bebeklerde öksürük alerjenler tarafından kışkıtılabilir. Deodorant, oda kokuları ve parfüm içerikli kimyasalları bebeğin bulunduğu ortamlarda kullanmayın, bebeğinizin çamaşırlarını bebekler için üretilen antialerjenik deterjanlar ile yıkayın. 

Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlarda bebeğinizin bol miktarda sıvı alarak dinlenmesini sağlayın. Griple birlikte yüksek ateş görülmesi durumunda en yakın sağlık kurumuna götürün. Yüksek ateş 1 yaş altı çocuklarda tehlikeli olabilir. Grip tedavisi sırasın en uygun yöntemi doktor belirlemelidir. Grip, basit bir hastalık gibi görünse de 5 aylık bir bebeğin ciğerleri çok hassas olduğundan ilerlediği durumlarda bronşite çevirebilir. Grip tedavisi için doktorunuz bebeğinizin ayına uygun olan tedavi yöntemini seçecektir. İlaçlar yalnızca doktor tarafından verilir.

5 Aylık Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir, Ne yapmalı?

 • Kuru ve ya taze meyvelerle komposto yapmalı
 • Grip durumunda ılıtılmış zeytinyağı içine kimyonla masaj yapmalı
 • Bebeğin göğsüne ılık havlu kompresi yapmalı
 • Nane çayı yapmalı sadece birkaç kaşık verilmeli
 • Grip durumunda rezene çayı yapmalı birkaç kaşık verilmeli


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,50 puan
Loading...