Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Sağlığını Korumak Adına Dikkat Edilecek Noktalar

Akciğer insan yaşamının sürdürülmesi adına sağlıklı olması gereken bir organdır. bundan dolayı sağlıklı bir akciğere sahip olmak adına dikkat edilecek birçok detay bulunur.

Akciğer Sağlığı

İnsan vücudunda sağlıklı bir şekilde çalışan akciğer kanal büyük ölçüde oksijen tedarik etmektedir. Günlük yaşamımızı sürdürmemize, çalışmamıza, sağlıklı şekilde hayatı devam etmemize izin verir. Akciğerler vücudun ihtiyacı olmadığı karbondioksit ve farklı gazları vücuttan atarlar.Akciğer sağlığını korumak için insanların dikkat etmesi gereken bir çok detay vardır. Bunlar;

Sigarayı Bırakmak

Akciğer sağlığını en önemli düşmanı olan sigaradan kurtulmak sağlıklı yaşama devam etmek için gereklidir. Sigara içen kişilerin ya kendileri ya da yardım alarak bundan kurtulması gerekmektedir. Sigara kullanımı akciğer kanseri ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları gibi ciddi hastalıkların ana sebepleri içinde yer alır. Sigara ve benzeri maddelerin içinde 4 binden daha fazla zararlı kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasal maddelerin 50 tanesinin kanser hücrelerini meydana çıkardığı bilinir. Sigara kullanan kişilerin bırakmanın faydaları görmesi için kaç sene istiyor önemli değildir. Bu aşamada önemli olan bu zararlı maddenin vücuda girişi ne engellemektir. Sigara bırakan kişilerin bıraktıktan sonra akciğerlerin temizlemek için detoks uygulamaları yapması oldukça faydalı olacaktır.

İkinci El Dumandan Kaçınmak

 Ikinci el duman sigara ve benzeri ürünlerin yakılmasıyla ortaya çıkan durumdur. Sigara kullanan kişilerde olduğu gibi bu dumana maruz kalan kişiler de hastalıklara yakalanır ve ölüm riskini her daim taşır. Ikinci el dumanlar kaçırmak için;

 • Evde, arabada ya da işyerinde sigara içilmesine kesinlikle izin vermemek gerekir. Ayrıca bu alanlara sigara içilmez ibaresi koymak gerekir.
 • Sigara içmi yasak olan yaşam ve gezme alanlarını tercih etmek gerekir.
 • Çocukların gündüz bakım evlerinde, kreşlerde, arkadaşları ile beraberken ya da yakınlarınız ile beraberken sigara dumanına maruz kalmayacağı ortamlar yaratın..

 Elleri Yıkamak

Ellerde biriken mikroplar grip, soğuk algınlığı ve diğer akciğer hastalıklarının oluşmasına neden olabilir. Ellerin düzenli şekilde sabunla yıkanması ve temiz tutulması sağlıklı akciğer için çok önemlidir.

 • Çocuklara kesinlikle küçük yaşlardan itibaren ellerin dezenfekte edilmesi ile alakalı detaylar verilmelidir.
 • İş yerlerinde ellerin daha temiz tutulması gerekir.
 • Antibakteriyel sabunlardan ve el temizleyicilerinden kesinlikle kaçınmak gerekir. Bu tarz ürünler antibiyotik direnci oluşmasına neden olabilir.
 • Suya ve sabuna ulaşmanın zor olduğu alanlarda eczenelerde satılan dezenfaktanlardan alıp kullanmak gerekir.

İşyerinde Kendini Korumak

Kimyasal sektörü, madencilik ve inşaat gibi alanlarda çalışan kişilerin akciğer hastalıklarına kapılma riski oldukça yüksektir. Bu tarz iş sektörlerinde çalışan kişilerin kaliteli toz maskeleri kullanması gerekir. Ayrıca çalışma süreleri içinde belli zaman dilimlerinde havalandırma çıkarak kendi bedenini rahatlatması da şarttır.

Dışarıda ve İçeride Temizlik

Havayı Temiz Tutmak

Kapalı alanlarda ve açık alanlarda hava kirliliği, özellikle akciğer hastalıkları bulunan kişilerde sağlık sorunlarının çoğalmasına neden olabilir. hava kirlilikleri akciğerlerinin doku kısmına zarar verir. Kirliliklerin yoğun ya da düşük olması fark etmeyecektir. Özellikle yaşı ilerleyen kişiler, bebekler, çocuklar ve hasta olanlar bu durumdan daha fazla etkilenmektedir. Havayı içeride ve dışında temiz tutmak adına uygulanacak detaylar arasında;

  Dışarıda

 • Çim ve bahçelerde kesinlikle zehirli böcek ilaçlarından kaçınmak gerekir.
 • Toplu taşıma kullanımı yapılmalıdır.
 • Hava kirletilmesinin önüne geçecek kuralları uygulamayı denemek gerekir.

İçeride 

 • Ev içinde bulunan nem kontrol altına alınmalıdır. Örneğin; ev içinde bulunan zararlı nemi boşaltmak adına ve yeni kaliteli nem yaratmak için camlar açılarak havalandırma yapılmalıdır
 • Ev aletlerinin temizliğine dikkat edin. Özellikle mutfak ve banyoda kullanılan aletlerin temiz olması sağlık açısından çok önemlidir.
 • Temiz evler ve yüzeylere sahip olun. Mutfak tezgahları, banyo küvetleri ve lavaboların temiz ve kuru olup olmadığına dikkat edilmelidir.Bu sayede olumsuz şekilde etki edecek hastalıklarında önüne geçilir.
 • Tozlu alanların temizliğine dikkat edin. Özellikle alerjik sorunları olan kişiler evcil hayvan tüylerinden ve yoz akarlarından kendini korumalıdır. Düzenli şekilde yapılacak temizlikler akciğer, karaciğer ve vücudun diğer organlarının daha sağlıklı olmasını sağlar.

 Tüm bunların yanı sıra akciğer sağlığı için neler yemeli, nelerden kaçınılmalı tarzındaki bilgilerinde detaylı şekilde bilinmesi çok önemlidir. Düzenli, doğal ve sağlıklı beslenmek genel sağlık açısından da çok faydalı olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...