Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

4 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer, Ne Yapmalıyım?

Soğuk algınlığı, hava değişimi, grip, boğmaca gibi enfeksiyonlar 6 aydan daha küçük bebeklerde öksürüğe neden olabilir. Doktorunuz hastalığa özgü tedavi yöntemlerinden birini önerecektir. Bu sırada ailelerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

 4 Aylık Bebeğim Öksürüyor, Ne Yapmalıyım? 

Burun Akıntısı Öksürüğe Neden Olabilir.

 • 1. Aşama; Öksürüğü fark ettiğiniz andan itibaren bebeğinizi daha yakından izleyin. Öksürüğü hangi zaman aralıklarında artıyor, ne zaman şiddetleniyor takip edin.
 • 2. Aşama; Bebeğinizin bol sıvı tükettiğinden emin olun. Anne sütü dışında bebeğinize gün içinde elma püresi, elma suyu ve 3-4 kaşık kadar elma çayı verebilirsiniz. 
 • 3. Aşama; Bebeğinizin burnunu sürekli kontrol edin. Aşırı mukus burun tıkanıklıklarına neden olur. Salin gibi burun damlaları tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur. Küçük bir enjektör ya da burun aparatı ile bebeğinizin burnunu temizleyebilirsiniz. 
 • 4. Aşama; Bebeğin bulunduğu ortamların iyi havalandırılmış olmasına özen gösterin. Toz ve alerjenler 4 aylık bebeklerde öksürük krizlerine neden olabilir. 
 • 5. Aşama;1 haftanın sonunda bebeğiniz hala balgamlı öksürüyor, burun akıntısı devam ediyorsa, arada ateşi yükseliyorsa doktorunuza durumu bildirin. 

4 Aylık Bebek Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Ilık Banyo Öksürük ve Burun Akıntısına İyi Gelir.

 4 aylık bebeğiniz öksürüyorsa, en iyi ilaç anne sütüdür. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa en iyi yöntem bebeğinizi sütünüzle beslemenizdir. Ben ne yapabilirim diyen anneler öncelikle kendi beslenmesine dikkat etmeli, vitamin ve mineral açısından zengin sebze ve meyveleri tüketmeli yani kendi sağlığına özen göstermelidir. Bunun dışında bebeğinizin solunum yollarını rahatlatmak için buharı bol bir banyoda bebeğinize yaptıracağınız güzel bir duş nefes yollarını açmaya yardım eder, bebeğin burun tıkanıklığı geçer. Banyo sonrasında hindistan cevizi yağı ya da zeytin yağı ile bebeğin göğsüne masaj yapılmalı, ayaklarının altı hafifçe ovalanmalıdır. Rahatlatıcı bir banyonun ardından öksürük daha çabuk geçer. Bebeğin bulunduğu odanın iyi havalandırılmamış olması, havasının kuru olması, toz gibi faktörler öksürüğe neden olur. 25 derece sıcaklıkta nem dengesi iyi ayarlanmış, temiz bir oda bebeğiniz için idealdir. Bebeğin sık bulunduğu odalarda parfüm, parfüm içerikli temizlik ürünleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Gün içinde bir defa nemli bezle odanın tozunu almak alerjenleri ortadan kaldırarak bebeğinize iyi gelir. Mukusun ciğerlere birikip öksürüğe neden olmasını önlemek için bebeğin yatış pozisyonunu sürekli değiştirmek ona iyi gelecektir.  

Önemli Uyarılar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • 1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle bal vermeyiniz. Bal, bebeklerde  botulizm adı verilen gıda zehirlenmelerine neden olur. 
 • Bebeklere portakal, mandalina gibi yüksek asitli gıdaları kesinlikle vermeyin. 
 • Çocuğunuzu hava akımlarından koruyun. Ayaklarını ve göğsünü sıcak tutun. 
 • Bol miktarda sıvı aldığından ve dinlendiğinden emin olun. 
 • Burun akıntısı solunum yollarını kapatmasın diye uyurken bebeğinizin yönünü sürekli değiştirin. Sürekli aynı tarafa yatmak mukusun tek kanal üzerinde toplanmasına neden olur. 
 • Öksürük kuru ya da balgamlı olabilir, balgamlı öksürükte balgamın rengi, katılığı, gün içinde ne sıklıkta bebeğin balgam çıkardığı takip edilmelidir. Aşırı balgam görüldüğü durumlarda ne yapabilirim diyen anneler, bebeklerini dizlerinin üstüne yüzüstü yatırarak sırtlarını ovabilirler. Sırta yapılan masaj bebeğinize iyi gelecek ve  bebeğin ciğerine biriken balgam daha çabuk atılacaktır. 
 • Mümkün olduğunca bebeğinizi emzirin. Anne sütü, her türlü mikrop, virüs ve bakteriye karşı bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olan antikorlarla doludur.

Ne zaman tıbbi yardım isteyeceğinizi bilmeniz önemlidir. Bebeğinizde yüksek ateş, uyuşukluk, sürekli ağlama, cilt renginde değişiklikler, nefes darlığı gibi belirtiler varsa hemen tıbbi yardım isteyin.

4 Aylık Bebeklerde Öksürük Tedavisi

Basit enfeksiyonlarda doktorunuz calpol kullanmanızı önerebilir. Balgamlı öksürükle birlikte kusma, genel halsizlik, cilt renginde değişiklik görülen bebekler doktor muayenesinin ardından 1 gece hastane ortamında gözetim altına alınabilir. 4 aylık bebeklerin tedavisi yapılırken çok ciddi olmayan durumlar dışında doktorlar antibiyotik kullanılmasını uygun görmemektedir. Bu yüzden antibiyotik tedaviler doktor kontrolü ile yapılır. Öksürük tedavisi sırasında bebeğin balgamını yumuşatacak damla, burun spreyi ve şuruplar sadece doktorun uygun gördüğü dozlarda kullanılır. 4 aylık bebeklerde öksürük ve burun akıntısı tedavisi rahatsızlığın nedenine göre değişebilir, astım, bronşit gibi hastalıkların varlığı aranabilir ya da alerji testi istenebilir. Doktorun fiziksel kontrolü ardından uygun yöntem belirlenecektir. 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...