Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgamlı Öksürük Tedavisi İçin Bitkisel Kür Tarifleri

Vücudun viral, bakteriyel reaksiyonu olarak doğal bir refleks olarak öksürük meydana gelir. Kişilerin balgamlı öksürmesi bronşlar tarafından üretilmektedir. Yapacak olduğunuz bitkisel kürler ile kısa sürede geçer.

Balgamlı Öksürük 

Solunum yollarında meydana gelmekte olan balgam boğaz yoluyla dışarıya atılır. Tahriş edici ve zararlı olan bakterilerin toplandığı inflamasyonlu bronş tüplerinin vermiş olduğu bir refleks olmaktadır. Birikmiş olan mukozalardan erken kurtulmak her zaman için kişinin iyileşmesini hızlandırmaktadır. Sigara içen kişilerde özellikle de sabah uyandıkları zaman meydana gelmektedir. Bunun dışında tüberküloz, grip, bronşit, pnömoni, astım, alerjik reaksiyonlar neticesinde de oluşması bilinmektedir. 

Bazı kişilerde balgamlı öksürük 8 haftadan daha uzun süre devam etmektedir. Bu durum genellikle bronşiyal astımın ya da herhangi bir enfeksiyonun neticesinde olur. Sizlerde gıcıklı balgam öksürüğünü tedavi etmek amacıyla doktor tarafından reçete edilmiş olan ilaçlarla kombinasyon içerisinde kullanmanız daha etkili olacaktır. Ayrıca tedavi yolu olarak kişilerin bol sıvı tüketmeleri ve nemli ortamlarda bulunmaları da tavsiye edilmektedir. Ayrıca kişilerin balgamlı öksürük tedavisinde kullanacak oldukları buhar tedavisi de daha hızlı bir şekilde fayda edecektir. Kaynatmak da olduğunuz suyun içerisine esansiyel yağlar eklemeniz daha da fayda sağlar.

Balgamlı öksürük nasıl geçer sorusunun yanıtı ise her zaman, faydalı ve şifalı otları yetişkinlerde oluşan balgamlı öksürüğü kesmek amacıyla tüketmeleri kısa süre içerisinde öksürüğün kesici özelliği sayesinde iyileşme göstereceklerdir.

Bitkisel Kürler

Evinizde uygulayacak olduğunuz yöntemler sayesinde balgamlı öksürüğün tedavisi her zaman için mümkün olmaktadır. Kişilerin boğazları tahriş olması durumunda iyileştirmek amacıyla tuzlu su ile gargara yapabilecekleri gibi, tuz yerine elma sirkesi de koyarak her zaman için boğazlarında biriken bakterilerin temizlenmesini sağlayacaklardır. 

Limon Suyu

 • 2 tane orta büyüklükte limon;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Limon bir narenciye ürünü olmaktadır. C vitamin deposu olması sebebiyle kişilerin yaşamakta olduğu enfeksiyonları giderecek ve vücut dirençlerinin artmasını sağlayacaktır. Mukoza ve bronşlara iyi gelmesi ile bilindiği için var olan balgamın gevşemesini sağlayacak olan antibakteriyel özelliği de bulunmaktadır. 2 tane limon çekirdeklerinin ayıklanması neticesinde sıkılır. İçerisine bir kaşık bal ilave edilerek karıştırılır. Daha sonradan bu su özellikle sabahları balgam şikayeti olanların sabah ve gece uyumadan önce içmeleri tavsiye edilmektedir. Sedef hastalarının bu karışımı tüketmeleri tavsiye edilmemektedir.

Karabiber Çayı

 • 1 tatlı kaşığı karabiber;
 • 1 tatlı kaşığı kekik;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su;
 • Çeyrek Limon.

Soğuk algınlığı yaşayan ve iyileşmesine rağmen bir türlü balgamlı öksürüğü geçmeyen kişilerin tüketmesi tavsiye edilmektedir. Balgam söktürücü özelliği sayesinde kişilerin kış aylarında yaşamakta olduğu sorun hızla iyileşmektedir. Klorsuz suyun içerisine karabiber ve kekik atılarak 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 5 dakika boyunca demlenmesi ve soğuması beklenir. Daha sonradan süzülür. İçerisine 1 yemek kaşığı bal ilave edilir. Son olarak çeyrek limon sıkılarak günde 3 defa içilir. Bu karışımı balgamlı öksürüğün geçene kadar uygulayacağınızı unutmamalısınız.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zencefil;
 • 1 tatlı kaşığı organik bal;
 • 1.5 su bardağı klorsuz su.

Balgam çıkarmakta zorlanan kişilerin, boğazında sertlik yaşamakta olan kişilerin antiviral ve antibakteriyel özelliği sayesinde şifalı bitki olan zencefili denemeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca içerisinde bulunan bal sayesinde boğazda yumuşama meydana gelir ve kişiler daha rahat bir şekilde nefes almaları da söz konusu olacaktır. Zencefil kökünü rendenin küçük tarafı ile rendeleyin. Daha sonradan klorsuz suyun içerisine atarak, 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. İçerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir ve karıştırılır. Bal eridikten sonra çok sıcak içilmeyeceği için 5 dakika boyunca soğuması beklenir. Çok sıcak içmeniz boğazınızın yanmasına ve bunun sonucunda da boğazın tahriş olmasına neden olur. Ayrıca zencefil solunum yollarına çok faydalı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu nedenle zencefili yemeklerinizin içerisine atabilir ya da çiğneyerek tüketebilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı

 • 2 yemek kaşığı meyan kökü tozu;
 • 1.5 su bardağı klorsuz su.

Kronik öksürük yaşamakta olan, balgam çıkarmakta çok zorlanan kişilerin meyan kökü çayı içerisinde bulunan flavonidler sayesinde bronşlara son derece faydalı olmaktadır. Ayrıca içerdiği vitaminler sayesinde de kişilerin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur.Meyan kökünü aktarlardan satın alabilirsiniz. Her zaman için kök şeklinde almanız tavsiye edilmektedir. 2 yemek kaşığı olacak şekilde rendeleyin ya da küçük parçalar haline bölerek 1.5 su bardağı klorsuz suyun içerisine katın. Daha sonradan kısık ateşte 8 dakika boyunca kaynatın. Faydasını tam olarak gösterebilmesi için herhangi bir tatlandırıcı koymadan günde 3 defa içmeniz sonucunda öksürük kesilir. Bu çayı öksürüğünüz geçene kadar içmeniz tavsiye edilmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...