Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Keçiboynuzunun Akciğere Faydaları ve Kür Tarifi

Keçiboynuzu kürü Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından akciğer sağlığı için tavsiye edilmektedir. İçerisinde bulunan mineraller ve vitamin sayesinde nefes darlığı, astım ya da akciğer kanseri gibi hastalıklara iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Keçiboynuzu Faydaları

Keçiboynuzu, akciğer sağlığına çok faydalı olmaktadır. Akciğerlerde oluşan sorunları tedavi etmek amacıyla yapacak olduğunuz bitkisel kür, akciğer iltihaplanması, akciğer temizlenmesi gibi birçok faydası bulunan doğal bir bitki olmaktadır.

Akciğer sağlığı için kullanılmaktadır. Nefes problemleri yaşamakta olan kişilerin ve alerji sebebiyle nefes darlığı yaşamakta olan kişiler her zaman için kullanabilir. Akciğer kanseri önleyici özelliği olmaktadır. Astım krizlerini azaltacaktır. En büyük özellikleri arasında kişilerde gelişen nefes darlığına karşı etkili olması ile bilinmektedir. Bu bitkide bulunan Concanavalin isimli madde çok az bitkide bulunması nedeniyle nefes açıcı özelliğine sahiptir. Alerjik astım yaşamakta olan kişiler kullanmaya başladıktan sonra kısa bir süre içerisinde faydasını göreceklerdir. Kuru öksürük gece uykusundan insanları uyandıran ve rahatsız edici bir durumdur. Bu durumda kişilere keçiboynuzu tavsiye edilmektedir. Bazı kişilerde gelişmekte olan akciğer ödemi insanların hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumda akciğer ödeminin temizlenmesinde çok etkili olmaktadır. Balgam söktürücü özelliği olduğundan, sizlerin boğazınızın yumuşamasını sağlar. Astım hastalarının geçirdikleri krizin azalması konusunda yardımcı olacaktır. Kişilerin akciğer kanserine yakalanmasını önleyecektir. 

Kullanacak olduğunuz keçiboynuzunu aktarlardan satın alabilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bu bitkiyi her zaman ham olarak almalı ve keçiboynuzu unu olarak satılan ya da keçiboynuzu pekmezinin çok fazla faydalı olmadığını belirtmektedir. Un haline getirilmiş ya da keçiboynuzu pekmezinde akciğer sağlığına iyi gelecek olan maddeler oksitlenmesi sonucunda bu özelliğini kaybedecektir. 

Asla bu bitkiyi bilinçsiz bir şekilde aşırı tüketilmemelidir. Şeker hastalarının bitkinin çok şekerli olması nedeniyle tüketmeden önce doktoruna bilgi vererek kullanmalıdır. Aşırı tüketilmesi durumunda faydasından ziyade zararları olacaktır. Kişilerde mide bulantısı, kusma gibi belirtilerin yanında baş dönmesine de neden olur.

Keçiboynuzu Kürü

Nefes Darlığı İçin Kür Tarifi

  • 500 litre klorsuz su;
  • 6 tane keçiboynuzu.

Aktarlardan satın alacak olduğunuz 6 tane keçiboynuzunu 4 santim büyüklüğünde parçalar haline elinizle kırarak getirin. 500 gram klorsuz suyun içerisine atın. 8 dakika boyunca kaynatın. Daha sonradan süzün ve cam bir şişeye koyun. Bu yapmış olduğunuz kürü en fazla 3 gün buzdolabında saklayabilirsiniz. Nefes darlığı problemi yaşamakta olan kişiler her sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinden 30 dakika önce 1 çay bardağı kadar içmelidir. Üç gün sonunda yeniden bu kürü hazırlamalısınız. 20 gün boyunca sabah ve akşamları devam edildikten sonra 15 gün boyunca ara verilmesi gerekmektedir.

Akciğer Kanserine Karşı Kür

  • 7 tane keçiboynuzu;
  • 500 gram su.

Yarım litre klorsuz suyun içerisine keçiboynuzlarını elinizle kırıp atın. 3 dakika boyunca orta ateşte kaynatılmalıdır. Kaynama süresi çok önemlidir. Daha sonradan 20 dakika boyunca demlenmelidir. Ardından parçalara ayırdığınız keçiboynuzları çıkarılmalıdır. Soğuduktan sonra 250 gramını sabah aç karnına, 1 çay bardağını öğlen aç karnına ve kalanını da akşam yatarken içmelisiniz. Bu kürü 3 ay boyunca düzenli olarak uygulamalısınız. Her zaman için akciğer kanserine yakalanmamak için bu kürü uygulamalısınız. Eğer ki akciğer kanserine yakalanmış biriyseniz, ciğerlerde oluşmakta olan ödemi yok etmek amacıyla keçiboynuzu kürü kullanmalısınız. 

Akciğer Ödemine Karşı Kür

  • 500 gram klorsuz su.
  • 7 tane keçiboynuzu.

Akciğer ödemine, balgama karşı yapacak olduğunuz bu kür için diğer yaptığınız kürlerin aksine kaynamakta olan 500 gram suyun içerisine atacak olduğunuz 7 keçiboynuzunu her zaman elinizle kırıp atmalısınız. Ardından kabın ağzı kapatılır. Kısık ateşte tam 6 dakika boyunca kaynatmanız gerekmektedir. Kaynama süresini asla aşmayın. Ardından ocaktan alınır ve tam 15 dakika boyunca demlenmesi sağlanmalıdır. Dinlenme süresi tamamlanıp soğuduktan sonra aç karnına içmeniz gerekmektedir. Sabah üçte birini, öğlen diğer üçte birini ve gece uyumadan önce kalan miktar içilmelidir. Bu kürü sizlerde toplamda 1 hafta boyunca yapmalısınız. Ardından 4 gün ara verilir. Ve sonra yine 1 hafta yapılmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...