Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

9 Aylık Bebeklerde Meydana Gelen Öksürük İçin Kullanılacak Olan Tarifler

9 aylık bebeklerde meydana gelen öksürük, grip, soğuk algınlığı ve üst solunum yolları enfeksiyonları için evde kullanılabilecek olan bazı uygulamalar bulunur. Bu uygulamalar uzman bilgisi dahilinde yapılmalıdır.

Öksürmeye Karşı Mücadelede Otlar

Anne Ve Üvey Anne Otu

5 aylıktan itibaren anne ve üvey anne otu burun akıntısı, öksürük ve balgamlı öksürük konusunda fayda sağlar. Bu otlar sıcak suyun içine atılır ve 10 dakika boyunca demlenmesi için kenarda bekletilir. Ardından bekletilmeden süzülür. 9 aylık bebeğe öğle yemeğinden önce 2 tatlı kaşığı verilmesi gerekir. Karışım balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Eğer bebeklerde bir sorun meydana gelirse hemen uzman hekime başvurmak gerekir. Ayrıca dozaj düşümü de yapılır.

Meyan Kökü Ve Hatmi Çiceği

Megan kökü hem bebeklerde hem de yetişkinlerde fayda sağlayan etkilere sahiptir. Meyan kökü ve hatmi çiçeği 1 yemek kaşığı ölçüsünde eşit miktarlarda karıştırılır. Ardından 500 ml kaynayan su üzerine dökülür ve bu şekilde 10 dakika boyunca demlenmesi için kenarda bekletilir. Süzüldükten sonra 50 gram kadar bebeklerde uygulama yapılır. 9 aydan daha büyük bebeklerde gün içinde 2 ila 3 kez 50 gram verilebilir.

Farklı ve Etkili Uygulamalar

Isıtma İçin Sıkıştırmalar

9 aya kadar ve 9 aylık bebekler için, aşağıdaki tarifler iyileşme sürecini hızlandırma konusunda yardımcı olacaktır.

 • 9 aylık bebeklerinde meydan gelen öksürükler için ısıtma işlemleri etkili düzeyde çözüm olanağı sağlar.
 • Kafur yağı sıkıştırarak bebekleri ısıtmak mümkündür. Özellikle göğüs ve sırt bölgesinde uygulama yapılabilir.
 • Bebeğin sıvılarının da sıcak olmasına dikkat edilmesi gerekir. Öksüren 9 aylık bebeklerde sıcak su tüketimi öksürüğün meydana getirdiği boğazdaki tahrişi ortadan kaldırır.
 • Okoliptus  sadece bebeğin göğsünü değil aynı zamanda ayağına da sürülebilir. Düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kez uygulandığında balgam boşaltma işlemini hızlandırabilir. Bebeğin kuru öksürüğe maruz kalmasını da önüne geçer.

Bebeğin Solunması

Bebeklerde  kuru bir öksürüğü 2 yaşın geleneksel kadar hafifletmek için pasif bir teneffüs yardım etmek gerekir. Tencerenin içine içme suyu dökülür ve ocağın üzerine koyularak kaynatılır. 9 aylık bebeğin var olduğu adaya kaynamış su alınır ve buharın çevresine yayılması sağlanır. Bu şekilde bebeğin 5 dakika boyunca bu havayı teneffüs edilmesi sağlanır. Kaynamış suyun içine birkaç damla okoliptus esans yağı eklenir. Bu sayede öksürük, balgam ve üst solunum yolları sıkıntıları ortadan kalkar. Bu uygulamanın haftada en az 4 yapılması gerekir. Bebeğin rahatlaması konusunda oldukça faydalı bir uygulamadır.

 Masaj

Öksürük ve diğer üst solunum yolu uygulamaları ile birlikte bebeklerin burun bölgelerine masaj yapılması fayda sağlayacaktır. Burun dışın bebeklerin ayak ve göğüs bölgesine masaj uygulaması yapılması gerekmektedir.  Yumuşak dokunuşlar ile bebeklerin burun, göğüs ve ayaklarının altına masaj yapılması gerekir. Uzman hekimin verdiği ilaçlar ile birlikte yapılacak olan masaj tedavilerin etkisini arttırma konusunda yardımcı olacaktır. Masajın her gün uygulanması balgamın daha kolay şekilde bebek tarafından atılmasına da olanak sağlar. Bebeğin sırt bölgesine masaja yapmak istenirse kollarını içeri doğru almak gerekir. Ardından sırt bölgesine hafif hafif vurulduğunda bronşun drenajını kolaylaştıracaktır.

Tavuk Çorbası Kullanımı

 Eski dönemlerde büyükanneler ve anneler bebekler için özellikle tavuk çorbası kullanımını fazlasıyla tercih ederlermiş. Tavuk çorbasını her öğlen bir öğün olarak bebeklere verilmesi öksürük yatıştırır ve diğer solunum semptomlarını azaltabilir. Tavuk çorbasında, anti-inflamatuar ve soğuk semptomları giderebilecek diğer özelliklere sahip bileşenler bulunmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalarda tavuk çorbasının mukusun geçici olarak zayıflayabileceğini, tıkanıklığın azaltıldığını ve öksürüğün azaldığını gösterilmektedir. Ayrıca bu çorbanın sıcak şekilde tüketilmesi boğaz ağrısı ve öksürüğü en aza indirir. Tavuk çorbasını hazırlamak için gerekli malzemeler;

Malzemeler

 •  
 • Bir tutam kuru nane
 • Bir adet but
 • Bir adet orta boy soğan
 • İki diş sarımsak
 • Üç yemek kaşığı un
 • Biraz tuz
 • İki yemek kaşığı sıvı yağ

Hazırlanışı;

Tavuk budu bir tencere içinde iyice haşlanır. Sarımsak ile soğanlar soyulduktan sonra ince şekilde doğranır ve tavukların içine tuz ile birlikte atılır. Butların haşlanması ile birlikte ocağın altına kapatılır ve butlar içinden alınarak oldukça minik şekilde doğranır. Bir tava içinde tereyağı kavrulur. İçine unda atılarak kavrulduktan sonra altı kapatılır. Ardından tencere içinde bulunan tavuk suyunun içine bu yağlı karışım yavaş yavaş bir tel yardımı ile karıştırılarak dökülür. Altı açılır ve 3 ila 4 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra üzerine nanesi atılır. Hazırlanan bu çorba grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu sorunu ve öksürük yaşayan bebeğe içirilmesi gerekir.Bu çorba karışımını yetişkin olan kişilerde aynı sorunlarda içebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...