Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

2 Aylık Bebeklerde Öksürük Ve Burun Tıkanıklığı

2 aylık bebeklerde öksürük zaman zaman görülen bir durumdur bunu evde yapabileceğimiz farklı bitkisel kürlerle veya çaylar ile en aza indirerek bebeklerde rahatlama sağlanabilir.

2 Aylık Bebekte Öksürük Ve Burun Akıntısı

Çoğu öksürüğe antibiyotiklere cevap vermeyen virüs enfeksiyonları neden olur. Bu nedenle öksürük tedavisi için antibiyotikler 2 aydan küçük bebeklere tavsiye edilmez. Eğer öksürüğün nedeni virüs ise belli bir süre sonra öksürük kendiliğinden geçer. Bu süre de genelde 2 hafta civarıdır. Virüs nedenli öksürükler genelde kış dönemlerinde soğukların sık olduğu zamanlarda daha yaygındır.

 2 aylık bebek öksürüyorsa ne yapmalı sorusuna ise cevap olarak bebeklerde ve küçük çocuklarda öksürük tedavisinde reçetesiz ilaçlar kullanılmamalıdır. Çünkü ciddi ve hayati tehlikeye neden olabilecek yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden doktorun bebeğiniz için tavsiye ettiği ilaçlar hariç hiçbir kimyasal ilaç kullanılmamalıdır.

Birçok öksürük zamanla kendiliğinden geçer fakat 2 aylık bebeğim öksürüyor diyosanız bebeğinizin öksürüğü geçinceye kadar farklı bitkisel çözümler bebeğinizin daha rahat hissetmesini ve öksürüğünün rahatlamasını sağlayabilir

Özellikle 2 aydan küçük bebeklerin öksüemesine, balgam oluşması bebekte çok ciddi solunum yolu sıkıntılarına, hırıltılılara yol açar. Bebek rahat nefes alamadığı için ağlama, huzursuzluk ve uyku problemleri yaşar.

Beslenmesinde olumsuzluklar yaşanır. Bebek balgam ve öksürük nedeniyle zor nefes alacağı için enerjisi tükenir ve beslenmesi olumsuz etkilenir, emmeyi reddeder. Bu durumlarda anne bebeği beslemek için ısrarcı olmamalı aksi takdir de bebek kusacak ve kusmuğu akciğerine giderek zatürreye neden olabilir. Böyle durumlarda öksüren ve balgamı olan bebekleri beslerken anneler dikkatli olmalı, ısrarcı davranmayıp bir çocuk doktoruna başvurmalıdır.

2 aylık bebekte öksürük ve balgam problemi varsa, öksürük şurupları ve balgam söktürücüler genellikle fayda yerine zarar verir. Bu nedenle bebeğe böyle bir durumda, bu tarz şuruplar verilmemeli bir çocuk doktoruna müracaat edilmelidir. Doktor buharla birlikte bir takım ilaçlar vererek bebeğin balgamını rahat çıkartmasını sağlayacak ve öksürüğü geçirecektir. Ama bunun yanında evde yapılabilecek doğal ve uygulanabilir kürler ve çaylar mevcuttur.

2 Aylık Bebeklerde Öksürük İçin Uygulanabilir Bitkisel Kürler

Zerdeçal: Zerdeçal bitkisi bebek öksürük tedavisinde sağlıklı ve güvenilir bir bitkidir. Bebeklerde öksürük için bu doğal tedavi yöntemini deneyin. Eğer emziren anneyseniz, emzirmeden önce göğüslerinizi bir tutam zerdeçal tozu ovalayın. Şayet biberon kullanıyorsanız, sütüne bir tutam zerdeçal tozu atın. Bebeğinize günde iki kez bunlar besleyin.

Yağ İle Masaj: Esasiyle yani uçucu yağlar bebeğinizin öksürük tedavisi için doğal yöntemlerdendir. Okaliptüs, biberiye, adaçayı ve nane yağı bebek öksürük tedavisi için ideal yağlardandır. Zeytinyağı ile bu yağlardan birini karıştırın ve bebeğinizin göğüs ve sırtına bu yağ ile masaj yapın. Bu yağlar bebeğinizi rahatlatacak, rahat nefes almasını sağlayacaktır.

Okaliptüs yağı: Burun akıntısı ve tıkanıklığı için giysilere ve yatak çarşaflarına damlatılabilir. Banyoda da okaliptüs yağı kullanılabilir. Banyo yaptırmanın faydası vardır.

Nane, limon zencefil: Burun akıntısı ve tıkanıklığı için nane, limon ve zencefil karışımı ile yapılan buhar iyi gelir. Tere de iyi gelir. Soğuk buhar faydalıdır. Ancak alerjisi olan çocuklara dikkat, faydadan çok zarar verebilir,

Banyo yaptırmak: Bebeğin daha iyi uyku çekmesine ve öksürüğünün daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Diş otu: Diğer adıyla ajvan tohumu, bebeklerdeki öksürüğe iyi gelen bir diğer yöntemdir. Anti-bakteriyel ve anti-iltihap özelliklerinin yanı sıra bağışıklık destekleyici olan diş otu, bebeklerde balgam oluşumunun dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. 

Kürün Hazırlanması:

  • Yarım tatlı kaşığı diş otu tohumu ile 1 kupa suyu 5 dakika kadar kaynatın ve sonra süzün.
  • Bu karışımı günde birkaç kere bebeklere yada çocuklara içirilir.

Sarımsak: 2 diş kurutulmuş ve fırınlanmış sarımsak ile 1 çorba kaşığı diş otu tohumunu karıştırın. Temiz bir muslin kumaşa koyun ve lastik bir bant ile sarın. Bebeğinizin karyolasının ya da beşiğinin başına yerleştirin. Böylece bebeğiniz daha rahat nefes alacak ve öksürüğü yumuşayacaktır.

Anne sütü bebekler ve özellikle de hasta bebekler için çok önemlidir. Vücuttaki enfeksiyonlar ile mücadele eden anne sütü, iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. 6 aydan büyük bebekler için anne sütü, grip ve öksürüğe neden olan virüslerle mücadelede önemlidir. Eğer bebeğiniz hastayken anne sütü içmiyorsa, tercihen bebeği dik tutarak, farklı bakım pozisyonlarını deneyebilirsiniz.

Bebeklerde öksürüğe buhar tedavisi ya da sıcak kompres

  • Sıcak su bir kâseye alınır. Bu kâsenin üzerine eğilinir ve çıkan buhar teneffüs edilir. 15 ila 20 dakika kadar işleme devam edilmesi önerilir.

Bu bitkisel çözümler öksürüğün azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlığın da korunmasını sağlar. Ancak düzenli olarak kullanılması önerilir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...