Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Gebelik Meydan Gelen Öksürük İçin Doğal Tedavi Uygulamaları

Gebelik sürecinde meydana gelen öksürük sorunu için öncelikli olarak uzman hekime danışmak gerekir. Zararlı bir sorun değğilse uzman hekim bilgisi dahilinde ev ilaçları kullanılmalıdır.

 Kullanılacak Ev İlaçları

Fesleğen ve Bal

Fesleğen yaprakları ile baldan yapılan bir macundan alınacak 1 çay kaşığı semptomları rahatlatma konusunda yararlı olabilir. Alternatif olarak, fesleğen yaprakları suyla kaynatılır ve üzerine bal eklenerek suyu içilir. Bal boğazda meydana gelen acıyı bastırır.

Limon, Tuz Ve Karabiber

Öksürüğün ortaya çıkardığı yoğunluğunu azaltmak adına limonun üzerine bir parça tuz ve karabiber eklenerek emilmelidir.

Üzüm

Birkaç gün boyunca düzenli şekilde üzüm yenilmesi gerekir. Üzüm balgam söktürücü gibi davranır ve akciğerleri sindirir.

Sarımsak

Rahatlamak adına haftada 2 ila 3 kez sarımsak ya da sarımsaklı yemekler tüketilmelidir. Balla karıştırılacak soğan suyu da iyi bir öksürük şurubu görevi görür.

Okaliptüs

Mentollü pastillerin içeriğinde bulunan okaliptüs ya da nane aroması, tahriş olmuş boğazı rahatlatması konusunda fazlasıyla yardımcı olur.

Tavuk Çorbası

Soğan ve sebzeli tavuk çorbası besleyici özelliklere sahiptir ve öksürüğün meydan getirdiği ağrıyı azaltmada faydalıdır.

Sıcak Duş

Sıcak şekilde alınacak bir sayesinde ve nemli hava sayesinde mukus açılır ve bu sayede öksürüğün iyileşmesi konusunda yardım sağlanır.

Tuzlu Su İle Gargara

Sıcak ve tuzlu su gargarları mukusun dışarı atılmasını sağlar. Boğazda bulunan ağrılı şişmeyi azaltır. Tuz da boğazdaki kaşıntı hissini bastırır. Sıcak su, limon suyu ve balla yapılan karışımda oldukça etkilidir.

Nemlendirici

Nemlendiricilerin buharlar ile birlikte burun aracılığı ile içe çekilmesi sümüğü gevşeterek tahriş olan boğazı yatıştırır. Hamilelik esnasında meydana gelen öksürük için bu ev ilaçları çok etkili ve faydalıdır ama bu ilaçlardaki aşırı miktarda bazı bileşenler verimsiz olabilir. Öksürüğün çok uzun süre devam etmesi halinde hamile kadının mutlaka uzman doktora danışması gerekir.

Kuru Öksürüğün Tedavisi

Kuru öksürük hamile kadınları oldukça fazla düzeyde zorlar. Kadınların hamilelikte öksürüğe doğal yolla tedavi etmesi oldukça sık şekilde gerçekleşir. Yalnız bu konuda dikkat edilmesi gereken bebeğe ve gebelik sürecine zarar vermeyecek şekilde hareket edilmesidir. Doğal çözüm olarak kullanılacak olan her türlü alternatiften uzman doktorun haberinin olmasından fayda bulunur. Öksürük geçmezse kadınların mutlaka uzman hekime tekrar başvurması gerekir.  Öksürüğün nedenlerinin tedavi etmeden önce anlaşılması adına uzman yardımcı olur. Uzman doktorlar öksürüğün zararsız olduğunu düşünürse, bu aşamadan sonra aşağıda ve yukarıda bahsedilen çözümleri ve ipuçlarını denemek gerekir.  Hamilelik esnasında kuru bir öksürüğün rahatlamasını sağlamak için yapabilecek detaylar arasında;

  • Bol miktarda sıvı içilmesi gerekir; gebelik esnasında vücudun sulanmasını muhafaza etmek oldukça önemlidir. Bundan dolayı çok kuru bir öksürük vakalarının kontrolü sağlaması için bol bol su içmesi gerekir.
  • Öksürüğün rahatlamasını sağlamak için limonlu ılık su içmeyi denemek gerekmektedir.
  • Boğazda tahrişi meydana gelen kişilerde boğazı ve kuru öksürüğü yatıştırmanın bir başka mucizevi kullanacağı yolda baldır.Sıcak suyun içine biraz bal ilave edilir. Bal kullanımında uzman hekime danışmak gerekir. Çünkü bazı hekimler gebelik sürecinde kesinlikle bal tüketilmesini istemez. Bazı gebelerde bal kullanımı olumsuz tepkilere neden olabilir.
  • Öksürük damlaları da oldukça popülerdir ve öksürük kontrolünün kolay bir yöntemi olmasına rağmen geçici çözüm sağlar. Rahatlamayı sağlamak adına uzman doktordan gebelik sırasında güvenli bir öksürük şurubu önermesini istemek gerekir.
  • Gebelik esnasında özellikle öksürüğe maruz kalan kişiler uyku çekmek konusunda zorlanabilir.Gebelik sürecinde kuru öksürüğe neden olan uykusuzluk ile başa çıkmak için anne adayının başını yastıklarla yükseltmesi faydalı olacaktır. Bu sayede daha düzeni bir uyku sürecine geçilir.
  • Öksürük ile alakalı bir alerji bulunuyorsa potansiyel alerjenlerin hepsinden uzak kalmak gerekir. Toz, güçlü kokular (parfümler), temizlik ürünleri vb. ürünler kuru bir öksürüğe neden olabilir. Bundan dolayı hemen kaçınılmalıdır.
  • Hamileyken bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekir.Bu sebeple bağışıklık güçlendirici gıdalar ile anne adayının menüsünü doldurması gerekmektedir. D vitamini içeren ve bağışıklık sistemini güçlendiren diyetler ve portakal suyu tüketilmelidir.
  • Mümkün olduğunca uyumak ve dinlenmek rahatlama sağlar. Gebelik sürecinin özellikle son 3 aylık sürecinde anne adayı daha çok dinlenmelidir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...