Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Sarı Balgamın Oluşma Sebepleri ve Tedavisi

Sarı balgam genelde bakteriyel ya da viral enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu durumdan kurtulmak isteyen kişiler özellikle bol bol su tüketimi yapmalıdır.

Sarı Balgam ve Nedenleri

Akciğerlerde meydana gelen balgam insanların huzursuz zamanlar geçirmesine ve gün içinde rahatsız olmasına sebebiyet verir. Jel benzeri bu sıvı farklı hastalıkların habercisi olabileceği gibi enfeksiyonlardan kaynaklı olarak da meydana gelebilmektedir. Balgam rengi vücudu istila etmiş olan patojenlerinde habercisi olarak işaret verir. insan vücudu sümük üretimi yapan bir makine gibidir. Sağlıklı şekilde yaşamını sürdüren bir insanda bile her gün düzenli şekilde balgam üretimi meydana gelir. Önemli olan balgamın renginin ve yoğunluğunun nasıl olduğunudur. kotu sarı bir balgam öksürük ile beraber ortaya çıkarsa bir enfeksiyon veya alerji olabilir. burun akıntısı, öksürük ve diğer semptomlar ile meydana gelen sarı balgam sorunun sık şekilde karşılaşılan sebebi, insan vücudunun bağışıklık destekçisi olan akyuvarlarda bulunan faaliyetlerin artmasıdır. hafif düzeyde oluşan iltihaplardan kaynaklı bile ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde de virüs ya da bakteri kaynaklı oluşabilmektedir. Bu durumda sarı balgamın kıvamı koyu ve kalındır.

Hasatlıklardan kaynaklı olarak meydana çıkan sarı balgam ve diğer  türleri içinde;

Hastalık Türleri Yeşil ve Sarı Kahverengi Beyaz Siyah Açık Renkli Kırmızı ve Pembe
Bronşit X X X X X  
Alerjik Rinit  

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

Kistik Fibroz X X        
KOAH     X      
GERD     X      
Mantar Enfeksiyonu       X    
Sinüzit X         X
Akciğer Apsesi   X   X   X
Kanser           X
Tüberküloz           X
Zatürre X X     X X
Pulmoner Emboli           X
Pnömokonyoz X X   X

 

   

Koyu ve kalın balgamın oluşma nedeni bakteriyel ya da viral enfeksiyonlardır. Bu durum alt solunum olarak adlandırılan beyaz kan hücrelerinin enfeksiyon bölgesine gönderdiği zaman oluşur. Bu hücreler aşırı yoğun şekilde meydana gelirse mukus sarı renkten yeşil bir renge döner. Balgamlar konusunda yapılan araştırmalar sonucunda sarı ile yeşil balgamın her daim enfeksiyonlara işaret etmediği de ortaya çıkartılmıştır. Bundan dolayı ortaya çıkan sorunun neden kaynaklandığı konusunda uzman hekimin inceleme yapması gerekir.

Balgamdan Kurtulmak İçin

Balgam türlerinin hangisi ile karşı karşıya kalınırsa kalınsın kısa sürede bundan kurtulma çabasına girilmelidir. Bu konuda yapılacak olan tedaviler kesinlikle altta yatan hastalığa göre farklılıklar gösterir. Enfeksiyondan kaynaklıysa antibiyotik tedavisi uygulanırken, astımdan kaynaklıysa farklı bir tedavi sürecine başlanır. Boğazdan balgamı kısa sürede atmak için;

  • Gün içinde düzenli bir şekilde bol su tüketimi yapılmalıdır. Günde en az 2 litre su tüketmek gerekir. Genel vücut sağlığı içinde fayda sağlar.
  • Uzman hekim kontrolünde balgamın sökülmesini sağlayan ilaçlar kullanılabilir.
  • Bitkisel ve doğal çaylar, kürler bu konuda oldukça faydalıdır.
  • Bal, ılık su ve limon ile yapılacak bir karışım boğazların rahatlamasına ve balgamın daha kolay sökülmesine olanak sağlar.
  • Tavuk çorbası tarzında besinleri tercih etmek gerekir. Hatta bu çorbanın içine katılacak karabiber ve zencefil geniz ve burun akıntısı sorununu da ortadan kaldırır.
  • Diyete iki kat daha fazla iyi bakteri eklemek gerekir.  Bunun en önemli sebebi iyi bakteri sağlıklı şekilde devam edecek bağışıklık tepkisinin bir parçasıdır. Fermente edilen kefir tarzındaki bakteriler sorunlar ile savaşmak için insan vücudundan çalışır.
  • Bol bol dinlenin. Stres, sorunlu ortamlar ve yorucu zaman dilimlerinden sonra dinlenmek çok önemlidir. Özellikle bu tarz ortamlara girmeden önce sabahları sakinleştirme özelliği bulunan bitkisel çaylar içmek gerekir. Böyle ortamlar hastalıkların artmasına neden olur. Hastalıklar arttığından balgama ve diğer sorunlarda yanında gelir.

Nemlendirici Kullanın

Ev içinde ya da banyoda nemlendirici kullanmak balgamın ortaya çıkarttığı sertliği yumuşatmaya olanak sağlar ve kişilerin daha kolay nefes almasını sağlar. ayrıca nemlendiriciler öksürmesi kolaylaştıracak balgamın yumuşamasını sağlar.

Okaliptüs ya da Nane Yağı

Okaliptüs ve nane yağı solunum yollarının rahatlatılması adına gerekli olan aktif maddeleri içermektedir. göğüs bölgesi bu yağlardan bir tanesi ile düzenli olarak her akşam yatmadan önce ovulursa balgamın çıkarılması için öksürükleri üretken bir şekle getirir. göğüs bölgesine direkt olarak uygulama yapmak istemeyen kişiler buhar uygulaması da yapabilir. Bunun için banyo ya da tencerede sıcak su gerekir. Banyoda sıcak su ile dolan küvete damlatılarak 15 dakika boyunca derin derin içe doğru çekilmelidir. tencerede kaynayan suyun içine damlatılacak yağ buhar ile birlikte içe çekilmelidir. Buharın fayda sağlaması adına başa havlu ya da temiz bir örtü örtülür.

Beyaz, siyah, sarı, açık renkli veya yeşil mukus sorunu birkaç günden daha uzun sürmekte olan ateş, sinüs ağrısı ya da şiddetli öksürük ile ortaya çıkarsa hemen uzman ekime başvurmak gerekir. farklı semptomlar ile meydana gelen balgamlar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu süreçte erken dönemde teşhis hayati önemler taşıdığı için ihmal edilmemelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 3,50 puan
Loading...