Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Kuru Öksürükten Kurtulmak İçin Hangi Kürler Uygulanmalıdır?

Kuru öksürükten kurtulmak adına kullanılacak olan kürlerin, çayların ve diğer bitki karışımlarının doğru şekilde kullanıldığına emin olmak gerekmektedir. Bu sayede sorunlar ortadan kalkar.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Bal

Dünya Sağlık Örgütü bal kullanımı soğuk algınlığı için potansiyel bir ilaç olduğunu belirtmiştir. Bal boğazı kaplar ve tahrişi hafifletilir. Ayriyeten virüslerden, bakterilerden ve meydana gelen mantarlardan vücudu korumak adına yardımcı olur. Bal antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Yetişkinlerde ve 1 yaşın üstündeki çocuklarda sabah aç karnına 1 yemek kaşığı alınacak olan mal mucizevî etkiler sunacaktır. Çocuklarla sabahları bal alımı bir tatlı kaşığı olmalıdır. Ayrıca bal günde 2 defa yarım limon suyuyla karıştırılarak alınırsa öksürüğün ve kuru öksürüğün kısa sürede geçmesine olanak sağlar.

Limon

Uzmanlar kuru öksürüğün geçmesi konusunda limonu içeriğinden ve bileşiklerin den dolayı her daim tavsiye etmektedir. 2 çay kaşığı organik limon kabuğu, yarım çay kaşığı kekik ve bir çay kaşığı adaçayı kaynar suyun içine koyularak 15 dakika boyunca kaynatılır. Ardından ocak üzerinden alınan karışımın içine bir yemek kaşığı bal ilavesi ve yarım limon suyu aktarılır. Gün içinde sabah ve akşam olmak üzere iki kere içilmelidir. Limon kabuğunun organik olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü organik olmayan narenciye türü ürünlerin üzerindeki pestisitlerin yıkanması oldukça zor olacaktır. Düzenli kullanımla kuru öksürük kısa sürede ortadan kalkar

Zencefil Çayı

Zencefil en doğal anti-inflamatuar bir bitkidir. Birçok kişi eski dönemlerden bu yana kuru öksürüğün yarattığı boğazlardaki acıyı rahatlatmak adına zencefil çayını kullanır. Birkaç dilim zencefil kökü bir bardak sıcak suyun içinde 5 dakika kaynatıldıktan sonra ocak üzerinden alınır ve süzülür. İsteğe bağlı olarak içine yarım limon suyu ya da 1 yemek kaşığı bal atıldıktan sonra gün içinde 3-4 defa tüketilmelidir.

Karabiber ve Bal

Bir çay kaşığı karabiber bir çay bardağına koyulur ve üzerine kaynar su dökülür. Bardağın üzeri kapatıldıktan sonra 15 dakika boyunca demlenmesi adına bekletilmelidir. Ardından içine 2 yemek kaşığı bal eklenir. Kuru öksürük nasıl geçer evde tedavi kapsamında karabiber dolaşımı uyarır ve bir dekonjestan etkilere sahiptir. Hafif antibiyotik olarak görev yapan bal boğazı rahatlatır ve öksürmeyi hafifletir.

Evde Diğer Tedavi Uygulamaları

Çiğ veya Hafifçe Pişen Sarımsak

Kuru öksürük nasıl geçer evde kapsamında solunum yollarında öksürüğe neden olan virüsleri önlemeye yardımcı olan kimyasal bileşenler bakımından sarımsak oldukça zengindir. Sarımsak, soğuk algınlığı ve yaygın üst solunum yolu enfeksiyonlarında mücadelede yardımcı olabilecek harika bir doğal antibiyotiktir. Her gün düzenli bir şekilde 2 ya da 4 adet çiğ sarımsak tüketmek oldukça faydalı etkiler sunacaktır. Bunun dışında kuru öksürüğün hafiflemesini sağlamak için yemeklerde ve salatalarda kullanmak gerekir.

 Yabanturpu

Yaban turpu düzenli bir şekilde her gün tüketildiğinde balgamı sıvılaştıracak ve öksürüğü giderilmesine yardımcı olacaktır. 

Adaçayı

Adaçayının düzenli şekilde tüketimi kuru öksürük ve boğaz ağrısı için mükemmel bir çaredir. Gün içinde 2 kez tüketilmesi gerekir. Ayrıca bu çayın yaprakları çiğnendiğinde de etkili olacaktır. Adaçayı limonlu şekilde kullanılabilir, özellikle ekstra anti bakteriyel etki adına kekik ilave edilebilir. Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde mükemmel etki sağlayan bir içecektir. 

Greyfurt Çayı

Soğuk algınlığının ilk evrelerinde dört eşit parçaya bölünmüş, kabuksuz bir greyfurtu bir tencereye koyup üzerini kapatacak kadar su ilavesi yapın. Altını kısarak kaynatın ve ocak üzerinden kaynadıktan sonra alın. Süzülen karışımın içine 1 yemek kaşığı bal ilave edin. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek olan bu çay boğaz ağrısı ve kuru öksürüğü ortadan kaldırır.

Bal, Zeytinyağı ve Limon Suyu

Ev yapımı öksürük şurubu yapmak için 1 fincan bal, ½ su bardağı zeytinyağı ve 4 yemek kaşığı  limon suyu bir tencere içinde karıştırılır. Bu karışım düşük sıcaklıkta 5 dakika boyunca ısıtılmalıdır. Bu süre zarfında karışım şurup kıvamına gelecektir. Kuru öksürüğün hafifletilmesi için her 2 saatte bir 1 çay kaşığı karışımdan içilmesi gerekir. Hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklanmalıdır. (1 yaşından küçük bebekler için bal karıştırılmaz ve uzmana sormadan şurup verilmez.) 

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası boğa sorunlarına, öksürük çeşitlerine ve üst solunum yolu sorunlarına fayda sağlayacaktır. Vücudun virüsle savaşmasına yardımcı olması için antioksidan sağlar. Mukusun çözülmesine olanak sağlayarak inflamasyonu azaltır. Düzenli olarak tüketilmelidir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...