Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bebeklerde Kuru Öksürük Ve İyi Gelen Çaylar

Bebekler de öksürük farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir.Ciddi bir hastalıktan dolayı olmayan öksürükler genelde kuru öksürüklerdir. bunlarda evde yapılabilecek farklı meyve ve bitki çayları ile rahatlık sağlanabilir.

Bebeklerde Kuru Öksürük 

Bebeklerin öksürmesi çok önemli bir nedene bağlı olabileceği gibi hafif bir enfeksiyon neticesinde de olabilir. Bebekler de kuru öksürük birkaç neden den dolayı olabilir bunlar;

  • Nefes yollarını temizlemek,
  • Boğazda biriken salgıları atmak,
  • Burun arkası akan mukusun boğazdan aşağı akmasını engellemek için kullanılan bir mekanizmadır. Ayrıca bebekler boğazlarına bir yiyeceğin kaçmaması ve boğazına takılan yiyecek parçalarını dışarı atmak için de öksürebilirler.

Bebeklerde İki tip öksürük vardır. Bunlardan biri de kuru öksürük’ tür.

Kuru Öksürük: Kuru öksürük gripler, soğuk algınlıkları, burun tıkanıklığı veya alerjiler sırasında daha çok görülür. Boğazın geniz arkasındaki damlama şeklinde olan akıntısını temizlemek için bebekler öksürebilir. 4 ayın altındaki 2 aylık, 3 aylık bebeklerde öksürük varsa bu durum önemli bir hastalık habercisi olabilir. Kış aylarında çok öksüren bir süt çocuğunda RSV (Respiratuar Sinsidyal Virüs) adı verilen bir viral enfeksiyon dan dolayı da öksürük olabilir. Bebek 1 yaşın üzerinde ise, öksürük çok tehlikeli bir işaret olmaktan çıkar ve daha çok bir soğuk algınlığı nedeni ile olabilir.

Bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri öksürüğün yanı sıra burun akıntısı ve boğazda bir gıcıklanma ile beraber olan öksürük kuru veya kesik kesik olabilir. Öksürük genellikle kuru olmakla birlikte balgam ve akşamları hafif artan bir ateş olabilir. Bu durumda bebeğe mümkün olduğu kadar çok sıvı vermek, genellikle burundan tuzlu su yani serum fizyolojik damlatmak ve hafif nemlendirmek gerekir. Bebeklere öksürük şurubu ve grip ilaçları vermemek gerekir. 4 ayın altındaki bebeklerde ateş olduğu zaman çok daha ciddi bir neden olduğu düşünülerek hemen doktora başvurmak gerekir. Bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer diyorsak ilk olarak Çocuğun veya bebeğin yanında sigara içmemek gerekir. Çünkü sigara bebeğin soluk borusunun tahriş olmasına ve bebeğin kuru öksürüğe yakalanmasına neden olabilmektedir. Bebeğin geçirdiği kulak enfeksiyonları da daha sonradan bebekte kuru öksürük ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Kuru Öksürük Olduğunda Yapılması Gerekenler

Kuru Öksürüğü Önlemek İçin Odayı Nemli Tutmak: Bebeklerde kuru öksürük kuru havadan da kaynaklanıyor olabilir. Odanın nemi gereğinden az ise bu bebeklerin boğazının daha kolay bir şekilde tahriş olabilmesine neden olmaktadır. Kalorifer peteğinin üzerinde su dolu bir kap konulması odanın kuruluğunun azalmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bunun aksi durumlarda bebeğin bulunduğu odanın kuru ya da rutubetli olması bebeğin hastalıklara daha kolay yakalanmasına ve daha sık öksürmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden bebeğin bulunduğu ortam ne kuru ne de rutubetli olmalıdır.

Kuru öksürüğü önlemek için Yüksek Bir Yastık Koymak: Bebeklerde görülen kuru öksürük bazılarında geceleri artma eğilimi göstermektedir. Bu şekilde bebeklerinin gece daha sık öksürdüğün de aileler bebeklerinin yatırırken daha yüksek yastık kullanmaları bebekte ki kuru öksürüğü önlemede yardımcı olacaktır.

Kuru öksürüğün geçirmek için boğazı nemli ve ılık tutmak: bebeklerde boğazı nemli ve ılık tutmak çok önemlidir. Çeşitli bitki çayları kullanarak rahatlıkla sağlanabilir. Bebeklerde bu dönemde kullanılan çeşitli bitki çayları ve meyve suları hastalık sonucu kaybolan minerallerin tekrar vücuda kazandırılmasında büyük rol oynamaktadır. Bunun yanında bu içecekler bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve boğazların yumuşayıp öksürüğün önlemisinde de etkendir.

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Tarifler

Elma çayı: kuru öksürükte elma çayı kullanımı önemli bir faktördür. Bebeklerin sevdiği bu çayı hazırlamak da kolay ve basittir. Elmaların Kabuklarının soyulmasından sonra ıhlamur ile beraber çaydanlığa atılan elma çok kısa sürede hazır hale gelmektedir. Gün içerinde bebeğe verilen bu çay bebeğin kuru öksürükten kurtulmasına büyük katkıda bulunacaktır. Bebek bir yaşından büyükse bal da kullanılabilir ama Bir yaşından küçük bebeklere bal verilmesi sakıncalıdır.

Sıcak Duş: Banyo da sıcak duşu açarak bebeğinizle beraber bir süre oturun. Bu banyonuzun havasını nemlendireceği için öksürüğün kırılmasına ve azalmasına yardımcı olacaktır. Bunu özellikle yatmadan önce uygulayın.

Bol Sıvı: Hava ve solunum yolarını nemli tutmak için bebeğinize daha fazla sıvı verin.

Tereyağı ve pekmez: 6 ay ve sonrası bebeklerde öksürük tedavisinde öksürüğü hızlıca kesen bir başka yöntem de tereyağı ve pekmez karışımıdır. 2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi, 1 tatlı kaşığı kadar suyla kaynatılır ve ılıkken bebeğinize içirilir.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...