Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Yeni Doğan Bebeklerde Balgam Sorunu İle Başa Çıkma

Yeni doğan bebeklerde meydana gelen balgam ile anne ve babaların başa çıkması gerekir. Burun için kullanılacak olan şırınga ve emme ampulü bu konuda ailelere yardımcı olacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Balgam

Balgam boğaz bölgesinde tıkanmaya sebep olan bir durumdur. İnsan vücudu genel olarak yaklaşık olarak gün içinde 2 litre mukus üretmektedir. balgam insan vücudu tarafından akciğerler tarafından üretilmekte olan fizyolojik salgıdır. Belli başlı hastalıklar sorunun artmasına neden olabilir. Balgam yetişkin kişilerde olduğu gibi bebeklerde de meydana gelir. Yeni doğan bebeklerde yutma işlevleri daha geç meydana geldiğinden dolayı ağız bölgelerinden tükürükler dışarıya çıkabilir.

Tükürük dışarıya değil de geniz bölgesine aktı zaman da öksürükler meydana gelir. bebeğin balgam sorunu ile karşı karşıya kalması sonucunda uyku düzeninde sorunlar ve gece solunum ile alakalı sorunlar meydana gelir. yetişkin kişilerde var olduğu gibi yeni doğan ve daha büyük bebeklerde de burunun geçiş bölgesinde hücreler mevcuttur. Yeni doğan bebeklerde ise oldukça minik bir hava yolu geçişi vardır. Bundan dolayı baş etme konusunda zorlanırlar. Bazı yeni doğan bebekler hapşırma eylemi sayesinde balgamı boğazın arka kısmından temizler ve burundan dışarıya atar. Bebeklerin en doğru şekilde nefes alması için boğazda sıkışan balgamdan kurtulmak önem taşır.

Boğazda meydana gelen enfeksiyonlar yeni doğanlarda sık şekilde gözlemlenir. Enfeksiyon düzelmeye başladıkça balgamda birkaç hafta içinde boğaz içinden atılır. Balgamın boğazda olduğu süre zarfı içinde evde temizleme ile alakalı eylemlerde yapılabilir.

Burun Temizleme İşlemi

Yetişkin kişilerde ve büyük çocuklarda balgamın atılması oldukça kolaydır. Bebeklerde ise bunu gerçekleştirmek zordur. Kullanılacak olan bir burun ampul şırıngası, emme cihazı ya da tuzlu su bu konuda yeterli olabilir. Emme cihazını kullanmadan önce bebek burunun yumuşaması adına okyanus suyu kullanımı yapılmalıdır. Bu sayede burun içinde bulunan balgam ve sümük yumuşayacaktır. İncelen balgam boğaz ve burun bölgesinde oluşabilecek olan tahrişin önüne geçer. Nazal ampul şırıngası bebeğin burun deliğinin girişine yerleştirilir. Okyanus suyu ile gevşeme sağlayan mukus emme aracılığı ile dışarıya kadar alınır. Diğer burun deliğine de aynı işlem yapılır. Bebeğin burnunu okyanus suyu ve ampul şırıngası kullanarak temizlemek günlük aktivite olmamalıdır. bebek tıkanıklığını gidermek adına anne ve babaların yardım edilmesi gerektiğini hissettiği anlarda kullanılmalıdır. Bebeklerin büyümesi ile anne ve babalar daha kalın, sarı, yeşil ya da farklı renklerde balgamlar ile karşı karşıya kalacaktır. Bu süreçte meydana gelen mukus rengine göre uzman tarafından değerlendirilecektir. Bebekler emebiliyor, yiyebilir ve burnundan kolayca nefes alabiliyorsa burnunu rahat bırakmak en iyisidir. Ampul şırıngasını kullanan kişi her kullanımdan sonra içten ve dıştan mutlaka kolay açılabilen bir şey değilse şırınga içine sıcak sabunlu su hazırlamak gerekir. Bu su ile iyice çalkalanmalı ve biraz bu şekilde bekletilmelidir. Sabunlu su ile yıkama işlemi birkaç kez tekrarlanmalı ve iyice durulanmalıdır.

Bebeklerin sık şekilde hapşırması da oldukça normaldir. Bu durum bebekte meydana gelen tıkanıklığın bir refleksi olarak meydana gelir. Karanlık bir ortamdan daha parlak ışık olan ortama geçilirken bebekler genelde iki ya da üç kez hapşırır. Bu, bebeğin burnunu temiz tutmak için vücudun kendini temizleme işlevlerinden bir tanesidir. Bir bebek tıkandığı zaman burnunu patlatmaya ihtiyacı olan yaşına geldiği zaman ışık refleksi gitmeye başlayacaktır. Yetişkin kişilerin yaklaşık % 10’u asla ışık refleksini kaybetmemektedir. Bu tarz kişileri karanlık bir ortamda hapşırırken fark edebilirsiniz. Havalar soğuduğu zaman ve ısı içeriden gitmeye başladığında hava kurumaya başlar. Bu tarz durumlar bebeklerde var olan tıkanıkların kötüleşmesi adına etkendir. Tıkanıklığı bulunan bebeklerin sorun yaşamaması ve daha rahat uyuması için onun odasında nemlendirici kullanımı yapmak gerekmektedir. nemlendirici burunun salgılarının gevşek kalmasına olanak sağlar. ayriyeten bebeğin gece boyunca rahat uyumasına olanak sağlar. Balgam ile savaşmak konusunda zorlanan ve bu sorunu ilerleme gösteren anne ve babaların mutlaka uzman hekime başvurması gerekir. Uzman bu süreçte gerekli muayeneleri yaptıktan sonra bebek için en doğru tedaviyi uygulayacaktır. Bu tedavi sürecinde anne ve babaların uzmanın dediği her türlü detaya uyması oldukça önemli bir detaydır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...