Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Alerjik bronşite ve öksürüğe iyi gelen en etkili bitkiler

Alerjik bronşit ve alerjik astımda yediğimiz yiyecekler içtiğimiz ve kullandığımız herşey çok önemlidir. bunun için bitkisel ürünler kullanmamız sağlığımız açısından dikkat etmemiz gereken önemli bir durumdur.

Alerjik astım bronşite iyi gelen bitkiler ve doğal çözümler

Kutsal Fesleğen: Bu bitki genellikle Hindistan’daki akciğer iltihaplarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bronşit tedavisinde ise mümkünse bitkinin gerçek bir yaprağını elde etmek önemlidir. Bitkiye su da kaynatarak sıcak havayı solumak akciğerleri rahatlatacaktır.

Zerdeçal: çok yararlı bir bitki olan zerdeçal astım bronşit gibi hastalıklarında doğal çarelerindendir. Bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal eklenir ve sabahın çok erken saatlerinde olmak midenin boş olması sebebiyle daha da etkilidir. Günde 2-3 defa bu karışım içilebilir.

Yoga: Derin derin nefes alma ve düzgün bir duruş üzerine çalışan yoga, bronşit hastaları için iyi gelen ve birçok faydası olan bir egzersizdir. Yapılan araştırmalarda, özellikle akciğer fonksiyonlarının iyileşmesine veya diğer astım hastalarının kullandığı ilaçlara bağımlılığın azalmasına etken olmuştur.  Bronşit semptomunun çıkarılmasına yardımcı olur ve solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltır. Yazarlar, 20 dakikalık yoga nefes egzersizlerinin, alerji veya astım tarafından tetiklenen bronşitte sakin öksürük atışlara yardımcı olabileceğini söylemişlerdir.

Meditasyon: Yoga gibi, meditasyonun da derin nefes alma üzerine odaklanması, akciğerleri güçlendirerek daha fazla oksijen girmesini ve akciğer fonksiyonunun geliştirmesini sağlar. 

Alerjik bronşit için En etkili Yağlar

Uçucu yağların rahatlatıcı faydaları sebebiyle hastaların rahatlamasını ve nefesini daha iyi alıp vermesini sağlarlar. Uçucu yağlar organiktir ve solunum koşullarının tedavisinde etkilidir. Yağlar dikkatli bir kullanımla buhar damıtımı ve soğuk presleme yoluyla vücudu ve hastalığı rahatlattığını söyleyebiliriz. Bitkilerin farklı parçaları uçucu yağ kaynaklarıdır. Bunlar arasında – kökler, kabuklu hayvanlar, meyveler, çiçekler veya tohumlar bulunur ve şifa için yalnızca bir damla yağ gerekir. Bunun nedeni, çok yoğunlaşmış olmaları, güçlü şifa etkenleri taşıdıkları anlamına gelmektedir.

 • Okaliptüs uçucu yağı (En çok tavsiye edilen):Okaliptüs esansiyel yağı yıllar geçtikçe soğuk algınlığı ve grip tedavisinde ve bronşitte etkili olmuştur. Okaliptüs yağının etkinliği, oldukça fazladır. Sadece birkaç damla koyun. Esansiyel Yağı bir difüzör içine koyun ve soluyun Öksürmeleri kolaylaştırmak ve daralmış solunum yollarını açmak için yardımcı olmaktadır.
 • Çay ağacı yağı: Güçlü antiviral, anti bakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bronşit tedavisinde ve tedavisinde etkilidir. Bronşiol hücrelerini herhangi bir hasardan korur.
 • Nane yağı: soğutma hissinin yanısıra nane yağının sakinleştirici etkileri, antimikrobiyal etkileri, solunum yollarının temizlenmesi için ideal bir yağdır.. Bronşitten muzdarip herkesin önemli miktarda balgam birikimi olduğu için, nane yağı bu hava yollarının tıkanıklığını azaltmada yardımcı olmaktadır.
 • Kek yağları: Keklik yağı doğal bir anti bakteriyel ajandır. Doğal bir antibiyotik olarak çalışarak, inflamasyonu azaltarak ve bronşit semptomlarını gidermek suretiyle bronş sağlığını geliştirir.
 • Lavanta uçucu yağları: Uykuya yardımcı olmanın yanı sıra, lavanta yağı güçlü etkilere sahiptir ve bronşit tedavisinde iyi gelmektedir. Lavanta yağını çocuklar için de güvenli kullanabilirsiniz.
 • Biberiye uçucu yağı: Biberiye yağı, bronşit gibi solunum sorunlarına sahip herkes için ideal bir tedavi çözümü olduğu anlamına gelen, bir bitkidir.

 Yağların buhar yoluyla kullanımları

 • Bu, uçucu yağlar havayollarının açılmasını ve balgam atılmasına yardımcı olabilmeleri için etkili bir yoldur. Buhar inhalasyonu, sinüs tıkanıklığı ve bronşit tedavisinde iyi sonuç verir. Bir fincanı ya da lavobayı sıcak su ile doldurun, sonra birkaç damla uçucu yağ ekleyin. Ve bu şekilde soluyarak kullanabilirsiniz. Bunu, günde en az iki kez tekrarlamak isteyebilirsiniz. Küvette banyo suyunada yaklaşık 10 damla uçucu yağ ilave etmek de işe yarar.
 • Kompres: Göğsünüze sıcak bir kompres yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir kaba sıcak su doldurun, ardından suyun üzerine on damla uçucu yağ ekleyin. Baz yağını eklemeyi de unutmayın. Havluyu karışıma batırın, fazla suyu sıkın ve havluyu göğsünüze yerleştirin. Sık kullanıma da uygundur. Tekrar edilebilir.
 • Bol sıvı içilmesi: Yeterli miktarda su içmek balgam ve öksürüğü önlemeye yardımcı olur.
 • Tuzlu su ile yatmak: Alerjik bronşitten öksürmek boğaz ağrısı oluşturabilir. Boğaza Tuzlu su bastırmak rahatsızlığı hafifletebilir.
 • Öksürük damlası almak: Bir öksürük damlası boğazı nemli tutabilir ve öksürüğün rahatlamasını sağlayabilir.

 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...