Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Verem İçin Kullanılacak Bitkisel Tedavi Uygulamaları

Verem hastalığı bulunan kişiler evde kullanımını yapacakları bazı bitki, meyve ve sebzeleri düzenli birşekilde kullandığında tedavi sürecine katkı sağlar.

Tüberküloz ve Bitkisel Tedavi 

TB olarak da isimlendirilen tüberküloz, ‘mikobakteri tüberkülozu’ olarak bilinen bakterilerin sebep olduğu bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalık solunum rahatsızlığı olmasına rağmen, enfeksiyon lenf düğümleri ve kan dolaşımı yolu ile yavaş yavaş yayılır. Tüberküloz da vücudun diğer organlarına yayılma olabilir ve diğer organları etkileyebilir.

Enfeksiyon genelde tek bir sosyal temas sonucunda yayılmaz. Bakterilere tekrar tekrar ya da uzun dönemi maruz kalınması riski arttıracaktır. Diğer risk faktörleri arasında  zayıf bağışıklık sistemi, canlılık ile alakalı azalma ve uygunsuz bir diyet yer alır. Bitkisel ve şifalı olan uygulamalar arasında;

Muz

Dünyanın çeşitli bölgelerinde tüberkülozu etkili bir şekilde tedavi etmek adına yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Muzun içeriğinde bulunan vitamin ve organik  bileşiklerin  yüksek düzeyde konsantrasyonu, iltihaplanmaları, öksürmeyi, yüksek ateşi ve aşırı mukus üretimini hız şekilde azaltır. Gün içinde birkaç muz tüketmek gerekmektedir.

Ananas

Ananas içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde yüksek konsantrasyon sağlar. Bunun bağışıklık  sistemi üstünde faydalı etkileri olduğu bilinir. Ananas ayriyeten çok solunum yollarında mukus ile akciğerler ve burun boşluklarının tıkanıklığı ortadan kaldırmaktadır. Bağışıklık sistemine giren bakterilerle savaşmaya başlama şansını yakalamaya olanak sağlar. Bu nedenle doğal olarak verem mikrobuna karşı savaşmak için ananas dilimlenerek yenir veya ananas suyu içilmelidir.

Sarımsak

Sarımsak antibiyotik içeriğe sahip bir bitkidir. Her evde düzenli bir şekilde kullanılması uzmanlar tarafından da önerilebilir. Sarımsak alisin içeriği sayesinde tüberküloz  yani verem fayda sağlar. Bu bitkide bulunan sülfürik asit özellikle verem bakterileri konusunda etki eder. Su içinde bekletilen sarımsağı su ve bitkisi ile beraber tüketmek gerekir. Ayrıca düzenli kullanıldığı zaman bağışıklık sistemi kuvvetlenir ve verem taarruzunun önüne geçer.

Etkili Diğer Çözümler

Nane

Yemeklerde, içecekler ve salatalarda kullanılan nane önemli besin maddelerine ve organik bileşenlere sahiptir. Tüberküloz açısından, nane kullanımı solunum yollarındaki mukus oluşumunu parçalar, hava geçişini daha net hale getirir. Aynı zamanda insan vücudundaki herhangi bir enfeksiyona doğrudan etki edebilen bazı bağışıklık uyarıcı özelliklere ve antioksidanlara sahiptir. Ezilmiş nane yaprakları TB’den mustarip olan herkesin günlük beslenme alışkanlıkları katması gereken bir bitkidir. Gerekirse çayı da içilebilir.

Hindistan cevizi yaprakları 

 Hindistan cevizi yapraklarını verem üzerinde bulunan etkileri bilinmekle beraber, özellikle meyvesinin suyu bal ile karıştırıldığında ve tüketildiğinde semptomları etkili bir şekilde azalttığı gözlemlenmiştir. Bu karışım mide ve solunum yollarını kaplar, enflamasyon ve rahatsızlıktan kurtulmayı sağlar. Ayrıca kanıtlanmış anti bakteriyel özellikleri sayesinde insanlarda bağışıklık sistemini uyarır.

Portakal

Çocukluktan bu yana tüketilen portakal mucizevî gücünü taze sıkılmış suyu ile verir. Yüksek konsantrasyon sağlayan C vitamini antioksidan özelliklere de sahiptir. Portakalları verem için çok etkili bir ev ilacı olarak kullanılabilir.

Portakal suyunun etkisi akciğerler ile solunum yollarında meydana gelen tıkanıklıkları parçaları. Hastalıktan kaynaklı oluşan balgam, öksürük ve kan miktarını azaltır. Ayrıca, portakalın içeriğinde bulunan antioksidanlar etkili bir biçimde enfeksiyona neden olan bakterilerin tamamını ararlar ve tamamen ortadan kaldırırlar.

Yeşil çay

Yeşil çay sarımsak benzeri etkilere sahiptir. Evde bulunması gereken bitkiler arasında yer alır. Yeşil çayın içinde bulunan yüksek antioksidan değeri konsantrasyonu olumlu şekilde etkiler. Bağışıklık sistemine sağladığı olumlu  özellikleriyle, hemen hemen her hastalık için tamamlayıcı bir tedavi unsuru halinde kullanılır. Tüberküloz hastalığı açısından, yeşil çay bitkisi bakterileri bulmak ve hasta vücudun diğer bölümlerine yayılmasını önlemek için kullanılmalıdır. Yüksek polifenol içeriği bu konuda çalışır. Her gün düzenli bir şekilde iki kahve fincanı yeşil çay tüketmek gerekir. Verem için muhteşem ve mucizevî bir ev ilacıdır.

Bal

Bal tüberkülozun en yaygın olan semptomlarından herhangi birini durdurmaz ama tüberkülozun tedavisinde de ek yardımcı bir destektir. Bal vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı oldukça güçlü anti bakteriyel ve anti septik özellikleri bulunmaktadır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda verem konusunda en sağlıklı ev ilaçları arasında yer alır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...