Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel İlaçlar ve Yan Etkileri

Üst solunum yolları rahatsızlıklarının bir belirtisi olarak balgamlı ya da kuru öksürük uzun sürüyorsa sizlerde şifalı bitkilerden yapılmış olan bitkisel ilaçları deneyebilirsiniz.

Öksürük İçin Bitkisel İlaçlar 

Özellikle de havaların soğuması sonucunda çocuklarda ve de yetişkinlerde görülmekte olan öksürük genellikle solunum yolları hastalıklarının bir habercisi olarak belirti vermektedir. Öksürük kuru ya da balgamlı olacağı için kişilerin zor zamanlar yaşamasına neden olan doğal bir refleks olmaktadır. Öksürük boğaz ağrısı, nöbet şeklinde oluşan öksürük göğüs ağrısı gibi durumlara neden olacaktır. Özellikle de gece öksürüğü kişilerin rahat bir uyku uyuyamamaları neden olur. Bu durumda kişiler öksürüğü geçirmek için yapacakları bitkisel olarak üretilen ilaçları tüketmeleridir.

Prospan Şurup

Abdi İbrahim ilaç firması tarafından piyasaya sürülmekte olan Prospan şurubu bitkisel bir şurup olmaktadır. Hedera helix folium etkin maddesi sayesinde kişilerin yaşamakta olduğu solunum yolu rahatsızlıklarında etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Kişilerde meydana gelen akut solunum hastalıkları ya da bronşiyal hastalıkların belirtisi olan öksürük kesici özelliği sayesinde öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.

1 yaşından küçük çocuklarda günde 3 kez. 2.5 ml alınmalıdır. Çocukların günlük 3 kez 5 ml almaları uygundur. Yetişkinlerin de günde 2 kez 7.5 ml almaları öksürüğün tedavisinde etkili olacaktır. Öksürük şurubu tok karnına almalısınız. 1 hafta boyunca kullanılmalıdır.

Bitkisel bir ilaç olması nedeniyle yan etkileri çok az olmaktadır. Kişilerde gastrointestinal rahatsızlıklar nadiren de olsa görülebilir. Bunun dışında mide ağrısı, mide ekşimesi ve ishal görülebilir. Gebe kadınların doktora danışmadan kullanmaları sakıncalıdır. 25 TL fiyatı ile eczanelerden satın alabilirsiniz.

Korax Şurup

Ekspektoran ve Dekonjestan özelliği sayesinde akut solunum yolları hastalığı neticesinde gelişmekte olan öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. Solunum yolları enfeksiyonlarının giderilmesinde yardımcı olmak amacıyla üretilmiş bitkisel bir şuruptur. İçerisinde bulunan bitkiler meyan kökü, fesleğen yağı, kekik yağı, okaliptüs yağı ve nane olmaktadır. 100 ml olarak cam şişede satılmaktadır.

1 ve 5 yaş arasındaki çocuklarda sabah, öğle akşam tok karnına 2.5 ml verilmelidir. 6 ile 17 yaş aralığındaki kişilerde günde 3 defa tok karnına 5 ml almaları gerekmektedir. 18 yaş üzerinde olan yetişkinler sabah ve akşamları tok karnına 10 ml almalıdır.

Tamamen bitkilerden üretilmesi nedeniyle yan etkileri çok seyrek görülmektedir. Özellikle de içerisinde bulunan bitkilere alerjisi olanlar tüketmekten kaçınmalıdır. Mide ekşimesi ve ishal görülen yan etkileri arasında olmaktadır. 20 TL ücretle satın alabilirsiniz.

Krispus Şurup

Dermovitamin İlaç Gıda Takviyleri A.Ş. tarafından 39 TL fiyatı ile eczanelerde satılmaktadır. Çocukların ve yetişkinlerin üst solunum hastalıkları tedavilerinde kullanacakları bir ilaçtır. Kuru öksürük, balgamlı öksürük, akut solunum rahatsızlıkları, sakinleştirici özelliği ve balgam söktürücü özelliği sayesinde bu hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Etkin maddelerinin tamamen bitkisel olması ve herhangi bir kimyasal içermemesi nedeniyle bitkisel şurup olarak satılmaktadır. İçerisinde meyan kökü, deniz kadayıfı, kekik, hatmi çiçeği, ebegümeci, bamya çiçeği ve tarçın bulunmaktadır. 

4 yaşından küçüklerde kullanılması sakıncalıdır. Bu nedenle de 4 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda sabah ve akşam tok karnına 5 ml verilmelidir. 11 yaşın üzerinde ki çocuklarda ve yetişkinlerde günde 4 defa 5 ml olarak verilmelidir. İçerisinde bulunan bitkilere alerjisi olanlarda yan etkiler gözlemlenmektedir. Günlük söylenen doz alımının aşılması durumunda, mide yanması, mide ekşimesi ve ishal görülebilmektedir. 

ViroStop Anti-Gribal Boğaz Spreyi

6 yaşından büyük insanların kullanacakları boğaz spreyi tamamen bitkisel bir ürün olmaktadır. Boğazda bulunan mukoza zarındaki bakteri ve virüslerin yok olmasını sağlayacaktır. Yüksek ölçüde antioksidan etkisi sayesinde virüslerden sizi koruyacaktır.

Yetişkinlerin günde beş kere 2 şer defa boğazlarına sıkabilir. 6 yaşından büyük çocuklar ise günde 2 defa boğazlarına sıkarak hastalıklara karşı koruma sağlayabilirler. 14 günü aşkın bir süre kullanmamalısınız.

Çok nadir görülen yan etkileri arasında boğaz kuruluğu meydana gelebilir. Eczanelerden 10 TL ücretle satın alabilirsiniz.

Otacı Bitkisel Pastil

İçerisinde mentol, okaliptüs, kafur, adaçayı yağı, anason yağı, kekik yapı, ada çayı, meyan kökü bulunmaktadır. Antibakteriyel ve fungisidal özelliği olmaktadır. Bu nedenle de üst solunum hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur.

2 yaşından büyükler tüketmelidir. Herhangi bir yan etkisi şu ana kadar rastlanmamıştır. Günde 8 taneye kadar güvenle alabilirsiniz.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 3,50 puan
Loading...