Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

İbrahim Saraçoğlu’dan Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Kür Tedavisi

Sıklıkla kişilerin sigara kullanımı sonucunda ya da kuru hava şartlarında görülmekte olan rahatsızlık olduğu gibi aynı zamanda da soğuk algınlığı nedeniyle de karşılaşılacak bir sorun olmaktadır. Balgamlı öksürükten daha kötü olmaktadır.

Üst solunum yollarında meydana gelen bu rahatsızlık kişilerde sıklıkla boğaz kaşıntısı ya da ses kısıklığına sebep olmaktadır. Yetişkin insanlarda ya da çocuklarda olduğu zamanlarda evinizde hazırlayacak olduğunuz bitkisel kür tarifleri ile İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki tarifleri ile sizlerde kısa süre içerisinde sağlığınıza kavuşmanız mümkün olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Kür Tarifi

Öksürük bir türlü savunma mekanizması olmaktadır. Üst solunum yollarında mikro organizmalar nedeniyle kişi rahatsızlık çektiği zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Üç haftadan uzun süren öksürükler her zaman için kronikleşmiş öksürük olmaktadır. Kişiler öksürük nedeniyle zor zamanlar yaşar ve hayatlarını da çok olumsuz etkilemektedir. Kuru öksürük yaşamakta olan kişilerin sıvı yetersizliği ile de olacağı bilinmektedir. Kişiler özellikle de sigara kullanıyorsa bu durum daha da artacaktır. Bu nedenle de bol bol kişilerin sıvı tüketmeleri çok önemli olmaktadır. Öksürük soluk borusunda bulunan ya da akciğerimizde meydana gelen istenmeyen bir madde olduğu zamanlarda bunların öksürük sayesinde dışa atılması ile olacaktır. 

Akut Kuru Öksürük İçin:

 • 8 tane orta büyüklükte soğan;
 • 2 su bardağı klorsuz su.

Kuru öksürük yaşamakta olan kişilerin her zaman soğan kürü ile öksürüklerini gidermeleri mümkün olacaktır. Kısa süreli öksürük yaşamaktaysanız sizlerde evinizde yapacak olduğunuz bu kürün iyi geldiğini unutmamalısınız. 8 tane orta büyüklükte soğan parçalar halinde 2 su bardağı klorsuz suyun içerisine atılarak kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kısılır ve 2 dakika daha kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan ocağın altı kapatılır ve ılıması beklenir. Her zaman bu kürü ılık içmeniz tavsiye edilmektedir. 2 su bardağı içilir. Her gün yeni yaparak içmelisiniz. Öksürük çok kısa süre içerisinde geçer.

Kronik Kuru Öksürük İçin:

 • 5 gram hatmi çiçeği;
 • 1.5 su bardağı klorsuz su.

Yetişkinlerde yaşamakta olduğu öksürük eğer ki kronik bir hal almışsa o zaman öksürüğü tedavi etmek için sizlerde hatmi çiçeği kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aktardan bir miktar hatmi çiçeği almak olacaktır. 1.5 su bardağı klorsuz su orta ateşte kaynatılması gerekmektedir. İçerisine 5 gram kadar hatmi çiçeği eklenir ve 3 dakika daha kısık ateşte kaynatılır. Ardından ılıması sonucunda her öğünden yarım saat kadar önce aç karnına 2 yemek kaşığı kadar almanız gerekmektedir. Bu kürü her gün tekrardan yapmalısınız. Hatmi çiçeği kürü öksürüğe iyi gelir. Ve kısa sürede geçer.

Ahmet Maranki Bitkisel Kür Tarifi

Karabiber Çayı

 • 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber;
 • 1 su bardağı klorsuz su;
 • 2 yemek kaşığı organik bal. 

Karabiberin dolaşımı hızlandırıcı etkisi olması ile bilinmektedir. Bal ile karışım yaptığınız zaman bunun bir nevi antibiyotik etkisi yapacak ve kronik ya da akut olarak yaşamakta olduğunuz öksürüğünüze iyi gelir. Kısa sürede geçer ve sizler sağlığınıza tekrardan kavuşursunuz. Karabiberin her zaman için taze çekilmiş olması çok önemlidir. Bir çay kaşığı taze çekilmiş olan karabiber. 2 yemek kaşığı organik bal bir bardak içerisine konularak iyice karıştırılması gerekmektedir. Kaynatmış olduğunuz klorsuz su üzerine dökülmelidir. 15 dakika boyunca demlenmesi gerekiyor. Daha sonradan ılıması halinde içmeye hazır olacaktır. Bu hem sizin dolaşım hızınızı arttıracak, hem öksürüğünüzü kesecek hem de sizlerin kış mevsiminde daha sağlıklı olmanızı da sağlayacaktır. Öksürüğe çözüm olarak bunu deneyebilirsiniz.

Limon, Karabiber ve Tuz

 • Çeyrek limon;
 • Tuz;
 • Karabiber.

Limon bol miktarda C vitamin deposu olmaktadır. Aynı şekilde karabiber ise kan dolaşımını hızlandıracaktır. Kış zamanlarında sizlerin de günde bir defa sabahları özellikle de evden çıkarken yapacak olduğunuz limon, karabiber ve tuz karışımı son derece sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Bunun için orta büyüklükte bir limon elinize almalısınız. Bunu dörde bölün. Üzerine karabiber ve tuzu serpiştirin. Kısa zaman içerisinde öksürük geçer. Ve sizler bağışıklığınızı güçlendirirken aynı zamanda da nefes alışlarınızda da rahatlama olacağını göreceksiniz.

Badem ve Portakal Suyu

 • 2 çay kaşığı öğütülmüş badem;
 • 1 su bardağı portakal suyu.

Bademlerin küçük parçalar haline getirmek amacıyla rondodan geçirmeniz ve parçalamanız gerekmektedir. İki çay kaşığı kadar bademi alarak bir su bardağı taze sıkılmış olan portakal suyuna dökün. Karıştırdıktan sonra sizlerde bunu günde bir defa içebilirsiniz. Öksürüğünüz geçer ve sizler sağlığınıza kavuşursunuz. Fakat unutmayın ki portakal suyu her zaman için taze sıkılmış olması gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...