Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Kuru ve Şiddetli Öksürüğü ortadan Kaldıracak Doğal Destekler Nelerdir?

Kuru ya da şiddetli şekilde meydana gelen öksürük sorunlarından kısa sürede kurtulmak adına evde doğal ilaçlardan destek alınabilir. Bunların düzenli kullanılması çok önemlidir.

Kuru Öksürük Tedavisi

Ekinazya

Kuru öksürüğe ne iyi gelir kapsamında kullanılacak olan vücudun bağışıklık sistemini uyararak hastalıklar ile savaşmaya yardımcı olur. Bu çok yönlü ve etkili bitki virüsleri yok eder, iltihapları azaltır ve mantar enfeksiyonunu öldüren çeşitli maddeler içermektedir. Ekinezya bitkisi bronşiyal kuru öksürüğe sebep olan soğuk algınlığı ile grip süresini kısaltmak adına birçok kişi tarafından yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ekinezya çayı demlendikten sonra içine bal eklemesi yapılarak içilmesi öksürüğün daha kısa sürede yok edilmesini sağlar.

Nane Yaprağı

Nane yapraklarından hazırlanacak olan çayın gün içinde 4 ila 5 kez içilmesi gerekir. Bu çay ağrı hafifletici özellikleri bulunan etkilerin yanı sıra kuru öksürükten kısa sürede kurtulmaya yardımcı olabilecek sakinleştirici özelliklere sahiptir. Nane ayriyeten bir dekonjestan tarzında davranır ve burun ile bronşiyal sekresyonları inceltir. Kuru nane sıcak suyun içinde 10 dakika boyunca demlenmesi için kenarda bekletilir. Eğer bronşiyal tahriş bulunuyorsa, içmeden önce kişinin birkaç dakika boyunca sıcak nane çayı buharını derin derin teneffüs etmesi faydalı olacaktır.

Bitkisel Öksürük İlaçları

Eczanelerde ve aktarlarda satılan bitkisel öksürük ilaçları alınması etkili çözümler içinde bulunur. Uzman hekimlerin de tavsiye ettiği ilaçların alınması gerekir. Bu konuda kullanımı yapılacak kaygan karaağaçın müsilaj olarak bilinen ilaç boğazı kaplamaya yardımcı olan bir madde içerir. Eczanenin önerdiği şekilde ve dozda kullanılması ile sorunlar ortadan kalkar.

Anason

1/2 çay kaşığı ölçüsündeki anasonu sıcak suyun içine koyarak 5 dakika boyunca demlenmesi için ağzı kapalı şekilde bekletilir. Anason hazırlanan bitkisel çay her gün bir bardak içilir. Anason öksürüğe neden olan kasların rahatlamasına yardımcı olan doğal bir karışımdır.

Şiddetli Öksürük

Ekinezya ve Adaçayı

Adaçayı tek başına tüketilen bir bitki olarak bilinse bile tıp alanında sık şekilde kullanılır. Akdeniz kökenli olan bu çay dünya çapında üretilmektedir. İnsanlardaki inflamatuar durumu tedavi etmek için kullanılır ve kontrollü şekilde ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. ekinezya geleneksel tıp da yaygın olarak kullanılan farklı bir bitkidir. Ekinezya çayından hazırlanacak olan boğaz spreyi öksürüğün, soğuk algınlığının ve üst solunum yolları enfeksiyonlarının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Gerekli malzemeler

  • Bir çay kaşığı ekinezya
  • Bir çay kaşığı adaçayı
  • Yarım su bardağı içme suyu

Hazırlanışı

Adaçayı ile ekinazya bitkisi cam bir kavanozun içine alınarak üzerine kaynar su dökülür. Ardından ağzı kapatılan cam kavanoz 30 dakika boyunca demlenmesi için bekletilir. Karışım süzgeçten geçirilir ve 1/2 oranında su bardağı su ile birleştirilir. Bu karışım sprey bir şişenin içine alındıktan sonra boğaz spreyi olarak kullanılacaktır. Gün içinde her iki saatte bir boğaz bölgesine uygulanmalıdır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi uzun dönemlerden bu yana ev ilaçları kapsamında kullanılan sağlıklı bir ilaçtır. Ana maddesi olan asetik asit insan vücudunda bulunan bakterilere karşı savaş açar. Özellikle eski Yunan dönemlerde boğaz sorunları ve grip için kullanılan bir ilaçtır. Elma sirkesi yetişkinlerde ve çocuklarda geçmeyen öksürük, gıcık, boğaz ağrısı için bal ile birlikte kullanılmalıdır. 1 yemek kaşığı elma sirkesi yarım su bardağı ılık içe suyunun içine katılır. Ardından 1 tatlı kaşığı bal eklenerek çözülmesi gerekir. Bu karışım sabah ve akşam olmak üzere 2 kere tüketilmelidir.

 Tuzlu Su Gargarası

Boğazda meydana gelen ağrılardan ve öksürükten kurtulmak için tuzlu su ile gargara yapmak etkili, doğal bir çaredir. 1 kahve fincanı ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz ilave edilir. Eriyinceye kadar karıştırılması çok önemlidir. Ardından boğaz için gargara olarak gün içinde en az 3 kez kullanılmalıdır.

Bal

Balı, boğaz ağrılarından kurtulmak, balgamı sökmek ve öksürüklerin önüne geçmek için oldukça ideal bir tatlandırıcıdır. Bal enfeksiyonlar ile mücadele etmenin yanında boğazda bulunan acıları da ortadan kaldıracaktır. Bal özellikle sıcak içme suyu, elma sirkesi ya da doğal otlar ile kombine edildiğinde etkili olur. Bal kullanımı bir yaşın altında olan bebeklerde kesinlikle yapılmamalıdır. Çünkü balda bulunan botulinum sporları gibi mikroplarla savaşabilecek sağlıklı bakteriler edinme şansına sahip değildir. Bebeklerde alerjilere ve ciddi bağırsak sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, şekerden kaçınan ya da düşük karbonhidratlı bir diyet izleyen insanlar, balın şekerli olmasından dolayı 1 yemek kaşığı (15 ml) başına 17 gram karbonhidrat içerdiğinden, başka bir çözüm önerisi kullanabilir. Öksürüklerin önüne geçmek adına her sabah düzenli şekilde 1 yemek kaşığı bal yetişkinler tarafından tüketilmelidir. Çocuklarda ise 1 tatlı kaşığı bal ile yarım limon suyu karışımı kullanmak daha faydalı olacaktır.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...