Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Grip ve Öksürük Bebeklerde Doğal Yollar İle Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Bebekler drişp ve öksürük meydana geldiğinde öncelikli olarak uzman hekime başvurmak gerekir. Ardından kullanılacak doğal yollar ile alakalı uzman hekim görüşü alınmalıdır.

Bitkisel Kür Uygulamaları

Bal

Bal kullanımı 12 aydan büyük bebekler içindir. Balın etkili tıbbi özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bal ve öksürük konusunda yapılan son araştırmalar öksürük ilaçları kadar fayda sağladığını ortaya çıkartmıştır. Bu konuda tavsiye edilen doz 1 ila 6 yaş arasındaki bebekler için gerektiğinde 1/2 çay kaşığıdır. Gün içinde sadece sabah kahvaltılarından sonra verilmesi gerekir. Bunun dışında 1 ila 6 yaş aralığında bebeklerin kullanabileceği farklı bir uygulamada;

Limon ve Bal

Malzemeler

  • 1 su bardağı su
  • 2 tatlı kaşığı – bal
  • 1 orta – limon

Hazırlanışı

  • 1 su bardağı su mikrodalgada ya da ocak üzerinde kaynatılır.
  • Isıtılan suyun içine bal ve limon suyu ilave edilip bal çözünene kadar karıştırılır.
  • Çok aşırı sıcak olmadığından emin olmak için yudumlamadan önce bir kaşıkla test edilmesi gerekir.

Bu uygulamanın gün içinde bebeklere 1 kez verilmesi gerekir.

Sıcak Sıvılar

Bebeklerde grip ve öksürük için sıcak sıvıların tercih edilmesi gerekir. Bebeğin ağzını yakmayacak şekilde hazırlanacak olan bu sıvılar boğazdaki mukusun gevşemesini sağlar. Mukus oluşmasına sebep olabilecek süt veya diğer daha kalın sıvılar kesinlikle kullanılmamalıdır. Berrak sıvıları bebeğin sulu tutulmasına yardımcı olur. Kafeinli içeceklerden kesinlikle kaçınılmalıdır, çünkü dehidrasyona neden olur ve boğazın arkasında yapışkan rahatsız edici bir durum ortaya çıkartır. Ayrıca bebekler için oldukça zararlıdır.

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası enflamatuar yanıtları tetikleyen nötrofil olarak isimlendirilen virüs savaş hücrelerinin aşırı çoğalmasını önleme konusunda yardımcı olur. Bebeğe sıcak çorba suyu içirilmesi gerekir. Belirtiler azalana kadar bu uygulamaya devam edilmelidir. Bu çorbanın hazırlanmasında önemli olan köy tavuğu kullanımıdır.

Nane

Nane bebekler nefes aldığında veya solunan durumlarda konjestif rahatlama sağlayan bir buhar içeren mentol içerikleridir. Kendinize ya da bebeklerinize okaliptus yağı ve nane yağı ile doğal buhar uygulaması yapabilirsiniz. Bir tencere içine koyulan sıcak su kaynatılır. İçine birkaç damla nane yağı ile okaliptüs yağı eklenir. Sıcak olduğundan dolayı bebeklere yapılacak olan uygulamalarda yanmalara karşı fazlasıyla dikkatli olunması gerekir. Bebeğin başına koyulan temiz bir gerekir. Bundan sonra tencereye bebeğin baş bölgesi getirilir ve fazla kalmasını sağlamadan havlu açılır. Bu uygulama sıkışık sinüsler konusunda güvenli bir şekilde uygulanabilir. Bebeklerde grip sonrası öksürük eğer balgamdan kaynaklanıyorsa oldukça faydalıdır. Ayriyeten bu yağlar ile göğüs veya boyun bölgesi ovulduğunda rahatlamayı sağlayan buharları doğal olarak teneffüs ederler. Bu uygulamalar düzenli şekilde yapıldığında grip sonrası öksürük, balgam ve sinüs tıkanıkları geçer.

Yaşamı Şekillendirin

Bağışıklık Kurun

Bir vücudu virüs işgal ettikten sonra, vücuda saldırı ile mücadele etmek için daha çok destek gerekir. Klinik araştırmalar her zaman faydaları aşırı düzeyde desteklemese de, aşağıdaki takviyeler ile destek sağlanabilir.

  • Probiyotikler; probiotiklerin kullanımı bağışıklık sisteminin üstesinden gelmesi gereken kolay bakterilerin varlığını ortadan kaldırabilir. Bunun için bebeklerde düzenli şekilde kullanıldığında bitkisel tedavi için destek sağlar.
  • C vitamini; bebek ve yetişkin vücuduna en önemli ve en etkili faydaları sunar. Bebeklerin dengeli bir beslenme ile beslendiğinden emin olun ve beslenme programına C vitamini eklemesi yapın.
  • Çinko; çinko, bağışıklık sisteminin hücreleri için vazgeçilmez bir unsurdur. Çinko eksikliği hücrelerin ve diğer bağışık hücrelerinin gereken şekilde işlev görme yeteneğini etkiler. Bebeklerin beslenme programlarında yeterli miktarda çinko olması önemlidir. Çok aşırı çinko bağışıklık sisteminin işlevini engelleyebilir.

Enflamasyonu Azaltın

  • Ekinezya; vücuttan bulunan enflamasyonun azalması ile öksürük ve diğer sorunlarda ortadan kalkmaya başlar. Antibiyotik keşfinden önce eski dönemlerde insanlar yaşlarına göre enfeksiyonlar ile mücadele konusunda ekinezya kullanıyorlarmış. Bebekler içine çayını demleyerek her gün 1 yemek kaşığı kullanımı yapılabilir. 1 ila 6 yaş bebeklerde kullanılması gerekir.

Burun Üfleme

Mukozayı burundan  temizlemek bebeklerin daha kolay nefes alıp daha rahat uykularına ve daha rahat hissetmelerine yardımcı olur. Bebekler burunu temizleme işlemlerini hemen hemen 4 yaşına kadar yapamaz. Bu aşamada anne ve baba adayları devreye girmelidir. Burun içi temizliği bebeğe zarar vermeden uygulanmalıdır. Burunun içini temiz tutmak grip semptomlarının azalmasına ve öksürüğün daha kolay şekilde geçmesine olanak sağlar.

Bebekler grip ya da öksürük sorunu yaşadığında bitkisel otların çoğunluğu yaşları küçük olduğundan dolayı kullanılmaz. Bu kapsamda kullanım yapmadan önce mutlaka uzman hekim görüşü alınması gerekir. Bebekler büyüdükten sonra bitkiler ve diğer doğal destekler daha kolay şekilde kullanılmaya başlanacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...